Civilization VI’da Hindistan Tanıdık Bir Yüze Emanet

Sid Meier’s Civilization VI’daki Hindistan’a dair bilgiler paylaşıldı.

2K ve Firaxis Games, 21 Ekim’de Windows PC için çıkacak olan Sid Meier’s Civilization VI’da Hindistan’a Mahatma Gandhi’nin liderlik edeceğini duyurdu.

Sevilen Mahatma Gandhi Civilization VI’da Hindistan’a liderlik etmek için geri dönüyor. Britanya yönetimindeki Hindistan’da dünyaya gelen Gandhi yoksulluğu azaltmak, kadın haklarını güçlendirmek, dini uyumu desteklemek ve en önemlisi de Hindistan’ı bağımsızlığa kavuşturmak için yaptığı cesur pasif girişimlerle ünlenmişti.

Gandhi Satyagraha ismi verilen, şiddete başvurmayan direniş yoluyla Hindistan’ın Britanya hükümdarlığından kurtuluş seferine liderlik etmişti. Bu sivil mücadele yöntemleri arasında ünlü Tuz Yürüyüşü, çeşitli açlık grevleri ve çoğunlukla hapishanede yatmasına ve kendisine zarar vermesiyle sonuçlanan diğer girişimler bulunuyordu.

Gandhi ülkesindeki Hindu ve Müslümanları birleştirmek için de uğraşmıştı ve bu da suikastçilerin dikkatini üzerine çekmişti. Beş suikast girişiminden kurtulan Gandhi, 30 Ocak 1948’de uğradığı suikast sonucunda öldürüldü ve tüm ülke ve dünya yasa büründü. Bu mümtaz, barış yanlısı aktivist insanlık tarihini değiştiren bir etki yarattı ve değişim için barışçıl felsefelerinden ilham alan Martin Luther King ve Nelson Mandela gibi liderlere de ön ayak olmuş oldu.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Sarp Hatipoğlu

Oyun müptelasıyım, beni başka ne tanımlar bilemiyorum :)

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir