Battlefield 1 Gerçekliğe Mi Yoksa Eğlenceye Mi Önem Veriyor?

Battlefield 1 için heyecan dorukta. Gamescom sonrası en çok sorulan soruya cevap verildi. Gerçekçilik mi yoksa eğlence mi?

EA DICE’ın kıdemli konsept sanatçısı Robert Sammelin merak edilen soruyu cevapladı.

Battlefield 1’in çıkışı yaklaşmışken ve heyecan doruktayken haliyle oyun ile alakadar haberlerin de ardı arkası kesilmiyor. Oyunla ilgili en son elimize geçen bilgilerden biri de oyunun çizdiği savaş imajı hakkında. Bir site ile röportaj gerçekleştiren Sammelin, üstüne basa basa oyunu gerçekçi yapmaya çalıştıklarını lakin oyunun eğlence faktörünü her daim ön planda tuttuklarını belirtti.

Konuşması esnasında “Biz oyun geliştirirken ilk olarak oynanış elementlerine bakarız. Elimizde ne var ve bunlarla ne yapabiliriz. Oynanış elementlerini tasarladıktan sonra tarihe bakar ve oynanışın tarihi gerçeklik ile bağdaşıp bağdamayacağını kontrol ederiz. Battlefield 1’de de tarihe ve gerçekçiliğe oldukça bağlı kalmaya çalıştık lakin birinci önceliğimiz her zaman eğlence ve oynanış elementleri oldu” şeklinde oyunun gelişim süreci hakkında fikrini beyan eden Sammelin, ayrıca her ne kadar uğraşsalar da oyunun tarihle birebir bağdaşmayacağını ve olayların bir kısmının kurgu olacağını oyuncuların anlaması gerektiğini belirtti. (Bu konuyla alakalı üstü kapalı yaptığı yorumlardan, savaşın gerçek yüzünün pisliği hasebiyle bazı noktaları yumuşattıkları, bazı tarihi gerçekleri ise oyuna hiç eklemedikleri yargısına varıyoruz)

Tüm bunlardan Battlefield 1’in belli bir miktar gerçeklerden arındırılmış bir birinci dünya savaşı atmosferinde, Battlefield serisinin köklerine bağlı detaylı bir arcade nişancı deneyimi sunmayı hedeflediğini söyleyebiliriz. Peki siz oyunun gerçekçi oynanış yapısına yaklaşımı konusunda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızla ne düşündüğünü bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Ayrıca şu haberlere de bakmak isteyebilirsiniz:

Bu yazıyı paylaş :

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir