Avustralya Hükumeti 4 Ayda 220 Oyunu Yasakladı!

Avustralya Hükumeti oyuncuları şaşırtmaya devam ediyor, yasakların arkası kesilmiyor.

Video oyunları yasaklama konusunda tek rakibi yine kendisi olan Avustralya bu sefer fena halde abarttı. Daha önceden 1994-2014 arasında takriben 50 oyunu yasaklayan hükumet bu seferse sadece dört ayda bu miktarı dört katına çıkardı.

Douchebag Beach Club, Drunk Driver, Hobo Simulator tarzı tanınmadık yapımlar dışında GTA V gibi büyük oyunların da bulunduğu yığınının yasaklanma sebebi ise federal hükumetin dijital mağazalarda satılan oyunlara karşı yeni bir sınıflandırma sistemini benimsemesi olarak belirtildi. Ayrıca hükumet 1 Temmuz itibariyle dünya çapında bir pilot program başlatarak Uluslararası Yaş Derecelendirme Koalisyonu (IARC) Formu‘nu kullanarak oyunları belirli bir düzene sokmak için uğraş verecek. Hükumetin bu yöntemi seçme nedeninin ise formun ABD, İngiltere ve Avrupa’nın çoğunda kullanıyor olması gösterildi.

Avustralya’nın yasa tasarılarına yardımda bulunan Başsavcılık Departmanı’nda sözcü olarak görev yapan biri, Derecelendirme Heyeti’nin tüm dijital oyunları titizlikle değerlendirmesinin gerçekçi bir şey olmadığını belirtti. “Çevrim içi sektördeki patlama nedeniyle yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca oyun bulunuyor. Derecelendirme Heyeti’nin de tüm bu oyunları teker teker değerlendirmiş olması ne gerçekçi de ne de mümkünatı olan bir şey.” açıklamasını yaptı ve gerçekleştirecekleri pilot uygulama hakkında bilgi verdi “Pilot uygulamaya hazırlık niteliğinde şimdiye kadar 150.000’den fazla oyun derecelendirildi. 12 ay sonra da derecelendirme bakanları, IARC Formu’nun Avustralya derecelendirme sistemi için bir ölçüt olup olamayacağına karar verecekler.

IARC Formu ne diye soracak olursanız oyunlarının yaş derecelendirmesini sağlamak için oluşturulmuş bir form. Formda oyunun şiddet ve cinsellik içeriği hakkında sorular bulunuyor bunlar sayesinde yaş derecelendirmesi sağlanıyor. Örneğin bu formda yer alan bir soru “Oyunda geğirme, dışarıya gaz salınımı veya kusma gibi mizah amacıyla kullanılan bedensel faaliyetler bulunuyor mu?” şeklinde. Avustralya da oyunlar hakkında birçok detay elde edebileceği bu formu kullanarak oyun sektörüne istediği düzeni getirmeye çalışacak.

Ayrıca İnteraktif Oyunlar ve Eğlence Derneği (IGEA) de hükumetin bu formu kabul etmesini hoş karşıladı. Dernek CEO’su Ron Curry “Dijital olarak mağazalarda sunulan yapımlara bakacak olursanız geçen sene 180 ve 200 bin arası oyun bu yöntemle çıkışını yaptı. Bunun yanında Derecelendirme Heyeti yılda sadece 400 adet derecelendirme yapabiliyor, arada ne kadar fark olduğunu görmek zor değil.” diyerek Derecelendirme Heyeti’nin yetersiz kaldığını belirtti.

Avustralya’nın bu sistemde istediğini elde edip edemeyeceğini zaman gösterecek. Fakat Avustralya oyuncuları cephesinden yasaklanmalar hakkında çeşitli tepkiler var ve bu durum tüm oyun dünyasında konuşulmaya başlandı. Her ne kadar Avustralya bu sistemi kötü örnek olacak oyunları önlemek için uygulasa da kararın ülkedeki tüm oyun sektörüne balta vurma ihtimali de bulunuyor.

Ek: Böyle kararlar alınan bir ülkede, dünyanın hiçbir yerinde olmayan özel oyun koleksiyon paketleri satılıyor. Ayrıca, hatalıylsam düzeltin lütfen, AU Steam’de satışı yapılan oyunlardan da ek vergi geliyor. Avustralya, habitatı gibi protokollerinde de şaşılacak durumlar sergiliyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir