Amiga 500 Günlerine Geri Dönmek: Armiga

Bu kibrit kutusu büyüklüğünde Armiga’nın içinde herkes için bir anı var.

Çok istememe rağmen babama bir Amiga aldırtamamıştım, sonradan bilgisayar konusunda beni pek üzmeyerek telafi etti ama Amiga kısmı hep bir boşluk olarak kaldı bende. Bugün bile yaşıtlarım amiga geyiği yapıp da ağlaşarak birbirlerine sarılırken ben köşeden mazlum ve yalnız olarak onları izliyorum. Artık bu geyiğe ben de dahil olabilirim sanırım. Çünkü artık Armiga  var (reklam yazısı gibi oldu ama tamamen duygusal bakın).

Armiga adındaki bu makinede işlemci olarak Dual Core ARM’ye sahip. Bu makineyi TV’nize bağlayarak eski Amiga oyunlarını oynayabilirsiniz. Hem de yanında gelen orjinal kırmızı kol ve tuşlu joysticke benzeyen ama yapımcıların biraz daha modifiye ettiği kontrolcüsüyle beraber. Armiga .ADF uzantılı tüm oyunları sorunsuz bir şekilde oynatabiliyor. Eski Amiga diskleriniz duruyor mu, sizi gidi koleksiyoncular sizi, Armiga’nın bir de bu disklerinizi oynatacak floppye sahip bir versiyonu daha var ki doğrudan takıp çalıştırabiliyorsunuz. Her Armiga’nın  içinde de Kickstart 1.3 tamamen yasal olarak yüklü biçimde geliyor.

Armiga’yı HDMI üzerinden televizyonunuza bağlayıp 720 p kalitede oyunlarınızı oynamanız mümkün. Micro SD ve USB desteğiyle de gelen Armiga bu sayede .ADF oyunlarını oynatırken, ek kontrolcü ve klavye takma imkanı da tanıyor. Yalnız USB portlarının az olması biraz olumsuzluk yaratıyormuş eğer yanınıza bir kişi daha almak istiyorsanız.

Bu küçük alet ne kadar diye sorarsanız eğer 120 EURO cevabını hemen şuraya iliştireyim (bana kalırsa oldukça pahalı ya, neyse).

Nostalji yapmak isteyenlere duyrulur.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Alper Kurt

30'u hafiften geçmiş, üslup her şey susuzluk hiçbir şey yazın felsefesini benimsemiş, bir ecnebi dili öğretmeye çalışan, oyun ve bisiklet sevdalısı yazar.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir