Cyberpunk 2077 Politik Yönü Kuvvetli Bir Oyun Olacak

Official Xbox Magazine’e açıklamalarda bulunan CD Projekt RED Görev Tasarımcısı Patrick Mills, Cyberpunk 2077’nin politik bir oyun olacağını söyledi.

Oyun dünyasına kazandırdığı Witcher serisi ile oldukça beğenilen ve takdir toplayan Polonya merkezli CD Projekt RED, şu aralar (hatta uzunca bir süredir) Cyberpunk 2077 oyunu ile uğraşıyor. İlk olarak beş yıl önce duyurulan oyun geçtiğimiz E3 konferansı sayesinde sessizliğini bozmuş ve tekrardan gündeme gelmişti. Resmi Xbox dergisi Official Xbox Magazine de firmanın  Görev Tasarımcısı Patrick Mills ile röportaj gerçekleştirdi. Bu röportaj sayesinde oyunun politik yönünden bazı tercihlerin sebeplerine kadar pek çok bilgi öğrendik.

Patrick Mills geliştirdikleri oyunun ait olduğu kültür sebebiyle bazı politik mesajlar taşıyacağını belirtti “Cyberpunk 2077 en tepedeki güçlü insanlar ile en aşağı kademedeki güçsüz insanları işleyen bir oyun. Bu güç para, hiyerarşi, teknoloji veya doğrudan şiddet ile elde edilebilir. Orijinal Cyberpunk 2020 dünyası -tıpkı Witcher serisinde de olduğu gibi- yazarın dünya hakkındaki çeşitli eleştirilerinden meydana geliyordu ve biz de bunu oyunlarımızda uygulamaktan çekinmiyoruz. Hatta tam tersi şekilde, bizi diğerlerinden ayıran özelliklerden biri bu.

Patrick Mills firma olarak cesur bir yapıda olduklarını vurguladı ve bu sebeple siberpunk kültürüne yakışır şekilde politik göndermelerle dolu bir oyun sunacaklarını belirtti. “Elbette ki yetişkinlere uygun içerik sadece cinsellik ve şiddetten ibaret olamaz. Siberpunk doğası gereği politik bir tür ve bizim oyunumuz da doğası gereği politik bir yapım. Siberpunk yaşadığımız dünyayı ilginç ve karmaşık şekillerde eleştiren bir tür ve biz de bunu başarabilmeyi umuyoruz.”

Politik konuları bir yana bıraktıktan sonra Mills’e oyun için neden FPS bakış açısının tercih edildiği soruldu. Mills’in şu cevabı verdi, “Birinci şahıs bakıştan elde ettiğimiz pek çok avantaj mevcut. Bunlardan biri de karaktere yakın olmak ve doğrudan o karakterle bütünleştiğinizi hissetmek. Ayrıca bir şeyi belirtmek istiyorum: Gidin ve üçüncü şahıs bir oyun oynayın, örneğin Witcher’ı oynayın. Dosdoğru yukarıya bakmaya çalışın. Sadece bir kamerayı hareket ettirmiş gibi hissedeceksiniz. Cyberpunk 2077’de sizin Night City’de dolaşmanızı ve yukarı bakıp betondan, cam ve çelikten yapılmış gökdelenleri görmenizi istiyoruz. Gerçekten bu şehirde olduğunuzu ve şehrin sizi canlı canlı tükettiğini hissettirmek istiyoruz. Bu da sadece birinci şahıs bakış açısıyla mümkün.

CD Projekt RED’in yeni gözdesi Cyberpunk 2077 PC, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkışını gerçekleştirecek, ancak henüz bir çıkış tarihi verilmiş değil. Oyun için E3 2018’de yayınlanan fragmanı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir