Call of Duty: Black Ops 4 – Blackout Ön İnceleme

Call of Duty: Black Ops 4’ün Battle Royale modu olan Blackout’u PlayStation 4 üzerinde test ettik.

Bilindiği üzere geçtiğimiz ay Call of Duty: Black Ops 4’ün multiplayer betası oyunculara sunulmuştu. Biz de bu betaya katılıp düşüncelerimizi Call of Duty: Black Ops 4 Multiplayer Ön İnceleme isimli yazımızda paylaşmıştık. O yazının birkaç noktasında Call of Duty: Black Ops 4’ün kaderini belirleyecek olan şeyin Blackout modu olduğunu belirtmiştim. Aradan bir ayı biraz aşkın süre geçti ve Black Ops 4’ü Battle Royale ile birleştiren Blackout için merakla beklediğimiz o kapalı beta süreci başladı.

Call of Duty’nin hikayesel olarak en iyi alt serilerinden -kuvvetle muhtemel en iyisi- olan Black Ops, üçüncü oyunla birlikte daha çok multiplayer odaklı bir yapıya bürünmüştü. Sırf yer kaplasın diye konulmuş son derece sığ bir hikaye sunuluyordu ve bu hikayenin önceki oyunlarla alakası birkaç referanstan ibaretti. Yapımcılar Black Ops 4 beraberinde ise hikayeyi doğrudan terk edip yerine Blackout isimli Battle Royale modunu eklemeye karar kıldı. Haliyle bu karar çok tepki çekti. Peki bu tepkiler ne derece haklı, Blackout; hikaye modunun açığını kapayabilecek kadar eğlence vaat ediyor mu? Yoksa Black Ops 4’ün iddia edildiği gibi bir fiyasko olduğunun göstergesi mi?

Battle Royale oyunlarıyla öyle çok aşırı alakam olmasa da bu türün en bilindik iki yapımını iyi kötü denedim, deniyorum. PlayerUnknown’s Battlegrounds’ı ara sıra oynayan, iki buçuk gün kadar da Fortnite macerası yaşayan bir biriyim. Bu iki yapımı denerken hep aklımda dolanan soru ne zaman büyük çaplı şirketlerin Battle Royale’e el atacağıydı. Cevap çok da gecikmedi, Call of Duty ve Battlefield serilerinin yeni oyunları bu türe kucak açtı. Black Ops 4’ün Blackout isimli Battle Royale modunu yeterince denedikten sonra genel olarak söyleyebileceğim ilk şey şu: karşımızda büyük bütçeli bir PUBG var.

Oyuna ilk girdiğimiz zaman bizi tüm oyun modlarının gösterildiği bir menü karşılıyor. Multiplayer, Blackout ve Zombies modlarının gösterildiği bu menüde tabi ki sadece Blackout seçilebilir durumda. Blackout modu da üç farklı seçeneğe sahip: Quads (Dörtlü Takımlar), Duos (İkili Takımlar) ve Solo, yani herkes tek tabanca. Bu seçeneklerden istediğimizi seçerek Blackout maceramıza başlayabiliyoruz. Battle Royale’in alışıldık oyun öncesi bekleme mantığı burada da mevcut. Diğer oyuncuları görüp loot edilebilecek ekipmanları deneyebildiğimiz bu ekran oyun başlayana kadar oyalanmamızı sağlıyor, ki öyle çok da uzun bir bekleme süresi yok. Ayrıca Quads veya Duos seçeneklerini tercih ettiyseniz takım arkadaşlarınızı da görebilirsiniz.

Oyunun başlamasıyla birlikte helikopterlerle oyun bölgesine taşınıyoruz. İstediğimiz noktada helikopterden atlayıp uçuş giysimiz (wingsuit) ile dalışa geçiyoruz. İstediğiniz şekilde karakterinizi kontrol edip ister takım arkadaşlarınızla aynı noktaya, isterseniz de düşmanlardan uzak, tenha bir noktaya iniş yapabilirsiniz. İndiğimiz yerden silahlar, zırh setleri, dürbün-susturucu gibi silah geliştirme ekipmanları, ilk yardım çantaları ve birçok şeyi toplayarak hayatta kalma şansımızı artırıyoruz. Toplayabileceğiniz süreli perkler ile de karakterinize önemli geliştirmeler -örneğin alınan hasarı azaltma veya yaklaşan düşmanlardan haberdar olma- yapmanız mümkün. Oyun ilk başladığında özellikle tenha bir bölge seçtiyseniz ekipman ve silah toplama anlamında oldukça rahat ediyorsunuz. Düşman tehdidi ve yağmalanmış bölge ihtimali olmadan pek çok eşyayı kapabiliyorsunuz.

İlk gün 80 kişi kapasiteli oyun haritamız dün bir güncelleme alarak 88 kişiye çıkarıldı. Özellikle solo modunda kalabalık bir bölgeye iniş yaparsanız işler sizin için oldukça zorlaşıyor. Sizden önce iniş yapıp silahları kapan oyuncular için oldukça kolay bir hedef olabiliyorsunuz. Bu sebeple hem hızlı hem de mantıklı hareket etmeniz gerek. İkili ve dörtlü takımlarda işiniz bir nebze daha kolay. Arkadaşlarınız size güzelce destek çıkabiliyor ve birlikte hareket ederek tehditlere karşı daha duyarlı olabiliyorsunuz. Tabi her şey bu kadar toz pembe değil. Blackout friendly-fire yani dost ateşine izin veriyor, bu sebeple ihanete uğramanız, hatta ihanete uğratmanız mümkün. Ancak yapımcıların bu mekaniği şu an için denediklerini, topluluğun fazlasıyla şikayetçi olması halinde karşı tavır alacaklarını belirtelim. Hatırlarsanız Fortnite da işlerin sarpa sarması nedeniyle 2018’nin başlarında dost ateşini engellediklerini açıklamıştı.

Bahsettiğimiz şekilde yer seçimini iyi yaptıysanız bir süre her şey güzelce ilerliyor. Siz ekipman toplayıp daha ölümcül ve dayanıklı hale gelirken diğer oyuncular haritanın başka yerlerinde birbirlerini yiyor. Fakat elbette ki Battle Royale’in meşhur alan daraltma mekaniği bir süre sonra kendini gösteriyor ve bu sebeple ister istemez çatışmaya girmek durumunda kalıyorsunuz. Çatışmalardan sağ çıkmak için mermilerinizi isabetli atmalı, doğrudan açık hedef olarak görünmemeli ve zırh setleri gibi geliştirmeleri kaçırmamalısınız. En önemlisi de sağlık kitlerini kullanmak için canınızın çok kritik seviyelere gelmesini beklemeyin. 150lik can barınızı her zaman yüksekte hatta tam dolu vaziyette tutmaya gayret edin. Alacağınız bir mermi isabeti bile pek çok şeyi değiştirebilir.

Eğer bir oyun kumandası ile FPS oynamaya alışkın değilseniz Blackout ve elbette ki tüm Battle Royale oyunları biraz sıkıntılı olabiliyor. Zira dibinizdeki düşmanları vurmak o kadar zor olmasa da karşı dağdan yaklaşan ve sizi tarayan bir düşmana isabetli karşılık verebilmek o kadar da kolay bir iş değil. Bu tarz durumlar için de önerim 5.56mm gibi geri tepmesi görece daha az olan silahları kullanmak ve bunlara dürbün takarak görüşünüzü keskinleştirmek. Ya da oyundaki keskin nişancı tüfeklerinden birini kuşanıp pusu kurarak da karşılık verebilirsiniz. Taktik ve yöntem size kalmış. Ayrıca oyun süresince supply dropları takip etmeyi unutmayın. Oldukça özel ekipmanlarla şansınızı büyük oranda artırabilirsiniz.

Blackout modundaki haritamız büyüklük açısından oldukça yeterli ve harita çeşitliliği de memnun edici. Farklı coğrafi koşullar, binalar, doğal ortamlar vs. gayet hoş. Harita büyük olunca haliyle hem alan daraltma mekaniği, hem yağma imkanları, hem de güvenli alan bulma sebepleriyle farklı bölgelere gitmek bir zorunluluk halini alıyor. İsterseniz yayan gidebilir, isterseniz de oyundaki dört farklı araçtan seçim yapabilirsiniz. Bu araçlardan ilki olan ATV iki kişilik ve solo-ikili oyun seçenekleri için ideal. İkinci aracımız kasalı kamyon ise dörtlü takım seçeneği için son derece ideal. Bir şoför ve arka kasada giden üç oyuncu ile haritada hareket edebilirsiniz. İleride lazım olabilecekleri için silah ve ekipmanları da kamyonunuzda taşıyabilirsiniz. Üçüncü aracımız olan askeri bot ise suları aşmanızı sağlıyor. Dördüncü ve son aracımız olan helikopter de dört oyuncuya kadar varan kapasitesi ile oldukça hızlı bir ulaşım aracı. Yakıt mantığı olmadığı için de biri sizi roketatarla hedef alana kadar havada kalabilirsiniz.

Haritamızın eski Black Ops oyunlarından çeşitli bölgeleri içereceği önceden açıklanmıştı. Bu bölgelere gittiğiniz zaman önceki Call of Duty oyunları oynadıysanız benzerliği rahatlıkla fark edebiliyorsunuz. Örneğin haritadaki Construction Site isimli bölgemiz Modern Warfare 2’deki Hardhat ve Ghosts’taki Collision haritalarının bir karması. Ayrıca Call of Duty’nin en bilindik ve küçük haritalarından olan Nuketown’ı temel alan bölgemizin de Nuketown Island adıyla karşımıza çıktığını belirtelim.

Blackout’u türün diğer oyunlarından ayıran ve bir parça Call of Duty karakteri ekleyen en önemli özelliklerden biri zombiler. Burada zombi modunu kastetmiyoruz tabi ki, haritanın belirli yerlerinde zombiler mevcut. Zombiler doğal olarak oyunculara saldırıyorlar. Bu sebeple karşılık vermeniz veya kaçmanız gerekiyor. Bu zombileri öldürdüğünüz takdirde ilk yardım kitleri gibi ufak eşyalar düşüyor. Ancak öldürmek her zaman çok da iyi bir yöntem olmayabilir. Zira yumruklarınız veya haritada bulabileceğiniz balta yerine doğrudan ateşli silahınızla öldürecekseniz yakınlardaki düşmanlara yerini belli edebiliyorsunuz. Zombilerin işlevi bu kadarla sınırlı değil. Özel bir bomba ile zombileri meydana çıkarmak da mümkün.

Blackout’un genel oynanış yapısından bahsettikten sonra başarı elde etmek, ölmek ve öldürmek ne kadar zor biraz bunlardan bahsedelim. Birkaç paragraf yukarıda söylediğim gibi eğer oyun kumandasıyla pek FPS oynamadıysanız başlarda zorluk yaşamanız mümkün. Karakterini zırh seti ve uygun perklerle daha dayanıklı hale getiren düşmanlar öldürmesi daha zor bir hal alıyor. Aynısı sizin için de geçerli. Konsolda FPS’e alışkın iseniz, Battle Royale tecrübeniz varsa ve karakterinizin yaşamsal yapısına dikkat ediyorsanız başarılı olmak için gerekenleri büyük ölçüde sağlıyorsunuz demek. Tabi gereksiz hareketlerden ve dikkatsiz oynayıştan uzak durmanız şartıyla. En önemlisi de Blackout’da deneyim sahibi olmak. İlk başlarda çok fazla ilerlemeden ölmeniz mümkün, bu canınızı sıkmasın. Oyuna iyice adapte olup geliştirme mantığını çözdüğünüz zaman nihai galibiyet için mücadele etmeye hazırsınız.

Betamızın görselliği harita anlamında oldukça tatmin edici. Tasarımlar ve çeşitlilik gayet güzel, bazı bölgelerde eski Call of Duty haritalarının referans olarak kullanılması da iyi düşünülmüş. Multiplayer Beta yazısında görselliğin bir önceki oyunlarla hemen hemen aynı olduğunu söylemiştik. Blackout için de bu durum farklı değil. Son birkaç oyunda alıştığımız Call of Duty görselliği devam ediyor. Görsellik seviyesi kesinlikle kötü değil, ancak son zamanlarda bu alanda çığır açan yapımlar çıkmışken hala eski oyunlara bel bağlamak çok yanlış. Call of Duty yapımcılarının bu düşünce yapısından kurtulmalarını temenni ediyorum.

Blackout Betası’nı oynadığım sürece değişik bir haritada, zorunlu FPS bakış açısıyla büyük bütçeli bir PUBG oynadığım hissini aşamadım. Ki zaten büyük firmaların bu türe el atmasını fazlasıyla istiyordum zira profesyonel bir bakış açısını merak ediyordum. Ancak Blackout; Battle Royale türüne pek de fazla bir yenilik katmayan, Call of Duty’yi farklı bir türle ve bu türün getirdiği dinamiklerle buluşturan bir oyun. Yeni bir oyun olarak sunulmayıp da multiplayer beraberinde Black Ops 3’e bir güncelleme olarak gelseydi bu mod hiç mi hiç yadırganmazdı, bundan eminiz. Tabi sunduğu eğlenceyi kesinlikle reddedemeyiz. Buglardan ve oyun içi bazı saçmalıklardan uzak bir PUBG hayal edin, işte karşınızda tam olarak bu var. Oyunun kaderini Blackout betası belirleyecek demiştim, ve şimdi de o kaderin ne olduğuna dair fikirler oluşmaya başladı. Tahmin edeceğiniz üzere pek de olumlu sayılmaz. Fakat nihai karar için gene de -gerçek oyun; betalardan çok da farklı olacakmış gibi- Black Ops 4’ün çıkış tarihini bekleyelim. Call of Duty: Black Ops 4 tam sürüm olarak 12 Ekim 2018’de PC, PlayStation 4 ve Xbox One için raflardaki yerini alacak. Aşağıda yer alan beta tarihleri sayesinde Blackout betasının hangi platformda ne zaman oynanabilir olduğunu görebilirsiniz.

Blackout betası şu an için PlayStation 4 üzerinden oynanabilir. 14 Ekim’de Xbox One ve PC için de kapalı beta süreci başlayacak. Ayrıca PC açık betası da bir gün sonra, 15 Ekim’de oynanabilir olacak. Tüm beta süreci de 17 Ekim’de tamamlanacak. Ayrıca betayı PC’de oynayacak kullanıcıların Battle.net üzerinden erişim sağlayacaklarını hatırlatalım.

Oyunu temin etmemize yardımcı olduğu için http://www.aralgame.com ‘a teşekkür ederiz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir