ZeniMax’ten John Carmack İçin “Hırsızsın Sen!” Suçlaması

Bethesda’nın yan kuruluşu ZeniMax , John Carmack’ı binlerce Oculus belgesini çalmakla itham ediyor.

2014 yılında, Zenimax ve Oculus Rift’in geliştiricisi Palmer Luckey mahkemelik olmuştu. Sebebi ise Luckey denilen amcanın Oculus’u geliştirebilmek için gereken teknolojiyi Zenimax’teki yerini kullanarak elde etmesiydi. Görünen o ki tartışma yeniden alevlendi ve iş daha büyük bir seviyeye ulaştı. İş Luckey’den çıktı, Carmack’a uzandı. Carmack sadece teknolojiyi kullanmakla kalmamış, gizli ve yasal olmayan bir şekilde binlerce belgeyi de kopyalamıştı. (suçlamalar büyük).

Gameinformer’ın haberine göre neler olup bittiği bir hayli uzun, şuradan uzun uzadıya belgelere nasıl ulaştığını okuyabilir ya da isterseniz aşağıdan bizim özeti okuyabilirsiniz (kabalaşmaya gerek yok).

“ZeniMax’la ilişiğini kesmeden önce, Carmack gizlice ZeniMax’ın bilgilerini içeren binlerce belgeyi kopyaladı. Bu USB aygıtı yine hiçbir izin almadan doğrudan Oculus şirketine götürdü. Oculus’a iyice dahil olduktan sonra Carmack bu taşınmazları ZeniMax’e geri götürüyor ve kendisinin ve ZeniMax’in  sanal gerçeklik cihazı geliştirmelerine imkan veren bir gereci yine izin almadan şirket dışına çıkarıyor.”

“Carmack’a bir prototip Luckey tarafından verilmişti zamanında ve Carmack’la birlikte ZeniMax çalışanları bu protopip üzerinde sayısız geliştirme yaptılar. Yani hep birlikte fiziksel donanım  aynı zamanda yazılım geliştirmelerine de katkı da bulunup şu anda gördüğünüz Rift donanımını oluşturdular.”

Eurogamer bu açıklamalar üzerine Oculus’a ulaştı. Şirket bu açıklamaların tek taraflı olduğunu ve olayların ZeniMax’in bakış açısından anlatıldığını söylüyor.

Açıkçası bu doğrudan bir hırsızlık suçlaması ve bu iş gittikçe büyür. Bizden söylemesi.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Alper Kurt

30'u hafiften geçmiş, üslup her şey susuzluk hiçbir şey yazın felsefesini benimsemiş, bir ecnebi dili öğretmeye çalışan, oyun ve bisiklet sevdalısı yazar.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir