Battlefield V’in Satış Rakamları Hayal Kırıklığı Yarattı

EA Games, Battlefield V’in gösterdiği satış performansından memnun kalmadı.

Şu sıralar ekonomik açıdan zorlu günler geçiren Electronic Arts’a bir darbe de Battlefield V cephesinden geldi. Son 20 yılın en ciddi düşüşünü yaşayan Electronic Arts hisseleri %18 gibi bir değer kaybına uğramıştı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Andrew Wilson ise, mali yılın üçüncü çeyreğinde bazı zorluklar yaşandığını, bu tablonun dördüncü çeyrekte de devam edebileceğini söylemişti. Wilson ayrıca tablonun bu noktaya gelmesinde Battlefield V’in de etkisi olduğunu belirtti.

Battlefield V için paylaşılan rakamlar, oyunun 31 Aralık 2018’e kadar 7.3 milyon satış yaptığını gösteriyor. Fena bir rakam olmasa da anlaşılan Electronic Arts’ın beklentileri daha yüksekmiş. Ayrıca oyunun fiziksel satışları da Battlefield 1’in sadece yarısına ulaşabildi. Şirkete göre ise bu hayal kırıklığının başlıca birkaç sebebi var. Oyun için alınan erteleme kararı nedeniyle ön sipariş iptali, ilgi azalması gibi durumların yaşandığı vurgulanarak işlerin planlandığı gibi gitmediği söylendi.

Wilson serinin eski oyunlarının da bu başarısızlığa sebep olduğunu düşünüyor. Battlefield 1 ve Battlefield 4’ü hala milyonlarca kişinin oynadığına dikkat çekerek insanları yeni bir macera için teşvik edemediklerini belirtti. Mali İşler Müdürü Blake Jorgensen ise yeni belirlenen çıkış tarihi yüzünden Battlefield V’in büyük bir rekabetle karşı karşıya kaldığını belirtti. Ayrıca Battle Royale içeriği ön planda tutulmuş olsaydı satışların muhtemelen daha yüksek gelmiş olacağına dikkat çekti.

Yöneticilerin söyledikleri dikkate alınınca Battlefield V’in başarısız olmasındaki en büyük neden ‘çıkış takvimi’ olarak görünüyor. Peki başka sebepler de olabilir mi? Battlefield V’in ilk çıkış yaptığı zamanki durumu aslında oyuncuları pek de memnun etmemişti. Hikayeye odaklanılırken çok oyunculu modun arka planda kalması, Battle Royale’in de ileri bir tarihe atılması gibi sebeplerle oyuncuların beklediği o dolgun içerik sunulamadı. Oyun için ileride alınacak kararlarla ilginin tekrardan yükseltilmesi hedefleniyor.

2019’a girmemizle birlikte Electronic Arts da yeni umutların peşinden koşmaya başlayacak. Çıktığı gibi ortalığı kasıp kavuran Apex Legends ve artık günleri saydığımız Anthem önderliğinde bir yükseliş yaşanması bekleniyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir