Blizzard Ve Facebook’tan Yayıncılık Ortaklığı

Blizzard ile Facebook, şirketin oyunlarının sosyal medya sitesinde yayıncılık ortaklığı konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladılar.

Yapılan açıklamada yayıncılık ortaklığı konusunun Blizzard’ın belirli oyunlarının Facebook’un Live API’ında oyuncuların kendi “Go Live” özelliğini kullanarak oyunlarını sosyal medya sitesi Facebook üzerinden yayın yapabilme özelliğinin sunulması olarak planlanıyor. Bu özelliğin ne zaman hayata geçeceği konusunda herhangi bir bilgi verilmezken, bu ortaklığın ilk meyvelerinin önümüzdeki ay sonlarında eklenecek olan Blizzard’ın PC oyunlarına Facebook üzerinden giriş yapılması özelliği ile alınacağı bilgisi verildi. Bu özelliğin destekleneceği oyunların bu özellik için hazır hale getirilmesi, Facebook’un oyunlar ve yayınları için özel bir uygulamaya gidip gitmeyeceği gibi konular önümüzdeki aylarda çözüm bulunulması gereken konulardan. Çünkü yakın zamanda bu özelliğin devreye sokulması planlanmıyor.

Oyuncular Facebook üzerinden yayın yapmaya başladıklarında arkadaşlarının zaman tüneline oyun yayınları düşecek ve isteyen kişiler yeni yayınlar başladığı zaman bildirim alabilecekler. Bu ortaklık, Blizzard’ın Heroes of the Storm ile Overwatch’ı Facebook ve Instagram kullanarak tanıtma çabalarının üstüne gelince pek çok soruya da cevap kazandırmış oldu. Aynı zamanda Facebook’un bu yayıncılık ortaklığı konusu ile yeni çevrelere erişmek istediği anlamını çıkartabiliyoruz. Bu yeni özelliği destekleyecek oyunlar ise OverwatchWorld of Warcraft, Heroes of the Storm, Hearthstone, Diablo 3 ve StarCraft 2 olarak açıklandı.

Kim bilir belkide bu ortaklık Blizzard oyunları için ileriye dönük birkaç mesaj veriyor olabilir. Belki de matchmaking ve benzeri oyun mekaniklerinde bu bağlantılar kullanılabilir ve oyunculara daha “düzgün” oyuncular bulunabilir. Veya Facebook’un Go Live özelliği için bir mihenk taşı olarak başka firmalarında bu tarz bir ortaklık kurmaya yönelmesine neden olabilir. Yeni bir twitch daha doğar belki kim bilir?

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir