Activision/Blizzard 775 Çalışanını İşten Çıkardı

Bu rakam şirket çalışanları toplamının yaklaşık %8’ine tekabul etmekte

Maalesef bir süredir söylentileri ortalarda dolaşan “Activision/Blizzard’ın toplu işten çıkarma yapacağı” iddiası gerçek oldu. Şirket içi yeniden yapılanma sürecine girdiği belirtilen Activision/Blizzard, bu sürece şirketin iş gücünün %8’ini işten çıkartarak başlamış gibi görünüyor. Sayıları 800’e yaklaşan işten çıkarılan çalışanların, ekseriyetle, şirketin dağıtım ve mobil pazarlama departmanı çalışanları olduğu da gelen bilgiler arasında. Hatta şirket bünyesinde faaliyet göstermekte olan Z2Live gibi 78 çalışana sahip bir mobil oyun stüdyosunun komple kapatıldığı ve orada çalışan herkesin işine son verildiği de duyuruldu.

Peki bu küçülmenin nedeni ne? Şimdiye kadar bu kadar büyük bir şirket içi ölçekleme yapmamış olan Activision/Blizzard neden birden bu kadar ciddi bir küçülmeye gitti? Hem de şirket CEO’sunun 2018 senesinin şirketin en çok gelir elde ettiği senelerden biri olduğu beyanına rağmen.

Resmi açıklamalara bakarsak, şirketin işten çıkartmaların yapıldığı departmanlara olan ihtiyacı son dönemde oldukça azalmış. Ayrıca 2019 senesi için şirket cephesinden herhangi bir büyük yapımın (hususen Blizzard özelinde) çıkmayacak olması, Bungie’nin Destiny ile birlikte şirket ile bağlarını koparması gibi nedenler de, PR ve marketing departmanlarının bir kısmının gözden çıkarılmasına sebep olan etmenler arasında.

Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen, şirketin CEO’su Kotick, 2019 senesinde oyun geliştirme süreçlerine daha fazla yatırım yapacaklarını ve şirketin bu noktadan sonra çıkaracağı oyunların daha fazla maddi destek alacağını da açıkladı. (Burada adı geçmeyen lakin daha fazla yatırım alacağı belirtilen yapımlar muhtemelen Call of Duty, Diablo IV ve Blizzard’ın gizli MMO projesi gibi yapımlar)

Umarız Activision/Blizzard’ın bağlarını kopardığı bu 800 kadar çalışan farklı şirketlerde,en kısa zamanda, tekrar iş başı yapabilme imkanı bulur.

Bu yazıyı paylaş :

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir