Adobe Flash Player’ın Sonu Mu Geliyor?

Bir zamanların ünlü yazılımına sahip olduğu güvenlik açıkları nedeniyle tepkiler yükseliyor. 

Flash Player önceden oynadığınız oyun dahil olmak üzere internet üzerindeki tüm içeriği görüntülemenizi sağlayan bir güçtü. Son yıllarda bu durum biraz değişse de Flash Player’ın sahip olduğu konum asla yadsınamaz. Ancak yazılım için işler bu sefer oldukça kötü bir noktaya geldi. Popüler internet tarayıcısı Mozilla Firefox, Flash Player’ı güvenlik endişeleri nedeniyle geçici olarak kullanım dışı bıraktılar.

Mozilla Firefox ekibi başkanı Mark Schmidt Twitter üzerinden Occupy Flash (Flash’ı Yerinden Et) yazan bir görselin altına Firefox’un tüm versiyonlarından Flash desteğinin çekildiğini açıkladı. Ancak kısa bir süre sonra da bu yasağın Adobe yeni ve güvenlik açıkları bulunmayan bir versiyon çıkarana kadar süreceğini not düştü. Ayrıca Steve Jobs’un 2010 yılında yaptığı “Flash artık video izleme veya diğer internet içeriklerinden yararlanmak için gerekli değil.” açıklamasını da paylaşmayı unutmadı.

Facebook’un güvenlik şefi Alex Stamos da Twitter üzerinden “Adobe’un Flash için ölüm zamanını duyurması ve diğer tarayıcılardan aynı günde Killbit güvenlik sistemine geçmelerini istemenin vakti geldi.” diyerek bu durum hakkındaki görüşlerini paylaştı. Google Chrome ise 2011 yılında reklamlarını Flash’tan HTML5’e taşıdıkları Swifty uygulamasını duyurmuş ve Flash animasyonlarını otomatik olarak kaldırarak uygulamaya karşı ilk icraat sergileyenlerden olmuştu.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir