Assassin’s Creed Hayranları Önce Heyecanlandı Sonra Üzüldü

Kısa süre önce ortaya atılan bir görselin ilk başta yeni Assassin’s Creed oyunundan sızdırıldığı düşünülmüştü. Ancak işin aslı sonradan ortaya çıktı.

Yeni Assassin’s Creed oyununun ne zaman geleceği, neyi konu edineceği gibi sorular sürekli olarak serinin hayranlarının kafasında. Origins’in elde ettiği olumlu geri dönüşler yüzünden bir devam oyununa, en azından yakın dönemleri konu alan yeni bir hikayeye sıcak bakılıyor diyebiliriz. Geçtiğimiz saatlerde de 4chan forumları üzerinden yeni Assassin’s Creed hakkında ortaya atılan bir görsel bizim gibi tüm hayranları heyecanlandırmayı başardı. Ancak kısa süre sonra görselin gerçek yüzü ortaya çıktı.

Adının Assassin’s Creed Dynasty olduğu söylenen oyundan sızdırılan görselde ana karakteri antik bir şehri izlerken görüyoruz. Görselin oyunun geliştirilme aşamasının çok erken bir döneminden alındığı belirtildi. Görsele ek olarak oyun hakkında çeşitli bilgiler de verildi. Fakat gerçek şu ki yeni Dynasty oyunundan alındığı söylenen bu ekran görüntüsü, aslında Noah Stavish ismindeki bir tasarımcının Unity ile yaptığı ufak bir çalışmadan ibaret. Unity ile Atina şehrinin antik zamanlardaki görüntüsünü canlandıran Stavish bağımsız bir oyun stüdyosunda kreatif direktör ve tasarımcı olarak çalışmakta. Yani görselin yeni Assassin’s Creed oyunu ile herhangi bir alakası yok. Hatta Noah Stavish’in yukarıdaki görseli de içeren çalışmasının kapsamlı halini bu linkten inceleyebilirsiniz: https://www.artstation.com/artwork/xGJVX

Görselin yalan olduğu ortaya çıksa da görsel beraberinde ortaya atılan bilgilere değinmemiz gerekiyor. Zira AC serisi hakkında daha önceden çeşitli iddialar ortaya atan bazı YouTube kullanıcıları, gönderide yer alan bilgilerin kendi edindikleri ile büyük oranda örtüştüklerini belirtiyor. Yani bilgilerin inandırıcılığını artırmak için yalan bir görselin kanıt olarak gösterildiğini düşünüyorlar. Bilgiler ise şu şekilde:

Oyun Flavius Hanedanlığı’nın yükselişini konu alacak, ki bu da MS 69-96 yılları demek.  Bayek ve Aya oyunda yer almayacak ancak hikayede önemli rol üstlenecekler. Oyuncular Sparta kökenli kadın veya erkek savaşçıdan istediğini seçebilecekler. Seçilen karaktere göre hikayede, yeteneklerde ve suikast hedeflerinde farklılıklar olacak. Şehirleri kontrol eden Tapınakçı ailelere karşı savaş verilecek. Oyunda bulunacak büyük şehirler Sparta, Atina, Korint, Delfi, Selanik ve Filippi olacak. Rodos da oyunda yer alacak ancak Girit DLC olarak oyuna eklenecek. Bu yerleşimlerden bazıları oyunda büyük rol üstlenecek. Ayrıca Büyük Hirodes Dönemi İsraili de oyun olarak düşünülen konseptlerden biriydi ancak siyasi ve kültürel tepki endişeleri yüzünden üzerinde fazla durulmadı. Ancak İsrail bölgesi ve Sicarii tarikatının DLC olarak oyuna eklenmesi düşünülüyor. Oyunun ise planlanan çıkış aralığı 2019’un ilk yarısı. Bu oyundan sonra ise muhtemelen Roma, ardından da Japonya işlenecek.

Ortaya atılan görsel yüzünden bilgilerin inandırıcılığı sorgulansa da yukarıda yazılanlar aslında daha önceden de pek çok kez gündeme geldi. Assassin’s Creed ile haşır neşir olan YouTube kullanıcılarının da güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgiler ile eşleşmesi yüzünden “Acaba?” demeden edemiyoruz. Ayrıca Origins’in yakaladığı başarının ardından tarihsel anlamda çok ileri sıçramadan gene aynı yüzyıllarda yeni bir hikaye sunmak muhtemelen Ubisoft’un da düşündüğü bir şeydir. Bakalım Ubisoft tercihini gene aynı dönemlerden yana mı kullanacak yoksa tüfek seslerine ve Yeni Dünya’nın temellerinin atıldığı topraklara geri mi döneceğiz?

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir