Blizzard Ve Twitch Irkçı Hareketleri Önlemeyi Amaçlıyor

Bir profesyonel Hearthstone oyuncusunun ırkçı saldırılara hedef olmasından sonra yeni yaptırımlar uygulamaya konuldu.

Sporun en büyük sorunlarından ırkçı ve saldırgan davranışlar, ne yazık ki e-spor dünyasında da görülüyor. Son örneklerinden biri de ünlü e-spor merkezlerinden DreamHack Austin’de düzenlenen profesyonel Hearthstone turnuvasında gerçekleşti. “TerrenceM” kullanıcı adıyla mücadele eden siyahi bir oyuncu Twitch’ten yayınlanan maç sırasında pek çok izleyicinin ırkçı sözlerle tacizine maruz kaldı. Hatta saldırı öyle bir noktaya geldi ki moderatörler yayını kesmek zorunda kaldı.

Bu üzücü gelişmenin ardından Blizzard CEO’su Mike Morhaime, daha iyi bir moderasyon sistemi sağlamak için Blizzard ve Twitch’in birlikte çalıştıklarına söyledi. “DreamHack Austin’de hafta sonu gerçekleştirilen etkinliğimiz sırasında bazı izleyicilerin kullandığı nefret dolu ve saldırgan sözlerden dolayı oldukça üzgünüz.” diyen Morhaime şirketlerinin en çok önem verdikleri değerlerden birinin de ‘Adil oyna, saygıyla oyna’ ilkesi olduğunu hatırlattı. Sözlerine nokta koyarken de gerçek bir farkındalık yaratabilmek için tüm oyun endüstrisinin bu sorunla ilgilenmesi gerektiğini belirtti.

Farklı kesimlerden, kültürlerden insanları saygı ve eğlence çerçevesinde bir araya getirmesi amaçlanan oyunlarda böyle çirkin olayların yaşanıyor olması gerçekten rahatsız edici. Umuyoruz ki alınacak yeni önlemler sayesinde bu tarz saldırgan davranışların önüne geçilir.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir