Call of Juarez: Gunslinger İnceleme

Altıpatlar sevdalılarına müjde! Bu sefer merceğimiz Call of Juarez: Gunslinger’ın üzerinde.

Vahşi Batı kültürü ölümün pençesinde desek hata yapmış olmayız. Filmleri, dizileri ve çizgi romanları ile bir dönem insanoğlunun büyük ilgisine maruz kalan kaktüslü bu evren, günümüzde çok az kişi tarafından tutuluyor. Hele ülkemizde, oldukça uzak olunan bu kültür, öldü dahi denebilir. Hani bir dönem dedim ya, işte o dönemin nesli dahi Vahşi Batı, kovboy veya Tommiks’ten vaz geçeli çok olmuş. Kanallarda kovboy dizileri bile artık gecenin boş zaman dilimlerine dahi konmaz oldu. Durum bu değerli okurlar.

Oyun aleminde de Western kültürü bitik durumda. Son yıllarda Western temalı çıkan oyunları bir listeleyelim: Lead and Gold, Red Dead Redemption. Sadece iki! Çok eskileri saymazsak Vahşi Batı temalı oyun denince akla Call of Juarez ailesi gelir. Böyle olmasının nedeni 2006’dan bu zamana kadar, aralıklı da olsa, Vahşi Batı kültürünü yaşatan bir seridir Call of Juarez. Kısa bir süre önce bu aileye bir üye daha eklendi, Call of Juarez: Gunslinger.

Call-of-Juarez-Gunslinger-3

Call of Juarez: Gunslinger da önceki üyeleri gibi bir FPS. Cartel rezaletinden sonra Techland, adeta silkelenmiş. Yeni macerada 17. yüzyılın son dönemlerine damgasını vuran ödül avcısı Silas Greaves’i yönetiyoruz. Hikayemiz artık tabiri caiz ise moruk dönemini yaşayan Silas’ın bir bara girmesi ve bardakilerin Silas’ı tanımasıyla başlıyor. İnsanı yaşatan anılarıdır şeklinde bir deyiş vardır, Silas, bardakilere aranan kanun kaçaklarını nasıl yakaladığını anlatmaya başlıyor. O ara beleşe içecekleri de mideye indiriyor…

Bardaki meraklılar Silas’a gösterdikleri ilgiyle adeta onun maziye bir yolculuk yapmasına vesile oluyor. Bizim role dahil olduğumuz an da tam burası. Silas’ın avcılık dönemindeki anıları oyun alanımız. Billy the Kid, John Wesley Hardin, Old Clanton gibi ünlü kanun kaçaklarını yakalamaya çalışıyoruz. Buram buram Vahşi Batı kokan o atmosferde düşmanları haklarken ve aynı zamanda kanun kaçaklarıyla yüzleşirken arka planda Silas ve bardakilerin konuşmalarını duyuyoruz. Zira adeta Silas’ın zihninde savaşıyoruz.

Call-of-Juarez-Gunslinger-2

Bastion, Gunslinger’ın sunumu ve oynanışı için harika bir örnek. Örneğin Silas bir anısını anlatırken kovboylarla çatışmada olduğunu söylerken devamında olayı apaçilere bağlıyor. O esnada bardaki meraklılardan ve bizi ilk tanıyan kişi olan Dwight ‘Yav başkan ne apaçisi kovboy dememiş miydin?’ diyor. Arakada bu konuşmalar devam ederken biz apaçilerle savaşıyoruz, Dwight’in uyarısını duyar duymaz oyunumuz yavaşlıyor ve anlık bir değişimle çatışmakta olduğumuz düşmanlar yeniden kanun kaçağı kovboylara dönüşüyor. Veya bir yola saptığımızda Silas ‘Şu yoldan ilerledim’, düşmanı geç fark edince ‘Ben onu görmeden önce o beni gördü’ gibi arka planda konuşuyor. Bu da oyunun sunumundaki tadı artırıyor.

Oyunda Vahşi Batı’nın vazgeçilmezi birçok silahı ateşliyoruz. Çeşitli çifteler, altı patlarlar, tüfekler ve dinamit gibi birçok seçeneğiniz var. Oyunda seviye atladıkça gunslinger, ranger veya trapper başlıkları altında yetilerinizi geliştirebiliyorsunuz. Gunslinger ‘da aaha hızlı mermi doldurma, mermi kapasitesini artırma gibi toplam 42 tane farklı yetenek geliştirme seçeneği mevcut. Ayrıca zamanı yavaşlatabildiğiniz gibi size doğru gelen bir mermiden de kaçabiliyorsunuz. Oyunda çeşidi az da olsa, mermiden kaçma gibi, bol bol anlık olaylarla karşılaşıyorsunuz. Ek olarak haritada sağa sola serpiştirilmiş Nuggets of Truth’lar mevcut. Bu gizemli eşyaları buldukça Vahşi Batı’ya ait bilgiler içeren kartları aktif ediyorsunuz. Bu kartlarda genel kültür açısından güzel bilgilerin mevcut olduğunun altını çizeyim.

Call-of-Juarez-Gunslinger-1

Oyunda sadece Silas’ın anılarını ete kemiğe bürüdüğümüz senaryo seçeneği dışında Arcade ve Duels modu bulunuyor. Multiplayer seçeneği olmayan oyunda Arcade ve Duels modunda elde ettiğimiz başarılarla hem arkadaşlarımıza hem de Call of Juarez: Gunslinger’a sahip olan diğer oyunculara üstünlük sağlamaya çalışıyoruz. Arcade modda haritaları temizliyoruz, Duels’de de sadece duello yapıyoruz.

Cel-shade tasarımıyla beğenimize sunulan oyun, Techland’ın kendi oyun motoru olan Chrome Engine 5 ile geliştirilmiş. Oynanış ve atmosfer gerçekten sınıfı geçiyor. İlerleyen dönemlerde Techland, bu görsel tatta farklı yapımlarla karşımıza çıkabilir, zira kalite bakımından Gearbox Software’in Borderlamnds’larını aratmıyor. Görsel başarının yanı sıra müzikler ve özellikle seslendirme ise oyunu sırtlayan yegane öğeler olarak öne çıkıyor. Oyun aşırı dolu değil belki ama o seslendirme ve hikaye tabanlı ilerleyiş ‘Keşke bitmese yav böyle aksın gitsin’ oyun dedirtiyor.

Call-of-Juarez-Gunslinger-4

Call of Juarez: Gunslinger devasa içeriği olan bir oyun değil, seriyi ileriye de taşımıyor lakin ailenin varlığını devam ettiriyor. Ama bu demek değil ki oyun tam bir kayıp! Aksine bu yaz eğlenceli vakit geçirmenize vesile olacak son dönemde çıkmış en eğlenceli oyunlardan bir tanesi diyebiliriz Call of Juarez: Gunslinger için. Hele Western temalı oyun arıyorsanız affetmeyin hemen koleksiyonunuza ekleyin. Oyunun fiyatı da oldukça cüzzi. Neredeyse birçok indie yapımdan da ucuz. Harbi kaçmaz.

[easyreview title=”SONUÇ” cat1title=”Puanı: 75″ cat1detail=”

Platform: PC

Sponsor: PlayStore.com

Bu Western aşısı senelik değil ama sizi uzun bir süre idare eder.” cat1rating=”7.5″]

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir