Bethesda E3’ü Yıktı Geçti… Mi?

Bekledik, bekledik ve daha çok bekledik. Sonunda oyun dünyasının -tabiri caizse- kalbinin attığı etkinlik olan Electronic Entertainment Expo, yani E3, başladı. Her sene olduğu gibi, devasa şirketler, bu sene de eteklerindeki taşları dökmek için oradalar. Bunların arasından belki de en çok ilgi duyulanı ise elbette Bethesda.

O vakit gelin, yılların efsane şirketi Bethesda bu E3’te bizlere neler sunmuş hep birlikte göz atalım.

 

RAGE 2

Sunum, şirketin başkan yardımcısı (benim de aynı zamanda şirket içerisinde en sevmediğim arkadaş) Pete Hines’ın, Rage 2’yi sunmasıyla başladı. Pete abimiz cilalı bir kaç cümle kurup seyircileri iyice gazladıktan sonra, sahneyi Rage 2’nin tanıtım materyallerinde çalan müziğin şarkıcısı Andrew W.K’e bıraktı ve ufak çaplı bir canlı konsere şahit olmamızı sağladı. Akabinde sahneye ID Software’den Tim Willits ve Avalanche Studios’tan Magnus Nedfors çıkıp, oyunlarının tanıtımı için 3-5 kelam ettiler. 2-3 dakikalık kısa bir sunumun ardından “otursak sabaha kadar konuşuruz amma, sizleri daha fazla meşgul etmek istemiyoruz. Buyrun Rage 2 oynanış görüntüleri” diyerek sahneden ayrılan ikili, bizleri aşağıda izleyebileceğiniz 6 dakikalık oyun için görüntüyle baş başa bıraktılar:

Oynanış görüntülerinden gördüğümüz kadarıyla, oyun bir miktar renklenmiş olsa da, Rage’in özü korunmuş. Ben Rage 2’nin başarılı bir açık dünya shooter olarak çıkacağına inanıyorum. Çıkacak demişken, oyunun çıkış tarihi 2019 Baharı olarak duyuruldu.


Elder Scrolls Legends

Bethesda’nın Elder Scrolls temalı kart oyunu şovun ikinci konuğuydu. Hakkında, oyunun görsel olarak büyük bir tasarım yenilenmesine gideceği ve 2018’in sonlarına doğru Switch, PS4, Xbox One’a çıkacağı hariç neredeyse hiçbir yeni haber duyurulmayan oyun, siz bu haberi okurken ne kadar heyecanlandıysanız oradaki seyircide de aynı oranda etki bıraktı.


Elder Scrolls Online

Legends sunumu biter bitmez karşımızda Zenimax Online’in güleç yüzlü oyun mdürü Matt Firor’u bulduk. Matt Firor sözlerine Elder Scrolls Online topluluğuna öven ve onlara en iyi online oyun topluluğu oldukları için teşekkür ederek başladı. Elder Scrolls Online ile ilgili yenilikleri duyurmadan evvel, bu sene de pek çok medya kuruluşu tarafından yılın MMO’su seçildiklerini belirtmeden geçemeyen Firor, 2017’nin onlar için inanılmaz bir sene olduğunu da sözlerine ekledi.

Hemen ardından 2018’in son çeyreğinde ESO için çıkacak DLC’lerin duyurusu geldi. Bunların ilkinin, Wolf Hunter, bir çifte zindan DLC’si olacağını ve kurtadamlara yöneleceğini öğrendik. İkincisi ise beni oldukça heyecanlandıran bir duyuru oldu zira ESO’da harcadığım saatlerin yarısından fazlasını Argonian Templar olarak oynayan benim için Argonian’ların memleketi Black Marsh’ta geçen Murkmire isimli bir DLC… Elder Scrolls Online’dan daha ne isterim bilemiyorum.

 

DOOM ETERNAL

Benim için belki de en büyük sürpriz bu duyuruydu zira ortada 2016 senesinde çıkışını gerçekleştiren DOOM’a bir devam oyunu geleceğiyle alakalı nerdeeyse hiçbir sızıntı veya sağlam dedikodu yoktu.

DOOM Eternal, DOOM havasını yansıtan harika bir fragmanla duyuruldu. Oyunun geliştirici ekibinden Marty Stratton ve Hugo Martin ise sahnede yerlerini alıp aynen şunları söylediler “Doom fanları, ne istediğinizi biliyoruz. Daha fazla silah, daha fazla şeytan türü, daha vahşi bir DOOM guy. Merak etmeyin, istediğiklerinizin hepsi ve daha fazlasını DOOM Eternal’a ekledik”

Daha ne kadar gaza gelebilirdik ki? Oynanış görüntüsü görsek belki uçabile bilirdik amma velakin oyun şuan vertical slice göstermek için erken bir aşamada olduğu için detaylı bilgileri ve oynanış görüntülerini ancak Quake Con’da görebilecekmişiz. Buna da şükür.

 

Quake Champions

Şahsen bu oyunun unutulduğunu düşünmeye başlamıştım. DOOM’u yeniden ayağa kaldıran şirket, Quake’de bocalıyordu. Oyuncu sayısı azdı, oynayanlar memnun değildi.

Ama anlaşılan firma bunları değiştirmek ve Quake Champions’ı gerçek bir E-spor oyununa dönüştürmek istiyor. Bunlar için de ilk adımı bu seneki Dreamhack ve Quake Con’da, Quake Champions turnuvaları düzenleyerek atmaya niyetliler. Oyunun, sadece bu hafta için, ücretsiz olarak indiren herkeste ücretsiz olarak kalmaya devam edeceğini de sözlerimize ekleyip, sizleri tanıtım videosuna yönlendirelim

 

PREY

Fuarda hakkında bir şeyler duymayı en son beklediğim yapımlardan biri belki de Prey’di. Oyun çıkalı uzun zaman olmuştu, oyun bütün bir oyundu, çıkacak bir ek paket veya DLC ile genişliyecek bir tarafı yoktu. Yine de Arkane stüdyolarının oyunun üzerinde çalışmayı kesmediğini öğrenmek güzel bir sürpriz oldu diyebilirim.

E3 sunumunun yayımlandığı günden itibaren oyuna ücretsiz olarak; Story Mode, New Game+ ve Survival modlarınin eklenecek olması haricinde, Arkane bir de geniş çaplı ve 20 dolar gibi bir ücrete mukabil satılacak olan Mooncrash’ı duyurdu.

Mooncrash, Prey’e, ayda geçen devasa bir oyun alanı ekliyor. Peki bu eklentiyi oyuna nasıl yediriyor? Tabi ki procedural olarak her seferinde baştan oluşan bir oyun alanı ve permadeath seçeneğiyle. Evet, yanlış anlamadınız. Bu eklenti ile Prey resmen bir FPS roguelite’a dönüşüyor. Heyecan verici değil mi? Bence öyle. AAA kalitede bir roguelite oynamak hep istediğim bir şeydi.

https://www.youtube.com/watch?v=ySVBHI2OeAg


Wolfenstein: YoungBlood

Wolfenstein Old Blood’u seriye aşina olanlar az buz hatırlıyordur. Wolfenstein: The New Order’a standalone bir eklenti paketi olarak çıkan ve tamamen farklı bir hikaye anlatan Old Blood, anlaşılan firmanın bu alandaki tek seferlik bir hevesinin ürünü değilmiş.

Oldukça iyi notlar alan, incelemelerden alnının akıyla çıkan Wolfenstein 2: New Colossus’tan sonra Machine Games, aynı Old Blood gibi, bir standalone ek paket geliştirmeye başlamış. Sunum esnasında duyurulan bu paketin adının, Old Blood ile tezat oluşturacak şekilde, Young Blood olacağı ve Wolfenstein oyunlarının ana karakteri BJ’in ikiz kızlarına odaklanacağını öğrenmiş olduk. 1980 senesinde geçecek olan oyunda, Jess ve Sophie ile Nazi’lerin anasından emdiği sütü burunlarından getireceğiz.

Sadece sinematik bir tanıtım videosu ile yetindiğimiz Wolfenstein: Young Blood’un oynanış görüntülerini muhtemelen Quake Con’da geniş çaplı olarak görebileceğiz.


Fallout 76

Efenim, geldik fasülyenin faydalarına. Bu senenin en çok beklenen duyurularından, Fallout serisinin devam oyunu sayılabilecek ama aynı zamanda sayılamayacak Fallout 76’ya merhaba deyin.

Unutmayın, karşınızdaki bir Fallout 5 değil. Fallout 3 ve 4’ten yıllaaaar evvel, batı Virginia’da geçen bir ara oyun. Ara oyun dedik diye, az önce bahsettiğimiz Wolfenstein: Young Blood gibi bir şey ile karşılaşacağız demek değil elbette. Bethesda’nın bel kemiği Todd Howard abimizin yaptığı açıklamalara göre Fallout 76’nın oyun alanı Fallout 4’ün yaklaşık 4 katı olacak zira.

Peki bu kadar geniş oyun alanı niye? Neden oyun Fallout 5 olarak adlandırılmadı? Fallout 76’yı diğer Fallout oyunlarından ayıran nokta ne?

Bu soruların hepsine, maalesef, üzülerek şu cevabı veriyorum: Fallout 76, hayatta kalma odaklı, multiplayer bir survival Rpg. Bu ne demek biliyor musunuz?

  • Güle güle, zaten Fallout 4 ile halihazırda patatese dönmeye başlamış olan, güzel senaryolu görevler
  • Güle güle MODLAR!
  • Hoşgeldin mikro ödemeler
  • Hoşgeldin server problemleri
  • Hoşgeldin Toxic survival oyuncu kitlesi

 

Duyurulanlar üzerinden daha saydırırdım lakin, uzatmanın alemi yok. Fallout evreninin içinden geçecek bir oyun geliyor. İnşallah bu saçmalıktan sonra Bethesda Fallout 5’i kendisi geliştirmeye kalkmaz ve New Vegas’ı Obsidion’a teslim ettiği gibi ana serinin yeni oyununu da adam gibi Rpg geliştirebilecek bir firmaya teslim eder.

COLLECTOR’S EDITION taş ama, ona lafım yok

https://www.youtube.com/watch?v=fwOYEsnm1i4


Elder Scrolls: Blades

“Bir serinin hayranlarının duygularıyla (cüzdanlarıyla işte) daha ne kadar oynayabiliriz?” sorusunun ayaklı kanıtı. Yorum bile yapmak istemiyorum. Mobil Elder saçmalık, seri ile ismi hariç uzaktan yakından alakası olmayan bir gereksizlik abidesi, oyuncu yolma makinesi.


STARFIELD

Sonunda bahsedilmeye, konuşulmaya değer bir şey. Bethesda’nın uzun süredir geliştirme aşamasıyla boğuştuğu ve duyurmak için kıvrandığı yapım: Starfield. Şimdilik elimizde oyunun yepyeni bir IP olması, dedikodularının 3 senedir piyasada olması, Bethesda’nın bizzat üzerinde çalışıyor olması ve bir bilimkurgu-Rpg olacak olması hariç herhangi bir şey yok. Ümidim, Bioware’in hevesimizi kursağımızda bırakan Mass Effect: Andromedası ile beklediğimiz ama bulamadığımız sağlam bilimkurgu-Rpg tecrübesini burada yaşamamız yönünde. Bethesda’nın son dönemdeki gidişatını hiç beğenmiyor olsam da, Starfield kesinlikle şans verilmesi gereken bir yapım olarak karşımıza çıkacak gibime geliyor.

VEEEEEEEEEEEE…….

ELDER SCROLLS VI

Duyurulmayacak demiştim, Bethesda kendisi bile henüz çok erken demişti, elimizdeki teknolojiyi Elder Scrolls VI için yeterince geliştiremedik. Lakin Fallout 76’nın duyurusu, Elder Scrolls Online’a Summerset’in çıkması gibi durumlar (ki Bethesda Studios’un ESO ile uzaktan yakında alakası yok, geliştiricisi Zenimax Online’dır), Elder Scrolls fanlarının isyanına sebep oldu. Forumlarda, topluluklarda, discord gruplarında başlarda belki homurdanma kıvamında başlayan bu memnuniyetsizlik gösterileri zamanla isyana doğru kaymaya başlamıştı ki, Bethesda akıllılık edip Elder Scrolls VI duyurusunu patlattı.

Öncelikle şunu belirtelim, gösterilen fragman sadece 30 saniye ve oyunun muhtemelen Breton’ların memleketi High Rock’da geçecek olması hariç hiçbir şey göstermiyor. Bu fragmanın, bu sene E3’te gösterilmesinin yegane sebepleri; hayranların gazını almak ve Cyberpunk 2077 duyurusunun bütün şovu çalmasına engel olmaktı.

Yine de yeni Elder Scrolls duyuruldu, en azından aktif geliştirme sürecinde olduğunu biliyoruz. 2020’den önce gelebileceğine inanmasam da (Bkz. daha yolda Starfield var), Elder Scrolls serisinin tema müziğini duymak bile bünyelerde ayrı bir reaksiyona sebep oldu, bunu kabul etmem lazım.

Lafı fazla uzatmadan sizleri, harika diyemeyeceğim, ama içinde kocaman “Elder Scrolls VI” yazısı geçen şu fragmanla baş başa bırakayım

 

Toparlamak gerekirse, Bethesda’nın bu seneki E3 sunumu vasatın sadece bir tırnak üzerindeydi. Hatta şu son Elder Scrolls VI duyurusu gelmese orada oturan pek çok editörün salondan saydıra saydıra çıkacağından emindim. Bu senenin E3 sunumu yıldızı bu yazının yazıldığı an itibariyle Xbox gibi gözüküyor. Bakalım önümüzdeki iki gün içerisinde fikrimizi değiştirecek bir şeyler görebilecek miyiz.

Bu yazıyı paylaş :

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir