Blizzard Linux Wine Kullanıcılarına Cephe Mi Aldı?

Son zamanlardaki söylentiye göre Blizzard, Diablo III’ü Linux Wine üzerinden oynayan oyuncuları sunuculardan banlıyor.

Diablo III forumlarında giderek artan şikayetlere göre, Linux Wine Kullanıcıları teker teker sunuculardan yasaklanmakta. Wine (Wine Is Not an Emulator), Linux gibi işletim sistemi kullanan kullanıcıların Windows uygulamalarını çalıştırmasına olanak sağlayan bir program. Oyun Wine’ı üçüncü parti program veya hile programı olarak algıladığı için blizzard tarafından kullanıcılarına haksız yere yaptırımlar uygulandığı iddia edilmekte.

Blizzard cephesinden yapılan açıklama ise; oyun resmi olarak Linux platformunu desteklemese de bu ban sebebi değil. Blizzard yetkilisi Bashiok’un kendi ağzından yaptığı açıklama şöyle “Linux üzerinden Diablo III oynamak size ceza aldırmaz, hile yapmak bunu sağlar.” Son dönemde oyunu oynayan kullanıcı sayısındaki azalma nedeniyle çeşitli yöntemlere başvuran Blizzard’ın  bu konuda çıkan sıkıntıyla nasıl başedeceğini merakla bekliyoruz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Süleyman Acarayman

Atari ile başlayan oyun maceramı bir çok platformda sürdürmekteyim. Oyunlar üstüne düşünmeyi çok severim ve yazmak için de elimden geleni yapıyorum. Mizah, hayatımın önemli bir parçasıdır ama yeri geldiğinde oyunları ciddiye alırım. Lisans eğitimimi Ankara Üniversitesi'nde Sosyoloji üzerine aldım. Aldığım eğitimin faydalarını, oyun camiası içinde yaptığım gözlemler üzerine kullanmaya çalışıyorum.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir