Battlerite İnceleme

Dota 2, League of Legends ve Heroes of the Storm oynamaya biraz ara verin. Battlerite, Steam’de yerini aldı.

Bloodline Champions adını hiç duydunuz mu? Eğer MOBA türü oyunlar oynuyorsanız büyük ihtimal denediniz, denemediyseniz çok şey kaçırdınız diyemem ancak ağzınızda farklı bir tat bırakacak olan eğlenceden mahrum kaldığınızı söyleyebilirim. Bloodline Champions’ın yapımcısı Stunlock Studios uzun yıllar boyunca edindiği tecrübe ve popüler MOBA oyunlarındaki beğenilen dinamikleri yoğurarak Battlerite’ı geliştirmiş. Oyun çok kısa bir süre önce erken erişim aşamasına başlayarak Steam’de yerini aldı. Gayet başarılı bir çıkış yapan oyun hala en çok satanlar listesinde ilk sıralarda.

Şu an popüler olan MOBA oyunlarında amaç rakip takımın üssünü imha etme üzerine kurulu. Ölmeden, biriken para ile düşmanın savunmasını faz faz yıkarak ana üsse ilerliyorsunuz ve son mühim yapıyı yıkarak oyunu kazanıyorsunuz. Ancak Battlerite’ta amaç bu değil. Battlerite tam anlamıyla bir arena oyunu. İzometrik kamera açısına aldanıp “X oyun klonu” demeyin. Stunlock yine Bloodline sistemini koruyarak, gelişmiş dinamiklerle bize yeni bir MOBA sunmuş.

battlerite-6

Battlerite şu an 15 şampiyon barındırıyor (kahraman ya da karakter). Karakterlerin belli geçmişleri, evrenine göre kökenleri gibi detaylar mevcut. Ancak çok fazla bilgi yok, tam sürümde her şey aydınlanır diye düşünüyorum. Havada kalan tipler değiller yani. Bu karakterler kendi arasında 3 sınıfa ayrılıyor. Şimdilik oyunda sıcak temas (melee), menzil (ranged) ve destek (support) sınıflarının her birinden 5 hero mevcut. Kesinlikle eğitim ve eğitim bitince yapay zekaya karşı oynamak şart. Zaten bunun için teşvik de söz konusu. Oyundaki kozmetik eşyaları kazanmanız için günlük görevler mevcut. İlk başta bu günlük görevler sizi kendinizi geliştirmeden seviyeli oyunlara girip, usta oyunculara ayak bağı olmanızı engellemek için yapay zekaya karşı oynamaya itiyor. İyi de yapıyor.

Battlerite’ın oynanış dinamiklerinde bilindik MOBA oyunlarından dolayı alıştığınız ve sizi yoran ince detaylar yok. Ancak savaş başladığında tabi oynayış tarzınıza göre çarşı karışabilir ya da rüzgar gibi esebilirsiniz. Ben Dota 2’de Invoker ve Meepo adlı kahramanlar dışında geriye kalan her kahraman ile rahatça oynayabildiğim için başta yadırgamadım. Yani herhangi bir MOBA oyununu oynuyorsanız eğitim kısmı ve yapay zeka ile mücadele ettiğiniz süreci hızlıca geçeceksiniz. Akabinde 2vs2 ya da 3vs3 seviyeli oyunlara girerek eğlenceye başlayacaksınız.

battlerite-5

Tamam tamam, kızmayın çok laf cambazlığı yaptım. Peki ne yapıyoruz Battlerite’ta? Kahramanınızı seçiyorsunuz, akabinde oyun aratıyor ve arenaya giriş yapıyorsunuz. Arenaya girdiğinizde gözleriniz boşuna yıkacak kule aramasın. Zira haritada YIKILMASI GEREKEN BİR YAPI YOK. “Ohhhh beeeeee” dediğinizi duyar gibiyim. Durun daha bitmedi. Satın almanız gereken, düşman kahramanlarına göre neredeyse her oyunda değiştirdiğiniz eşyaları satan bir market de yok, sanırım bir “Ohhhhhhh yaaa” daha geldi. “E market yoksa satın alacağımız bir şey de yok?” Evetttt. “Yani para da yok” aynen öyle. “Ya yapay zekanın yönettiği bize destek olan yaratıklar (crip)?” kesinlikle yok. “Yahu Talha Paşa biz ne yapıyoruz o zaman bu oyunda?”, değerli okurlar KELLE ALIYORSUNUZ KELLE! Rakiplerinizle saniyeler içerisinde savaşa başlıyorsunuz, omuz üstünde baş koymamaya çalışıyorsunuz.

2vs2/3vs3 oyun arattığınızda her oyuncunun bağlanmasını bekliyorsunuz, neredeyse her coğrafya için sunucu mevcut. Oyuncular bağlanıncaya kadar içerisinde bulunduğunuz alanda karakterinizin özelliklerini test edebiliyorsunuz. Adeta Roma İmparatorluğu’ndaki kolezyumlara çıkmaya hazırlanan birer aslan parçası olduğunuzu düşünün. Herkes tamam ise, karşı takım da dahil, ekranınıza 3 kart geliyor. Eğer iyi oynarsanız oyun 3 rauntta bitiyor. Ancak uzatmalar da mevcut. En fazla 5 raunt oluyor. Atlamamamız gereken bir detay var. Oyuna adını veren “Battlerite”larınızı her raunt başlarında seçiyorsunuz. Her karakterin kendine has özellikleri var. Bu battlerite’ların kimisi bir özelliğinize can yenileme, kimisi de hasar gücü gibi geliştirmeler ekliyor. Öyle ki seçtiğiniz kartlarınız çok kötü giden bir mücadeleyi değiştirmenize dahi olanak sağlıyor ama yine de her zamanki gibi başarılı sonuç kaliteli oynayış ve takım olabilmeye bakıyor. Oysa diğer MOBA oyunlarında belli başlı karakterler son seviyeye ulaştığında ve belli başlı bilinen standart eşyaları edindiğinde tek başına 5 kişiyi 1 kereyi bırakın üst üste ve peş peşe haklayabiliyor. Bu tür bir durum Battlerite’ta çok zor. Bizzat 1vs3 gibi kötü bir durumda kalarak raunt kazanmışlığım var ancak bu da düşmanların canlarının çok az oluşu ve haritadaki eşyaları zekice kullanmamdan dolayı “bir” kere oldu. İkincisinin olacağını da hiç sanmıyorum.

battlerite-4

“Ama eşya dedin?” hemen izah edeyim. Her şampiyonun toplamda 7 özelliği var, bunlar:

  1. sol fare tuşu ile normal atak
  2. sağ fare tuşu ile ağır atak (ya da sağlık yardımı)
  3. kaçış / atlatma özelliği / hız
  4. Özel yetenek
  5. Özel yetenek
  6. Enerji harcayarak kullanabileceğiniz özel yetenek
  7. En ağır hasarı vereceğiniz “ulti” diye bildiğiniz ve yine enerji puanı ile aktif edebileceğiniz özel yetenek.

Karakterinizi W,A,S,D ile hareket ettiriyor ve ataklarınızı (aynı zamanda kamera kontrolü) fare imlecinizin olduğu yere yapıyorsunuz. Battlerite için izometrik bir FPS desek hata yapmış olmayız.

Normalde 6. ve 7. özellikleriniz enerji isterken oyun esnasında shift tuşuna basarak bazı standart özel yetenekleriniz için de enerji harcayarak bu yetilerinizi farklı şekillerde kullanabiliyorsunuz. Örneğin Shifu adlı favori karakterim “cirit” sahibi, düşmana bu ciridi attığında hem hasar verebiliyor hem de düşmanı olduğu yere kitliyor (snare) ve aynı zamanda ciridin değdiği düşman/nesneye ışınlanabiliyor. Ama bunu cirit atışını shift’e basılı tutarak yaparsanız adeta Mortal Kombat’taki Scorpion’a dönüşüyor ve düşmanı kendinize çekiyorsunuz. Ama 1 enerji barı lazım bunu yapmak için.

battlerite-3

Peki enerjiler? Düşmana her başarılı normal atak size enerji kazandırıyor, bir süre sonra da arenaların belli bölgelerinde enerji topları oluşuyor. Bunları da toplayarak tam donanımlı bir hale geliyorsunuz ve öldürücü vuruşu gerçekleştiriyorsunuz. Bitmedi, yukarıda eşya demiştim, şimdi açıklıyorum. Eğer takım arkadaşınız ölürse kendisi kaybolsa da, evet ölünce doğma yok :D,  enerjisi arenada duruyor ve siz de bu enerjiyi alabiliyorsunuz. İşte bunu yaparsanız hiç beklenmedik bir anda düşmanlarınızı dumur edebilirsiniz. Aşağıdaki videonun 4. dakikasına dikkat edin, 10 saniye içerisinde iki kere üst üste en ağır vuruşumu düşmanın beynine indiriyorum…

Destek karakterleri sayesinde canlarınız dolabileceği gibi yine enerji topları gibi haritanın tam ortasında ve farklı yerlerinde bir büyük ve birkaç tane küçük olmak üzere sağlık topları da mevcut. Büyük olanı elde etmek için mücadele sergilemeniz lazım. Harita kontrolünde üstünlük sağlarsanız düşmanı bu sağlık topuna uzak tutarak topu kırıp tüm ekibin canına sağlık katabilirsiniz. Ancak dikkat edin, topun koruyucu kabuğunu kıran son kişi hangi taraftaysa bu genel sağlık desteği o takıma gidiyor. Yani düşman şampiyonlar arasında menzil özelliği olanlardan biri zekice bir hamleyle sizi şaşırtabilir, sağlığı çalabilir.

Kozmetik kısmına da değinelim. Oyunda kozmetik bir hayli varlığını hissettiriyor. Kostüm, silahlar, karakterlerin duruş tarzları ve binek olmak üzere şampiyon odaklı 4 kozmetik seçeneği mevcut. Profilimiz için de ünvan ve avatar olmak üzere de 2 ayrı kozmetik seçeneği mevcut. Savaş parası (battle coins) ve markalarla (token) bu kozmetiklere ya da kozmetik barındıran sandıklara sahip oluyoruz. Her maçta şampiyonlar seviye atlıyor, belli seviyelerde para ve marka kazanıyoruz. Kutuları da günlük görevlerle elde edebiliyoruz. Günlük görevler de x kahramanları ile y tane maç yap, z türünde bir kahraman ile j tane oyun kazan gibi çeşitlilik arz ediyor.

Arkadaş listesinin ve oynadığınız maçları yayınladığınız bir mini oyun içi kanalınız da olsa ne yazık ki global sohbet ekranı görmedim. Bu yüzden maç beklerken oyunu simge haline düşürüyor ve internette geziniyorum. Ama bu özellik gelecektir. Yani umarım… Oyunda “normal” oyun yok yani her maç seviyeli ve ne yazık ki eğitim bölümüne girmeden maça girenler yüzünden berbat geçen oyunlarla seviye kaybediyorsunuz. Buraya da bir ayar gelecektir. Biraz da teknik detaylara bakalım.

battlerite-1

Grafikler celshaded yani çizgi film tadında. Sisteminizi yormayacak stabil çalışan bir oyun Battlerite, başlangıç için farklı arena tiplerine sahip olan oyunun haritalarında zaten öyle sistemi yoracak detaylar da yok. Ancak sunum çok başarılı. Gerek efektler gerek tasarımlar çok kaliteli bir şekilde hazırlanmış. Müzikler egzotik ve bizim coğrafyamızdan da tınılar içeriyor. Hatta bir haritanın adı “Orman” :D. Karakter seslendirmeleri de sınıfı geçiyor, oyunun her bölümü için farklı diyaloglar mevcut. Karakterler kendi aralarında konuştuğu gibi herhangi bir gelişme için de yorum yapıyor.

Oyunda eleştirebileceğim iki husus var. 1- Mücadeleye girmeden önce şampiyon seçtirmek büyük bir hata. Zira ben, benim takım arkadaşımın ne seçeceğini bilmiyorum. Böylece aşırı başarısız takımlar oluşabiliyor. Düşmana göre seçim de önemli. Yani ben savaş öncesi takım arkadaşımla iletişim içerisinde ve düşmanın seçtiği şampiyona göre istişare ederek arenaya çıkmam lazım. 2- Seçtiğim şampiyonu karşıda da görebiliyorum. Bu hem mantıksız hem de gerçekten amatör bir özellik. Ben Taya iken başkası nasıl Taya oluyor? Birinci hatayı bertaraf etmek için en az 1 arkadaşınızda da Battlerite olmalı ki 2vs2 atabilesiniz. Tek girerseniz rastgele insanlar gelecek ve yer yer acı çekeceksiniz. Oyunda 1vs1 de mevcut ancak “davet” usulü ile çalışıyor, yani birini davet etmeniz gerekiyor. Kısacası yok.

battlerite-2

Battlerite,  Bloodline Champions gibi ücretsiz değil. Çıkış fiyatı 27,90 TL. Bir süre sonra 31 TL olacak. Ve açıkçası söyleyebilirim ki kesinlikle verdiğiniz paranın karşılığını aldığınız bir oyun Battlerite, sırf günlük görevler için bile hızlıca savaş arenasına dahil olup kapatabilirsiniz. Ve 1 maç taş çatlasa 10 dakika! Takımınız iyi oynarsa 3 raunt oynadığınızı düşünürsek 6 dakika. Eğer düşmanı hemen haklarsanız 5 dakika bile sürmüyor… Eğer maçta kaçamak oynarsanız ya da rakip böyle oynarsa 2 dakikalık raunt sonlanırken haritada ayak basılacak alanlar kararıyor ve oyun sizi çok minik bir alana kitleyerek bu kaçamak oyunu bitirmeniz için rakiple sizi dip dibe getiriyor. Battlerite hızlı ve eğlenceli, uzun sürmemesi şu dönemde en büyük artısı. Dota 2’de maçlar, seviyeniz artar artar ya da Rus sunucularına denk gelirseniz 1 saatten aşağı sürmüyor, ortalama kısalık ise 35 dakika. 5 dakika nire, 1 saat nire :) alın, Battlerite kesinlikle yeni bir soluk!

Oyunun Steam sayfası: http://store.steampowered.com/app/504370

Dipnot 1: Neden erken erişim aşamasındaki bir oyunu tanıttığım yazıya “ön inceleme” demedim? Oyun aslında çıkmış durumda, sadece geliştiriliyor. DOTA 2’yer her gün en az 3 tane hotfix çıkıyor, oyun “çıktı” dendiği günden bugüne bu yamaları toplasak tam çıkış sürümünün 10 katı yamalandığını görürsünüz. Battlerite da işte böyle bir aşamada olduğundan “ön inceleme” demek bence hata olur. Bundan sonra gelecek her şey “yamadır” bu oyun için.

Dipnot 2: İncelemeyi yazarken en çok satan 2. oyundu, yazı sonlandı şu an Steam’de en çok satan 1. oyun sırasında Battlerite.

Dipnot 3: Yazı inceleme kategorisinde, tam sürüm çıkış yapınca puan, eksiler-artılar kısmı aktif olacak.

Diptnot 4: Yazıya geçmeden önce, ilerleyen günlerde Stunlock Studios sponsorluğunda 5 adet Battlerite hediye deceğimiz bir faaliyet başlatacağız, sitemizi takip etmeyi bırakmayın…

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir