Chris Avellone Planescape Torment’in Devamını Yapmaya Çekiniyor!

Tim Schafer’in başlattığı ve gün geçtikçe çığ gibi büyüyen Kickstarter projesini artık duymayanınız kalmamıştır. Bir ay gibi kısa bir sürede yapımcılara istediklerinin kat kat üzerinde bir mali kaynak sağlayan Kickstarter’a başvuran ikinci isim olan Brian Fargo’nun Wasteland 2 projesinin başlattığı sırada bu muazzam olaya iştirak etmek isteyen bir isim daha vardı! Chris Avellone…

Tim Schafer’in çabası beklenmedik bir şekilde harika sonuçlar doğurduğunda durumdan etkilenen Chris Avellone, bir zamanların hit isimlerinden olan Planescape Torment’in de aynı yöntemle küllerinden yeniden doğabileceğini düşünen hayranlarına olumlu yanıtlar vermiş ve ilerde böyle birşeye kalkışabileceklerinin ilk sinyallerini vermişti.

Daha sonraları Brian Fargo’nun Wasteland 2 için yürüttüğü kampanyada 3 milyon barajına dayanılmasıyla bu projeye destekçi olma kararı alan Chris Avellone ve Obsidian Entertainment’ten Planescape Torment adına herhangi bir gelişme duyamaz olmuştuk.

Uzun süreli bir sessizliğin ardından Chris Avellone, Planescape Torment ile ilgili en yeni düşüncelerini biz oyunseverlere açmaya karar verdi. Game Industry International‘a konuşan Avellone, görünen o ki hayranları tarafından sabırsızlıkla beklenen Planescape Torment 2’den vazgeçmiş durumda!..

Aslen Planescape Torment’in Kickstarter aracılığıyla devamı veya en baştan yaratılması ( reboot ) fikrine sıcak baktığını belirten Avellone, yine de direkt olarak bir devam projesi yerine ruhani temsilcisi olacak yeni bir projeye başlamanın daha güzel olacağını düşünüyor.

Planescape Torment’in Dungeon Dragon’un lisanslı sistemini kullandığını belirten Chris Avellone, D&D sistemini bir kenara bırakıp Planescape Torment’in sisteme ve oyun türlerine kattığı yenilik ve güzellikleri ele alarak bir ruhani temsilcisinin yapılması fikrini çok daha ilgi çekici bulduğunu söylüyor. Avellone’ye göre böylece Fallout serisinin Wasteland’in ruhani temsilcisi olarak elde ettiği başarının bir benzerinin kazanılıp kazanılamayacağı da görülebilecek.

Siz neler düşünüyorsunuz? Planescape Torment geri dönmeli mi? Yoksa bir zamanların efsane isimlerinden olan bu izometrik rpg’nin ruhani temsilcisinin neler başarabileceğinin görülebileceği yeni bir proje mi denenmeli?

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Sertuğ Bakırcı

Her şeyden önce bir oyuncu olan yazarımız RPG ve korku oyunlarının yanında bilim kurgu türünün de hayranıdır. Bu alanlara olan ilgisini ve bilgisini birkaç kitap denemesiyle halka açmayı deneyen yazarımız, sahip olduğu yazım sanatının bir müddet daha gelişmesi gerektiğini düşündüğünden kendini haber editörlüğüne vermiştir. Konsol Üssü'nde başlayan editörlük macerasına Oyun Fest'te inceleme yazarlığını da ekleyen yazar, 3 aylık aradan sonra bir kez daha Oyun Fest bünyesinde yazılarıyla sevenlerini buluşturmaya başlamıştır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir