BLAST Pro Series İstanbul Unutulmaz Anlara Sahne Oldu

eSpor dünyasının en önemli etkinliklerinden olan ve bu yıl İstanbul’da düzenlenen BLAST Pro Series ile harika bir turnuvayı geride bıraktık.

Merakla beklediğimiz BLAST Pro Series İstanbul turnuvasını geride bıraktık ve harika anlara tanıklık ettik. Aralarında temsilcimiz Space Soldiers’ın da bulunduğu altı Counter-Strike: Global Offensive takımının karşı karşıya geldiği turnuvayı biz de Oyun Fest olarak yerinde takip ettik. Turnuvanın sonunda kupaya uzanan taraf ise namağlup Astralis ekibi oldu.

Turnuva tamamı kapalı bir arenada, özel hazırlanmış bir platformda altı takımın karşıya karşıya geleceği formatta düzenlendi. Turnuvanın ana sunuculuğunu ülkemizden Zeynep Gençağa üstlendi ve kendisine Adam Savage eşlik etti. İlker Karaş da sunuculuğa ilaveten, yaptığı maç analizleri sayesinde izleyicileri bilgilendirdi. Maç anlatımlarında ise Berker Kubat ve Bahadır Öztürk ikilisi takdire şayan bir iş çıkardılar. Maçların heyecanını yaşayan ve yaşatan ikili turnuvaya imzalarını atmayı başardılar.

BLAST Pro Series Istanbul heyecanı aslında Cuma gününden başlamıştı. Turnuvaya katılan altı takımın ilk iki raunttaki karşılaşmaları Cuma gününden oynandı ancak bu maçlar seyirciye kapalıydı. Ertesi gün ise 12.30’da kapıların açılmasıyla birlikte seyirciler hem CS:GO’ya doymak, hem de takımlarını desteklemek için Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’na doluştular. 13.30’da açılış şovunun yapılması ve takımların seyirci karşısına çıkmasının ardından maçlar için son hazırlıklar başladı.

Cuma günü yapılan ilk iki rauntta temsilcimiz Space Soldiers, Ninjas in Pyjamas (NiP) karşısında galibiyet elde ederken Astralis ekibi iki maçı da kazanarak namağlup geldi. Zaten turnuvanın favorilerinden gösterilen Astralis, yaptığı bu kuvvetli giriş sayesinde iddiasını göstermiş oldu. MIBR ve Virtus.pro da ilk iki turda birer galibiyet elde ederken bir zamanların efsane takımı Cloud9 galibiyet ile tanışamadı.

Raunt 3

3. rauntta temsilcimiz Space Soldiers, MIBR ile Mirage haritasında karşı karşıya geldi. İlk turda galibiyeti elde ederek silah seçim avantajını sağlayan temsilcimiz maça oldukça iyi bir başlangıç yaptı. Kafa kafaya geçen ilk turun ardından Space Soldiers iki rahat galibiyet elde etti ve durum 3-0’a geldi. Oynanan birkaç elin ardından temsilcimiz 5-1 ile ilk yarıyı avantajlı kapatma yolunda güzel bir seri yakaladı. MIBR kendine gelip güzel bir reaksiyon gösterdi ve arka arkaya galibiyetler eşliğinde 7-5 öne geçmeyi başardı. Ardından Space Soldiers durumu 7-7’ye getirdi ve her şey son ele kaldı. MIBR özellikle vatandaşımız tarik önderliğinde güzel bir raunt çıkardı ve ilk yarıyı 8-7 önde kapattı.

İkinci yarı başlangıcında MIBR ilk el sayesinde ekonomi avantajını eline geçirdi ve birkaç oyunu böyle idare etti. Arka arkaya kazanılan 5 maç sayesinde durum 13-7’ye geldi. Bir sonraki elde temsilcimiz Space Soldiers bombayı kurduktan sonra geri kalan düşmanlarını başarıyla öldürdü ve durumu 8-13’e getirerek bir seri arayışına girdi. Ancak MIBR’dan bu sefer de Fallen harika oyunlar ortaya koydu ve temsilcimiz Space Soldiers Raunt 3’te 8-16’lık bir yenilgi aldı.

Raunt 3’ün diğer maçlarında da Astralis, rakibi Cloud9 karşısında rahat bir oyun ortaya koyarak 16-7 ile galibiyete uzandı. Kafa kafaya geçen Virtus.pro ve NiP maçında ise NiP 16-13’lük bir galibiyet elde etti.

Raunt 4

Raunt 4 maçlarında temsilcimiz Space Soldiers, Cloud9 ile karşı karşıya gelirken diğer iki maç NiP vs Astralis ve MIBR vs Virtus.pro şeklindeydi. Raunt 4’ün açılış oyununda Space Soldiers elde ettiği galibiyet ile avantajı ele geçirdi. Ancak bu avantajı değerlendiremediler ve arka arkaya gelen Cloud9 galibiyetlerine engel olamadılar. Bunun sonucunda Cloud9 8-1 gibi ciddi bir fark yakaladı. Ardından Space Soldiers’dan Paz’ın harika oyunuyla birlikte uzun süre sonra galibiyete ulaştık. Karşılıklı gelen galibiyetler eşliğinde durum 3-12’ye kadar geldi ve Space Soldiers’ın serisi başladı.

Seri galibiyetler sayesinde fark kapandı, artan seyirci desteği de itici güç oldu. Takım oyunu ve bireysel performanslarla harika oyunlar sergileyen Space Soldiers 11-14 gibi yakın bir pozisyona ulaştı. Ancak sonraki iki elde Cloud9’dan flusha raundun kaderini belirledi ve temsilcimiz Space Soldiers 11-16’lık skorla mağlup oldu. Diğer iki maçta ise kazananlar MIBR ve Astralis oldu.

Raunt 5

Raunt 5’teki karşılaşmalarda temsilcimiz Space Soldiers, Virtus.pro ile mücadele ederken diğer iki maç MIBR vs Astralis ve Cloud9 vs NiP şeklindeydi. Space Soldiers harika bir başlangıç yaparak maç başında 6-0 gibi çok avantajlı bir skor elde etti. Ancak Virtus.pro toparlanıp arka arkaya 4 galibiyet elde ederek arayı kapattı. Karşılıklı galibiyetler eşliğinde temsilcimiz ilk yarıyı 9-6 önde kapattı. İkinci yarıda ise Space Soldiers’dan XANTARES’in şovu vardı. Kritik oyunlardan başarıyla ayrılan Space Soldiers, Virtus.pro’nun farkı kapatma çabalarına izin vermedi ve 16-10’luk galibiyeti seyircilere armağan etti. Turnuvanın final günündeki ilk galibiyetini alan temsilcimiz, maçın ardından seyirciyi selamladı ve destekler için teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

Raunt 5’in bir diğer maçı Cloud9 – NiP ise oldukça kafa kafaya başladı. Sürekli olarak galip tarafın el değiştirdiği maçta özellikle ikinci yarı NiP kontrolü sağladı. Cloud9 çetin bir mücadele ortaya koysa da 8-16 gibi net bir farka engel olamadı. MIBR – Astralis maçı ise göreceli olarak rahat geçti. Astralis maç boyunca istikrarını bozmadı ve 16-7 ile galibiyete uzandı.

BLAST Stand-Off

Oynanan maçların ardından ilk iki sırayı elde eden Astralis (1.) ve MIBR (2.) büyük finale yükselmeyi başardı. Turnuva üçüncüsünü belirlemek için yapılan ve tüm takım oyuncularının bire bir mücadele ettiği Stand-Off maçlarında ise 3. ve 4. sırayı alan NiP ile Space Soldiers karşı karşıya geldi. 7’ye ulaşmayı başaran oyuncunun raundu kazandığı maçta toplam skoru yüksek olan takım üçüncülüğü elde edecekti. Space Soldiers güzel bir performans sergilemesine rağmen özellikle iki rauntta gelen farklı yenilgiler sebebiyle toplamda 30-25’lik skor ile üçüncülüğü ve ödülü kaptırdı.

Büyük Final

Büyük Final öncesinde genel tablo Astralis’in biraz daha favori olduğunu gösteriyordu. Finale gelinceye kadar hiçbir maçı kaybetmeyen ekip, ön röportajlarda da kendinden oldukça emin bir görüntü çizdi. MIBR ekibi de iddialı olduğunu belirtmesine rağmen beklenen oldu ve Astralis oldukça rahat bir şekilde büyük finalin ilk ayağına başladı. Train haritasında oynanan ilk ayakta harika bir açılışa imza atan takım 7-0’lık bir seri yakaladı. Ancak MIBR, vatandaşımız tarik önderliğinde kötü gidişe bir dur dedi ve ilk el galibiyetini kazandı. Astralis ise duraklamak yerine vitesi iyice artırdı ve agresif hücumlar gerçekleştirmeye başladı.

device’ın maç boyunca devleştiğini de buradan belirtmemiz gerek. Özellikle scout ile elde ettiği kill’ler seyircinin de fazlasıyla beğenisini kazandı. İlk ayağın sonuna gelindiğinde ise Astralis toplamda 16-3’lük çok net bir galibiyete uzandı, böylece finalde 1-0 öne geçti. Ayrıca bu galibiyeti kendi seçtikleri haritada elde etmediklerini hatırlatalım. Yani finalin ikinci ayağı öncesinde, Astralis kupaya giden yolda oldukça kararlı bir adım ortaya koydu.

İkinci maçın başlangıcından önce “Profesyonelleri Yen” adıyla ufak bir etkinlik de düzenlendi. Beşiktaş Esports Kadın takımı oyuncuları, seyircilerden seçilen birkaç kişi ile Standoff formatında karşı karşıya geldiler. Profesyonelleri yenmeyi başaran 4 kişiden kimin nihai galip olacağına seyirci karar verdi. En çok alkışı elde eden oyuncu, Kopenhag’da misafir olma şansını elde etti.

Overpass haritasında oynanan ikinci ayak gene Astralis’in şovuyla başladı. İlk eli MIBR’a kaptırmalarına rağmen arka arkaya galibiyetler durumu 5-1’e getirdi. MIBR direnç göstermesine rağmen Astralis konsantrasyonu yitirmedi ve devreye yaklaşırken skor 10-3’ü gösteriyordu. Ardından muhteşem bir MIBR geri dönüşü izledik. Hücumda yer yer agresifleşen, yer yer oyun temposunu düşüren takım iyi ekonomi yönetimi ve galibiyetlerle Astralis’in silah gücünü önemli ölçüde düşürdü. 9-11 ile farkı ikiye indirip momentumu kazandılar ve 15-14 öne geçmeyi başardılar. Kıran kırana geçen bir elin ardından 16-14 ile 2. ayağı kazanan MIBR olağanüstü bir geri dönüşe imza attı ve büyük finali son maça taşıdı.

BLAST Pro Series İstanbul pek çok sürprize sahne oldu ve oldukça heyecanlı geçti. Ancak final maçının öncesinde öyle bir şey oldu ki herkes şaştı kaldı. Düzenlenen mini etkinlikte sahneye gelen seyirciye CS:GO ile alakalı bir soru soruluyordu. Soruyu doğru cevaplayan ikinci seyirci, adını söylemek için aldığı mikrofonu bırakmadı ve sevgilisini sahneye çağırdı. Ardından sevgilisinin önünde diz çökerek tüm kameraların ve seyircilerin şahitliğinde evlenme teklif etti. Gelen “Evet!” cevabı ile birlikte alkışlar daha da coştu, etkinlik bambaşka ve unutulmaz bir anıya sahne oldu.

Büyük Final’in büyük final maçı efsane anlara sahip oldu. Harika geri dönüş sayesinde rüzgarı arkasına alan MIBR hızlı bir giriş yaptı. Özellikle takımdaki vatandaşımız tarik sayesinde seyirci desteğini de arkalarına aldılar. Inferno haritasında gerçekleşen son ayak, kıran kırana bir mücadeleyi karşımıza çıkardı. Seriye seri ile karşılık veren iki ekip de zaman zaman ekonomi sıkıntısı yaşayıp ateş gücünü feda etmek zorunda kaldı. Astralis ilk yarıyı yakın bir galibiyetle 8-7 önde kapattı ve kendine geldi. Geçtiğimiz sezonun MVP’si fallen ile coldzera, MIBR’da çok kritik işler yaptılar. Ancak Astralis’de de device bazı oyunlarda adeta şapkadan tavşan çıkardı. Yani takım oyunu ön planda olsa da bireysel performanslar finalin kaderinde oldukça etki sahibiydi. Sürekli kafa kafaya giden finalde Astralis 16-14 ile Blast Pro Series İstanbul’un şampiyonluğuna ulaştı.

Finalde pek çok harika performans görmemize rağmen bir isim vardı ki, finale damgasını vurduğu konusunda herkes hemfikirdi. Son derece hızlı refleksleri, soğukkanlılığı ve istikrarıyla Astralis’ten device turnuvanın en değerli oyuncusu (MVP) oldu. Ödül töreninden sonra açıklama yapan device “Kazandığımız için çok mutluyum, ayrıca en değerli oyuncu seçildim. Bir BLAST etkinliğine ilk kez katıldım ve bu çok hoşuma gitti. Umarım seyircilerin de hoşuna gitmiştir.” sözlerini paylaştı.

BLAST Pro Series İstanbul hem uluslararası eSpor camiası, hem de ülkemiz için oldukça önemli bir turnuva oldu. Teknik açıdan sıkıntısız, son derece profesyonel, dolu dolu bir turnuva geride bırakıldı. Başarılı anlatımla birleşen heyecanlı maçlar, ışıklandırmalar ve sahne efektleri ile pekişen saha atmosferi ve coşkulu seyirci topluluğu akıllarımızda kalan güzel anlardan sadece birkaçı. Günden güne gelişen, popülerliği yükselen eSpor’un en önemli turnuvalarından birine ülkemizin ev sahipliği yapması oldukça büyük bir şanstı ve bu şans açıkça iyi değerlendirildi. Diliyoruz ki gelecekte, ülkemizdeki eSpor ateşi yanmaya devam eder ve daha nice turnuvayı hep birlikte yaşarız.

Başta Gaming in Turkey Kurucusu Ozan Aydemir ve Aristo İletişim olmak üzere, bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir