Call of Duty: Advanced Warfare İnceleme

Duyurulmasıyla dillerden düşmeyen Call of Duty: Advanced Warfare, test alanımıza giriş yaptı. Bakalım süksenin dibine vuran bu yapım neler vaat ediyor?

Modern Warfare II’den sonra Call of Duty serisi için olumlu yorum görmez olduk. Activision’ın Infinity Ward’tan kovduğu Jason West ve Vince Zampella ile başlayan bu kötü şöhretli olumsuz hava hala varlığını devam ettiriyor. Ama bence artık yeter. Neden mi? Çünkü artık geri çekilip objektif düşünmenin vakti geldi….

Infinity Ward ve Treyarch’ın el atmadığı, tamamıyla Sledgehammer Games tarafından geliştirilen Call of Duty: Advanced Warfare’ın konusu, serinin önceki üyeleriyle bağlı değil. Yani yeni bir serüvene hazırlıklı olun. Oyunun senaryosunun odağında PMC (Private Military Company) yani paralı asker ve güvenlik şirketleri var. Bence muazzam bir konuya değinilmiş. Öyle ki bugün Birleşmiş Milletler gibi bir kuruma üye olan PMC’ler var. Görünürde gözlemciler ama kim bilir ne katakulliler dönüyor. Özellikle son dönemde Irak savaşında ve Libya’da kullanılan bu şirketlerin yaptığı zulüm ve katliamların haddi de hesabı da yok…

Call-of-Duty-Advanced-Warfare-kore

Yıl 2054, Kuzey Kore 100 yıl önce olduğu gibi yeniden Güney Kore’yi istila eder. ABD bölgeye destek kuvveti gönderir. İşte biz de bu kuvvet içerisinde yer alan Jack Mitchell’ı yöneterek sürükleyici ve filmleri aratmayan tattaki senaryoda mücadele veriyoruz. Başımıza elim bir olay geliyor, talihliyiz ki ikinci bir hak tanınıyor bize. Resmi ordudan çıkıp paralı asker olarak yine Amerika menşeili Jonathan “Kevin Spacey” Irons adlı bir şahsın kurmuş olduğu PMC Atlas Corporation’da yeniden silah kuşanıyoruz…

Oyunun senaryosu 15 bölümden oluşuyor ve yaklaşık 7 saatte bitiyor. Eğer zorluk derecesini en tepeye getirirseniz bu süre uzayabilir. Ben ilk defa regular seviyesinde bir CoD oyunu oynadım. Neden? Çünkü artık bana özgürlük vermeyen koridor sistemi ve scripted vakaların patlama yaşadığı senaryolardan bıktım. Artık bu tür oyunları birer interaktif film olarak kabul ediyor ve zırt pırt nereden geldiği belli olmayan mermi ve el bombalarıyla ölmeyerek filmin tadını çıkarmak için böyle yapıyorum. Açıkçası çok da güzel oldu. Evet, Call of Duty: Advanced Warfare’da bu durum değişmemiş. Her ne kadar çevre devasa, büyüleyici ve sizden bağımsız gibi gözükse de koridor mantığına dayalı bir ilerleyiş söz konusu. Çoğu zaman bu darboğazı yaşamıyorsunuz, çünkü bölüm tasarımları çok iyi. Ama scripted anlık faaliyetler size bir Call of Duty oynadığınızı hatırlatıyor.

Call-of-Duty-Advanced-Warfare-senaryo

Örneğin bir bölümde uçak sürüyoruz, ilk Crysis oyununun 10. görevi Ascension’a bakıyorum bir de Call of Duty: Advanced Warfare’daki bahsi geçen uçak sürdüğümüz bölüme. Tamam ikisinde de koridor mantığı var. Ama Crysis’te uçağı daha rahat ve geniş salahiyetlerle uçururken Call of Duty: Advanced Warfare’da sadece sağa sola döndürüyor ve ateş ediyorum. Yahu bu oyunu iki tuştan fazlasına basamayan ufaklıklar değil, son derece yetenekli gençler ve yetişkinler oynuyor. Nedir bu kısıtlama? Bunun dışında senaryo göndermeleriyle ve ilerleyişiyle gayet eğlenceli. Hele türü ve seriyi sevenler için haz dolu bir 7 saat vaat ediyor diyebiliriz Call of Duty: Advanced Warfare için.

Sledgehammer Games, Modern Warfare’la benimsenen dinamikleri korumuş, geliştirmiş ve yeni dinamiklerle desteklemiş. Senaryoya göre yılın ilerlemesiyle elbette askeri teknolojilerde büyük değişiklikler söz konusu. Yani fütüristik dediğimiz, bugün dile getirilen ve hatta test aşamasında olan askeri teknolojiler oyunda yerini almış. En önemli gelişme exoskeleton! Exoskeleton, giyilebilir bir dış iskelet teknolojisidir, bugün gerçekten test aşamasındadır. Oyunda ise tam anlamıyla insanlık hizmetine sunuşmuş vazgeçilmez bir askeri teknoloji haline gelmiştir. Kullanıcısına hızlı koşma, yükseğe zıplama veya yüksek bir yerden zemine inme, insan kas gücünün yetmeyeceği ağırlıkları kaldırma gibi çeşitli özellikler kazandırmaktadır. Oyunun senaryosun ve multiplayer (+ co-op) kısmında, kısacası tamamında, silah arkadaşımızdan çok işte bu teknolojik ürün sizin yoldaşınız.

Call-of-Duty-Advanced-Warfare-multi

Hazır multiplayer ve co-op dedik, buradan devam edelim. Asıl oyalanıp, başında saatler geçireceğimiz bölümler olan multiplayer ve co-op hakikaten dopdolu. Oyunun neden pahalı olduğunu, en azından Call of Duty: Advanced Warfare’ın, şimdi daha iyi anlamış durumdayım. Yeni dönemde sadece multiplayer ya da sadece singleplayer tecrübe sunan oyunların fiyatları ile kıyaslandığında Call of Duty: Advanced Warfare ucuz bile. Üç adet farklı oyun bir araya gelmiş bir pakette toplanmış gibi. İlk olarak multiplayer’a mercek tutalım.

Öncelikle artık hiçbir Call of Duty oyununda olmadığı kadar karakterinizin görünüşünü, kostümünü ve asker profillerinizi düzenleyebiliyorsunuz. Çok daha detaylı istatistik ve lider tablosuna sahipsiniz. Sunuculara bağlanmadan önce diğer oyuncuların karakterlerinin görünüşlerini ve istatistiklerine bakabiliyorsunuz. Yani daha diğer oyuncularla buluşmadan dopdolu bir içerikle karşılaşıyorsunuz. Klasik oyun modlarının yanı eski serilerde var olup da sonraki oyunlarda yer almayan ve ilk defa Call of Duty: Advanced Warfare ile seriye eklenen modla mevcut. Örneğin Uplink, çok eğlendim, silahların konuştuğu bir hentbol bu mod. Exoskeleton ile muazzam bir serilik kazanan oyun için daha iyi bir mod düşünülemezdi. Bu arada evet, exoskeleton multiplayer’da da var. Ama ben fütüristik güçler istemiyorum silahım ve insan gücü olsun diyorsanız siz de unutulmamışsınız. Exoskeleton’suz oyun modları da var. E-sporcular siz de unutulmamışsınız. Artık ranked savaşların yapıldığı ve “bronz, gümüş…” diye giden bir lig sistemi de mevcut. Yani prestij dışında içerisinde bulunduğunuz ligle de tecrübeli olduğunuzu diğer oyunculara yansıta bilirsiniz.

Call-of-Duty-Advanced-Warfare-odul

Multiplayer’a gelen en güzel yeniliklerden birisi de ödül. Artık sadece savaşıp prestij tekrarlama yok. Seviye atladıkça, çeşitli başarımlar elde ettikçe ve rastgele oyunda size eşyalar düşüyor. Gerek paket olarak gerek sadece eşya olarak ödüller kazanıyorsunuz. Karakterinizin kostümünden tutun da daha fazla seviye puanı kazanma veya özellikleri farklılık gösteren silahlar elde ediyorsunuz. Özellikleri farklılık gösteren? Evet, yanlış okumadınız. AK-47’nin torunu AK-12 silahımızın kendinden daha az geri tepeni ama daha yavaş yürümenize neden olan veya herhangi bir özelliği bulunmayan fabrika hali gibi çeşitlilik arz eden türleri var. Yani silahlara sizin eklediğiniz aksesuarların yanı sıra farklı iyi ve olumsuz yanlar barındıran türleri de mevcut, bu da sayısız silah türü demek. Tüm ödüller enlist, professional ve elite olmak üzere üçe ayrılıyor. Ödülleri seviye puanına dönüştürebiliyorsunuz. Yani kullanmadığınız, kullanmayacağınız ya da sizde var olan bir eşya kazanırsanız stok yeri kaplayacağına eritiyor, seviye puanı elde ediyorsunuz.

Co-op tarafında ise mutiplayer haritalarında dostlarınızla beraber üzerinize akın eden yapay zekanın yönettiği düşmanlarla çatışıyor, çeşitli görevleri yerine getirerek hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Zombiler? Hayır, senaryodaki gibi insanlarla çatışıyorsunuz. Ama merak etmeyin, senaryo ile bağıntılı olarak yapımcılar bu artık kökleşmiş zombi içeriğini de oyunculara sunmaktalar. Bu sefer daha gergin bir ortam söz konusu, zira zombiler yürümüyor koşuyor. World War Z filmi veya Left 4 Dead oyunundaki zombilerden farkları yok…

Call-of-Duty-Advanced-Warfare-multi2

Şimdi sıra geldi teknik detaylara. Ben Call of Duty: Advanced Warfare’ın kesinlikle 8. nesil bir oyun olduğunu düşünmüyorum. Yeni bir motor ile değil yine IW Engine ile geliştirilen oyuna sadece yeni teknik özellikler eklenmiş ve kaplamalar 4K teknolojisine göre uyarlanmış durumda. Yine de yetersiz zira bu gözler son iki senede 8. nesil için geliştirilen birçok oyun gördü ve inceledi. Call of Duty: Advanced Warfare 7. nesil bir oyun ve daha önceki serilerde olması gereken teknik özellikleri henüz görmekteyiz. Yeryer kalitesiz kaplamalara, flu-blur efektiyle gizlenen kötü modellemelere rastlayacağınız gibi harika bir manzarayla şoke de olabiliyorsunuz. Fakat bu durum oyunda görsel bir şölen yaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Sadece istediği sistem ihtiyacına baktığımızda bize sunduğu atmosfere göre seviye olarak yeni nesil kardeşlerine nazaran geride kalıyor.

Görsel anlamda 7. nesillikten kurtulamayan Call of Duty: Advanced Warfare, müzik ve seslendirme cephesinde daha başarılı. Modern Warfare II’deki Hans Zimmer gazından sonra en az onun kadar başarılı Harry Gregson imzası taşıyan müzikler gerek senaryo gerek multiplayerda hazzınızın artmasına vesile oluyor. Kim bu Harry Gregson? Call of Duty: Modern Warfare’ı hatırlıyor musunuz veya Metal Gear Solid oynadınız mı? Kendisi aslında seriye yabancı değil, daha önce de müzikler yaptı CoD için. Oyunlar dışında Hollywood filmlerinin müziklerinde de imzası var.

Call-of-Duty-Advanced-Warfare-demokrasi

Call of Duty: Advanced Warfare’ın gerek senaryo gerek çoklu oyuncu bölümlerine uzun bir aradan sonra ve belkide modern dönem savaş temasına geçildiğinden beri çıkmış en iyi CoD oyunu olduğunu söyleyebilirim. Gelişmeyen ve yenilik barındırmayan hiçbir yanı bulunmayan Call of Duty: Advanced Warfare, yeni ve eski dinamiklerle iyi FPS oyunlarının bir araya geldiği bir enerji iksirinden farksız. Öyle ki exoskeleton sağ olsun multi’de esip gürlerken çoğu defa Quake’i andım. Devasa haritalarda karınca olmaktansa, daha küçük haritalarda sıcak çatışmaları ve seri oynanışı tercih ederim. Böyle düşünen oyuncular için son dönemin en iyi FPS’si ise Call of Duty: Advanced Warfare!

Artık o eski eleştirileri bu oyuna yapmayın. Call of Duty: Advanced Warfare aynı şeyin laciverti kesinlikle değil. Eğer aynı şeyin laciverti muhabbeti yapacaksak Call of Duty: Advanced Warfare kadar Counter-Strike’ı ve daha nice vereleceğimiz diğer örnekleri de dile getirelim. Hayır, kesinlikle bir fanboy falan değilim. İncelemeye başlamadan önce çok düşündüm bu mevzuyu. Oyunun pahalı olması ve aynı ürünün kılişe bir senaryo ile çok değişiklik göstermeyen çoklu oyuncu bölümüyle sunulmasını eleştirenlerden neden birbirinin aynısı olan diğer oyun serilerini eleştirdiğini görmüyor ve duymuyoruz? Pahalı çünkü senaryo, multi ve co-op bölümleri artık günümüzdeki sisteme göre birbirinden bağımsız üç oyun çapında ve dopdolu. Eski dinamikleri barındırıyor çünkü artık bu dinamikleri seven ve benimseyen bir kitle var. Bu kitle gibi olup yenilik isteyenler de var ve bence bu sefer bu talepler hakkıyla karşılık bulmuş.

Artık son sözümü söylemem lazım, zira çok uzattım. Modern Warfare II’yi çıktığı andan itibaren üç gün aralıksız multi oynamış ve sonra senaryosuna geçiş yapmış biri olarak diyebilirim ki aynı hazzı Call of Duty: Advanced Warfare’dan aldım. Benim nezdimde bu oyun başarılıdır ve serinin en yakışıklı üyelerindendir. Aynı zamanda FPS türünün de son dönemdeki iyi temsilcileri arasında tepe sıraya yerleşmiştir.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Talha Turhalcaneser Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
eser
Ziyaretçi
eser

güzel inceleme olmuş.

can
Ziyaretçi
can

Eline sağlık güzel inceleme bu arada teknoseyirden geldim :)

Talha Turhal
Ziyaretçi

Teknoseyir’deki kardeşlerime selamlar :)