Amerika’dan Pokemon GO’ya Yasak Geldi

ABD yetkilileri güvenlik endişeleri dolayısıyla Pokemon GO oynanmasına yasak getirdi.

Pokemon GO’nun artan popülaritesi siyaset dünyasının da bir hayli dikkatini çekmiş durumda. Birkaç hafta önce oyunu CIA yapımı olmakla suçlayan Rus siyasi yetkililerin haberini paylaşmıştık. Şimdi ise ABD hükumetinden çarpıcı bir haber geldi. Güvenlik gerekçeleri sebebiyle oyunun Pentagon sınırları içerisinde oynanması tamamen yasaklandı.

Pentagon bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli güvenlik kurumlarının başında geliyor ve Savunma Bakanlığı’nın da ana üssü konumunda. Artırılmış gerçeklik teknolojisi nedeniyle cihaz kamerasını aktif şekilde kullanan Pokemon GO’nun casusluk faaliyetleri amacıyla kullanılabileceğinden endişe duyulması, yasaklamanın en temel sebebi olarak belirtildi. Ayrıca oyunu oynayan Pentagon çalışanlarının kişisel bilgilerinin ele geçirilme gibi bir ihtimalinin bulunması ikinci sebep olarak gösteriliyor.

Anlaşılacağı gibi Pokemon çılgınlığı sadece oyuncu kesimle sınırlı kalmıyor. Siyaset dünyası da yavaş oyuna müdahil olmaya başladı diyebiliriz. Rusya’nın CIA iddiası, ABD’nin oyunu Pentagon içerisinde yasaklaması: Bakalım ilerleyen günlerde daha ne gibi senaryolar karşımıza çıkacak…

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir