Bethesda E3 2017’yle Birlikte Bizlere Neler Sundu?

Hayal kırıklıkları mı, heyecan patlamaları mı? Karar sizin.

Aylar evvel Bethesda bu sene de E3’de boy göstereceğini duyurduğundan beri, Bethesda’nın E3 sunumunu dört gözle bekliyordum. E3 yaklaştı, Bethesda sosyal medya hesaplarından “Bethesdaland” isimli bir görsel paylaştı. Görselde Bethesda’nın yapım ve yayımcılığını üstlendiği bütün seriler, bunlara ek olarak ise 2 adet yapım aşamasında ve ne olduğu tam olarak kesin olmayan oyun gözüküyordu. “Evet!” dedim, Bethesda yeni oyun duyuracak. Dishonored 2 çoktan çıkmıştı, Prey’in dumanı üzerindeydi, yeni bir Doom oyunu da olamazdı. O zaman bunlardan biri hali hazırda ellerinde bulunan serilerden birinin devam oyunu, diğeri ise 2 seneye yakındır dedikodusu ortalarda dolaşan yeni IP “Starfield” olmalıydı!

Yani öyle olması gerekiyordu, olmalıydı, olacaktı…

E3’ün yaklaştığı günlerde, tüm oyun şirketleri oyun üstüne oyun sızdırırken, Bethesda cephesinden de bir sızıntı olduğunun haberi gözüme ilişti. İçeriğe baktığımda, duyurulacak iki oyundan ikisinin de devam oyunu olacağı, birinin kesinlikle Wolfenstein diğerinin ise Rage veyahut Evil Within serisinin devam oyunu olacağı yazıyordu. Herhalde birileri şaka neyin yapıyordur diye düşündüm. Sonrasında umut fakirin ekmeğidir dedim, Starfield, Fallout New Vegas II ve Elder Scrolls VI’dan birinin kesin duyurulacağını düşündüğüm E3’e doğru gün saymaya başladım.

Tam E3’e iki gün kala devasa bir oyun parekende sitesi üzerinde “Evil Within 2 Pre-Order” yazan bir görseli yanlışlıkla! yayına aldı. Hayallerim yıkılmış, Bethesda sunumuna karşı olan bütün beklentilerim, bu görselle birlikte, dibe vurmuştu.

Neyse efenim, zaman geçti Bethesda konferansı başladı ve evvelden haberini aldığımız oyunlar ve belki biraz daha fazlası tek tek duyuruldu.
İsterseniz Bethesda önümüze ne sundu şöyle bir bakalım:

Wolfenstein II: The New Colossus

Duyurulacağı ilk sızdırılan ve en belirgin olan oyundu yeni Wolfenstein. Yeni IP veya bir Tes oyunu olmasa da bu duyuruya çok üzüldüğümü söyleyemeyeceğim. Zira bu oyunun geleceğini uzun zamandır biliyorduk, yeni jenerasyona çıkan ilk Wolfenstein oyunu oldukça güzeldi ve hikayenin devamı için Machine Games’in elinde yeterince materyal vardı. Bütün bunlar birleşince bir devam oyunu da haliyle kaçınılmazdı.
Wolfenstein II harika görselleri, rafine oynanış mekanikleri ve “Tüm Nazilere Ölüm” kıvamındaki senaryosuyla 27 Ekim 2017 tarihinde PC, Xbox One – One X, Ps4 ve Ps4 Pro için piyasaya çıkacak.

Dishonored: Death of the Outsider

İşin aslı bunu beklemiyordum. Video’yu görünce bir ufak afallamadım değil. Ardından oyunun standalone bir ek paket olacağının duyurulmasıyla taşlar yerine oturdu. İlk Dishonored’ın ek paketlerinden hatırlayabileceğiniz Billie’yi yöneteceğimiz eklenti, hikayeye ciddi manada bir şeyler katacak. Oyunu henüz oynamamış olanlar için daha fazla açıklama yapmak istemiyorum, lakin ilk oyunda Dlc’lerin ne kadar başarılı olduğunu bilenler şimdiden heyecanlanmaya başlamıştır diye düşünüyorum. Dishonored: Death of the Outsider 15 Eylül tarihinde PC, Xbox One, Ps4 ve Ps4 Pro için piyasaya çıkacak.

Doom VR – Fallout VR

Bethesda’nın VR için denemeler yapmasını ve elindeki AAA yapımların VR versiyonlarını çıkarmaya çalışmasını takdir ediyorum. En nihayetinde şöyle bir dönüp baktığınızda VR için çıkmış olan kaliteli AA-AAA standartında oyun sayısı 2 elin parmağını geçmemekte. Bu yüzden Fallout VR’a önemli bir kilometre taşı gözüyle bakıyordum.

Şimdi ise Fallout VR’ın yanına DOOM VR eklendi. Gördüğümüz kadarıyla hareket işlevselliği sorununu bakılan noktaya ışınlanma yöntemiyle çözmüş olan DOOM VR, cehennem sıcağını VR tadında hissetmemiz içinde elinden geleni yapıyor. Henüz bir çıkış tarihine sahip olmasa da, Fallout VR’ın Ekim ayı içerisinde çıkacağını göz önünde bulundurursak, DOOM VR’ı 2017 senesi içerisinde görme imkanımız yok gibi bir şey. Bethesda’nın şimdiye kadarki oyun duyuru ve yayımlama sürelerini göz önünde bulundurursak, DOOM VR muhtemelen 2018’in ikinci çeyreğinde bizlerle olacaktır.

Skyrim Nintendo Switch

Bunun geleceğini bayadır biliyorduk. Hatırlarsanız Nintendo Switch’in ilk tanıtım materyellerinde defalarca cihaz üzerinden Skyrim oynandığına şahit olmuştuk. Bu noktada beni en çok şaşırtan nokta, bu duyurunun bu kadar geç yapılması oldu. Yahu konsolu resmen Skyrim ile pazarladınız, neden beklediniz bu kadar vakit?

Bethesda’yı ve Nintendo’yu, hala Skyrim oynamamış olan bir grup Switch kullanıcısını düşünüp, 6 yaşını doldurmak üzere olan bu efsane RPG’yi Nintendo Switch’e getirdikleri için tebrik ediyor ve bir sonraki duyurumuza geçiyoruz.

Creation Club

İki kelime “Paralı modlar” . Fallout 4 ve Skyrim için paralı ve biraz daha profesyonel mod desteği sunacak bu yapılanma ile oyuncular sürekli güncellenen modlara zor zahmet kazandıkları paracıkları verebilecekler.

Yanlış anlaşılmasın modlara çok emek sarfedildiğinin ve mod yapımcılarının bunları hiçbir karşılık beklemeden yaptığının farkındayım. Bu sebepten pek çok mod sitesinde bağış butonları var. Ama zannetmeyin ki Bethesda’nın yeni sistemi mod yapımcılarına inanılmaz gelir kapıları açacak, oyuncular çok kaliteli modlara sahip olacak, gökten üç elma düşecek herkes mutlu olacak.

Markete ilk giren mod yapımcıları az buz bir şey kazanacak, ardından market kalitesi giderek düşen ve fiyatı artan içerikle dolup taşacağı için herkes yine standart mod sayfalarına uğramaya başlayacak. Bethesda kaymağın en büyük kısmını yedikten sonra “ yav bu iş böyle olmuyormuş galiba, kusurumuza bakmayın” deyip paralı mod desteğini kapatacak. Söylediklerime inanmıyor musunuz, bunun daha önce denenmişi var (Bknz. Steam ücretli mod desteği)

The Evil Wİthin II

Evet geldik zurnanın zırt dediği yere. Biz Starfield, Fallout New Vegas II, TES VI hayalleri kurarken karşımıza çıkan bu “şeye”. Hani ilk oyun neydi ki sen bunun devamını çıkartmaya çalışıyorsun be adam. Farklı oyun sitesi ve mecmualarından, öyle yada böyle, 70 gibi bir ortalama tutturmuş olan vasat bir korku oyunuydu bu, ne diye ikincisini yapmaya başlarsınız, ne diye buna sermaya ayırırsınız. İkinci bir şans verilecek ne gördünüz bu seride?

Öhöm, sakinim. Duyuru videosundan oynanış ve hikayeye dair elle tutulur neredeyse hiçbir şey öğrenemediğimiz Evil Within II 13 Ekim 2017’de (bak bak kendilerince ayın 13’ü şeysi de yapmışlar) PC, Xbox One- One X, Ps4 ve Ps4 Pro için piyasaya çıkacak.

Bethesda’nın bu E3’te bizler için sundukları bunlardı. Açık açık söylemem gerekirse ben ciddi bir hayalkırıklığı yaşadım. Peki sizler Bethesda’nın sunumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu yazıyı paylaş :

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ege Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ege
Ziyaretçi
Ege

Berbattı berbat ben bunu için mi sabahladım ya