Yeni Güncellemesi Next ile No Man’s Sky Nasıl Bir Oyun Oluyor?

Yeni Güncellemesi Next ile No Man’s Sky Nasıl Bir Oyun Oluyor?

No Man’s Sky için çıkarılan ve oyuna pek çok yeni özellik ekleyen Next isimli güncelleme, No Man’s Sky’ı ilk vaat edildiği gibi bir oyuna dönüştürüyor mu?

No Man’s Sky’ın şimdiye kadarki en kapsamlı güncellemesi olan Next oyuna multiplayer, karakter kişiselleştirme, üçüncü şahıs görüş açısı gibi pek çok yeni ve ilgi çekici özellik ekliyor. Haliyle hepimizin kafasında çıkışından önce bize vaat edilen No Man’s Sky’a yakın bir tecrübe göreceğimiz fikri oluştu. Peki esas durum böyle mi? Neredeyse iki yıl önce piyasaya sürülen oyun şimdi çok daha iyi bir seviyede mi?

Güncellemenin en dikkat çeken özelliği hiç şüphesiz multiplayer içeriği. Oyunda artık rastgele oyuncularla veya seçtiğiniz arkadaşlarla uçsuz bucaksız uzayı birlikte keşfedebilir, uzay savaşlarına katılabilir ve görevler yapabilirsiniz. Multiplayer içeriği aynı zamanda oyunun hikayesine de dahil oluyor ve bu sebeple ilerleyişinize doğrudan etki edebiliyor. Oyunda karşınıza çıkacak rastgele oyuncular her zaman sizinle iyi geçinmeyebilir. Ayrıca belirtmeden geçmeyelim; oyundaki multiplayer sunucuları 16 kişilik azami kapasiteye sahip. Ancak oyunda sadece yanınıza parti üyesi olarak aldığınız diğer üç oyuncuyu aktif olarak görebiliyorsunuz. Diğer oyuncular ise oyunda “Glitch” olarak adlandırılan parlak küreler şeklinde görülüyor.

Next güncellemesinin bir diğer önemli özelliği karakter kişiselleştirme oldukça basit bir yapıya sahip. Oyunda yer alan ırklardan ve kıyafetlerden istediklerinizi seçerek bir nebze de olsa size özel bir karakter tasarlamanız mümkün. Hatta ırkınıza göre saçınızı bile değiştirebilirsiniz. Ancak öyle bol özellikli bir kişiselleştirme ekranı beklemek gibi bir hataya düşmeyin. No Man’s Sky’ın yapısını düşündüğümüzde bence kişiselleştirme içeriği yeterli seviyede diyebiliriz.

Next öncesinde oldukça kısıtlayıcı bir yapıda üs kurma mantığı artık çok daha esnek bir yapıya sahip. Tek bir gezegenle sınırla kalmanıza gerek yok, istediğiniz yerde, istediğiniz gezegende üs kurabilirsiniz. Hatta üs kurmak istediğiniz gezegenin engebeli arazi yapısı sizi kısıtlıyorsa doğrudan arazi yapısını yeniden şekillendirmeniz bile mümkün. İnşa ettiğiniz bu üslerde partinizdeki diğer arkadaşlarla toplanabilir, geliştirmeler yapabilir veya keşif peşinde koşabilirsiniz. Ayrıca üs kurmak için gerekli pek çok malzemenin isimleri değiştirildi ve yeni kullanımlar eklendi. Genel olarak üs kurmak size daha güçlü bir uzay savaşçısı olmanızda veya daha kapsamlı keşifler yapmanızda yardımcı oluyor. Yenilenen ve geliştirilen yapısı ile de daha zengin bir içeriğe kavuşmuş.

Güncellemeden nasibini alan bir diğer şey de oyunun görselliği oldu. İlk çıktığı zamanlarda yerine göre canlı, yerine göre aşırı cansız olan, doğal durmayan ve detaycılığı az olan grafikler tamamıyla elden geçirilmiş. Gemiler NPCler, yapılar, gezegenlerin yüzeyleri artık daha gelişmiş dokulara ve tasarımlara sahip. Grafiklerin tarzı genel olarak aynı gözükse de rahatlıkla fark edilen bir gelişme olduğunu söylemeden geçemeyiz. Özellikle TPS bakış açısından bu gelişme daha fark edilebilir oluyor. Ayrıca ben FPS bakış açısıyla iyiyim diyen oyuncular da gene eski usül devam edebilirler.

No Man’s Sky’a eklenen içerikler elbette bu kadarla sınırlı değil. Hikaye içeriği, gezegen keşfetme, yeni hayatta kalma dinamikleri gibi daha pek çok şey mevcut. Ancak kısa kısa en dikkat çeken şeylerden bahsettik. Peki bu yeni güncelleme No Man’s Sky’ı birkaç seviye yukarı taşıyor mu? Bu soruya şöyle bir cevap vereyim: Oyunu ilk çıktığı zaman inceleyip bunu paylaştığımda 70 puanı oyuna layık görmüştüm. Ancak bu puanlama hakkında hiçbir zaman tamamen rahat hissetmemiştim. Daha düşük vermem gerektiğini hissettiğim zamanları çokça yaşadım, ancak bir yandan da oyunun potansiyelini ve bazı özelliklerini düşününce daha da fazla puan kırmaktan vazgeçtim. Bu güncelleme ile birlikte No Man’s Sky artık rahatlıkla gözümde 7/10 puanlık bir yapıya bürünüyor. Kısıtlamalar hala mevcut, hayatta kalma ve savaş imkanları hala sallantılı ve oyun dünyası gene bir noktadan sonra boş hissettiriyor. Ancak parti kurmanın başını çektiği multiplayer içeriği, yeni bakış açısı, detaylandırılmış geliştirme ve kişiselleştirme imkanları… ve de en önemlisi hala ilgi gösterilen, sahip çıkılan bir oyun. İlk çıktığı zaman aldığı tepkiler eşliğinde yapımcı Hello Games oyunu başıboş bırakabilirdi. Ancak bu olmadı ve şimdi gelinen noktada No Man’s Sky’ın çok daha oturaklı bir oyun olduğunu söylememiz lazım.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
1
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Pathfinder: Kingmaker İncelemesi

Pathfinder: Kingmaker İncelemesi


OFD: 81.0%

Pathfinder: Kingmaker İncelemesi

OFD: 81.0%

Krallar taçlarını ve asalarını geride bıraktılar, kahramanlar da silahlarını. Ama aralarındaki, ihtişamları dışlarına taşan, bunu dışarıdaki şeylerden almayan büyük insanlar, büyüklüklerini yanlarında götürdüler. – Arthur Schopenhauer UYARI İncelemesini okuyacak olduğunuz oyunun DI...

Battlefield V’teki Nazi Savaş Hikayesi İçin DICE’tan Açıklama

Battlefield V'teki Nazi Savaş Hikayesi İçin DICE'tan Açıklama


Battlefield V'teki Nazi Savaş Hikayesi İçin DICE'tan Açıklama

Battlefield V'in Naziler'e odaklanacak olan "The Last Tiger" isimli Savaş Hikayesi için DICE yetkililerinden açıklama geldi. Battlefield V'in tek oyunculu deneyimini oluşturacak ve 2. Dünya Savaşı'nı farklı hikayelerle gösterecek olan Savaş Hikayeleri modu için birkaç gün önce bir tanıtım...

Hitman 2’deki İlk Zorlu Hedefimiz Ünlü Aktör Sean Bean Olacak!

Hitman 2'deki İlk Zorlu Hedefimiz Ünlü Aktör Sean Bean Olacak!


Hitman 2'deki İlk Zorlu Hedefimiz Ünlü Aktör Sean Bean Olacak!

Ölmelerden kurtulamayan ünlü aktör Sean Bean bu sefer de Hitman 2'deki zorlu hedeflerimizden biri olacak. 2016'nın başlarında ilk kez çıkış yapan ve sene içerisinde altı bölüm olarak sunulan Hitman, ünlü seriye yeni bir soluk getirmiş ve beğenileri kazanmıştı. Bunun ardından yapımcı IO...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir