Awesomenauts İnceleme

Hantal oyunlardan kaçarken tükenen bağımsızların arasında boğulmuşken, Awesomenauts çok iyi geldi. Awesomenauts ile yeni bir soluk almaya hazır mısınız?

Hemen hikayeyi aktarıp oyuna geçmek istiyorum. Zira hikaye kısmı Awesomenauts’ta pek ağır basmıyor. Yıl 3587, robot ordularının savaş curcunasında evrenin en iyi paralı askerleri olaya müdahil olur. Bu ekibin adı Awesomenauts’tır.

Kökenleri evrenin farklı gezegenlerine dayanan Clunk, Froggy G, Yuri, Lonestar, Voltar, Leon, Derp ve Coco Awesomenauts’ı oluşturan karakterler olarak karşımıza çıkıyor. Her karakterin kendine has özellikleri ve bir özgeçmişi var. Aynı zamanda görünüşleri ve sunumları da birbirinden bir hayli farklı.

Oyunda amacımız gerek tek kişilik (botlara karşı) gerek çoklu oyuncu bölümünde birçok platformdan oluşan ikiye ayrılmış haritada karşı takımın üssünü yok etmek. Awesomenauts, kule defansı türünü geliştirerek LOL, HON ve DOTA ruhunu 2.5 boyutlu bir oyuna taşımış. Kısacası Awesomenauts bir MOBA oyunu. Normalde bağımsız oyunları hızlıca tüketip bir diğerine geçen birisiyim, lakin Awesomenauts’ta böyle olmadı. Saatlerce başında vakit geçirdiğim oyunun incelemesi normalde bir gün daha erken yayına girmesi gerekiyordu ama bir kere girdin mi gaflet havuzuna çıkması zor oluyor.

Nasıl Yani?

İzometrik kamera açısından oynana MOBA’lara alışan ve bu oyunlardan başkasını oynamayan (ESL Oğuz Kılıçarslan’a selamlar) kişiler başta durumu idrak edemiyor. O yüzden iyice derinlere dalmak istiyorum. İlk olarak haritayı tanıtmakla başlayayım.

Pratik ya da çoklu oyuncu bölüme dahil olmadan hemen önce karakter seçiyoruz, seçtiğimiz karakterle oynayış türümüze göre oyun içerisinde açabileceğimiz özelliklerimizi belirliyoruz. Akabinde Awesomenauts’ta oyuna bir uzay aracından atılan tüp içerisinde savaş alanına iniş yapıyoruz. İniş yaptıktan çok kısa bir süre sonra karakterimize skill/spell alabildiğimiz noktaya varıyoruz. Oyuna dahil olmadan önce seçtiğimiz özellikler doğrultusunda bir başlangıç strateji belirleyip sınırlı sayıdaki paramızla savunma, saldırı ya da atak özelliklerini satın alıyoruz. Yavaştan haritanın solundan sağına doğru gitmeye başlıyoruz ya da tam tersini yapıyoruz. Birkaç saniye sonra bizden bağımsız olarak (Diğer MOBA’lardaki gibi) crip denen yapay zekanın yönettiği robotlar gelmeye başlıyor. İlk olarak düşman karakterleri ve robotları itip, karşımıza çıkan ve üzerimize mermi yağdıran kuleleri yıkmaya çalışıyoruz. Bunu birkaç defa yaptığımız zaman düşman üssüne varıp güç sistemini patlatıyoruz. Oyun bu hengame sonucunda böylece sonlanıyor.

Dota ve türevi oyunlarda harita içerisinde ana ve yan güzergahlar mevcuttur. Awesomenauts’ta ise üst üste binen farklı platformlar işte bu güzergahları oluşturuyor. Genelde robotların ilerlediği iki farklı yol var, ve bu yolların üzerinde kuleler mevcut. Kulesiz yollar ise genellikle savaş alanından bağımsız olarak varlığını sürdüren ve öldürünce karakterimize can veren yaratıklarla dolu.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir