Worms Revolution İnceleme

Worms Revolution İnceleme

Worms Revolution gerçekten revolution mı? Sizler için bunu sorguladık. Bakalım bu sefer Team 17 ne yapmış.

Team 17’nin baş ucu eseri ve belki de tek geçim kaynağı Worms, tekrardan elden geçirilerek Revolution adı altında yeniden geliştirildi ve geçtiğimiz haftalarda piyasaya çıktı. 2003 yılında yaşanan 3D faciasından sonra ağzı yanan yapımcılar, Revolution ile 3. boyutu Worms’un 2 boyutluk dünyası ile harmanlayarak farklı bir oyun ortaya çıkarmaya çalışmışlar. Seriye yeni ekledikleri bazı elementler ile de adı gibi devrim niteliğinde bir oyun ortaya koymuşlar…mı acaba?

Worms Revolution’ın temeli hakkında söylenecek çok fazla şey yok aslında. Oynamamış olanlar için (kusura bakmayın ama bu zaman kadar oynamadıysanız pes doğrusu) kısaca özetlemek gerekirse; 2 boyutlu ve parçalanabilir bir haritada, komik tepkiler veren kurtçukları kontrol ettiğiniz ve onlarca cephane arasından istediklerinizi kullanarak diğer kurtçukları etkisiz hale getirdiğiniz sıra tabanlı bir strateji oyunu. Revolution da bu tanımı aynen korumaya devam ediyor. Her yeni Worms oyununda olduğu gibi bunda da yeni ve kısmen yaratıcı bazı silahlarla karşılaşıyor olsanız da, mantık ve amaç hala aynı.

Peki işleyiş aynı ise bu oyunu neden almalıyız? Öncelikle grafiklerden başlayalım. İlk başta dediğim gibi görsellik 3 ile 2 boyut arasında kalmış gibi. Perspektif olarak herşey 2D gözükse de aslında 3D tasarlanmışlar. Yeni bir grafik motoru ile hazırlanan Revolution, genel olarak değerlendirildiğinde tabii ki de serinin eski oyunlarına göre bir kademe daha iyi. Kullanılan en ufak silahtan arka plandaki objelere kadar Team 17 iyi bir iş çıkarmış. İster istemez oyunun haritasına da bir derinlik gelmiş durumda. Ama bu derinlik (Worms’un genel kaidesini bozmaması adına) oynanışa etki etmiyor. O nedenle görselliğe önem vermeyenler için Revolution’un bu kısmı sizi ilgilendirmeyebilir.

Gelelim oyunun asıl Worms takipçilerini ilgilendiren bölümlerine. Öncelikle Revolution’da dikkat etmeniz gereken tek şey artık düşmanlarınız değil, çevreniz de. Team 17, geliştirdikleri grafik ve fizik motoru sayesinde oynanışa direkt etki eden bazı elementleri de oyuna entegre etmiş. Artık haritanın belirli yerlerine yerleştirilmiş su birikintilerini saldırı aracı olarak kullanabiliyorsunuz. “Su yolunu bulur” temasını takip eden bu ufak göletler, yolunda bulunan tüm kurtçukları da beraberinde götürüyor. Bu sayede haritanın dışına kadar rakiplerinizi sürükleyebiliyorsunuz. Alternatif kullanım tekniklerinden bir diğeri de bu birikintilerin içerisine kurtçukları düşürmek. İçeri düşen rakipleriniz bir süre sonra nefes alamamaya ve can kaybetmeye başlıyor. Tabii ki bu durumun sizin başınıza gelebileceğini de unutmayın. Eğer etrafta hiç su bulamazsanız, bu sefer de yardımınıza oyunun yeni silahlarından olan su tabancası, su balonu ve havadan su balonu saldırısı eşlik ediyor. Bu silahlar sayesinde suyun itici kuvvetini kullanarak rakiplerinizi alt edebiliyorsunuz.

Serinin eski oyunlarının haritalarına yerleştirilmiş bazı objeler görürdük. Genelde günlük hayattan alınan bu objelerin oynanışa hiçbir artısı yoktu. Şimdi ise birer silah olarak kullanılabiliyorlar. Etrafta görebileceğiniz çakmak, sprey, fare zehri, su şişesi gibi eşyaları patlattığınızda, etrafa farklı tepkimelerde bulunup (ateş, su, zehir gibi) hem haritaya, hem de kurtçuklara zarar verebiliyorlar. Oyundaki yeni silahlarımızdan bir diğeri olan Telekinezi yardımıyla da bu objeleri hareket ettirip, rakiplerinize tuzak hazırlayabiliyorsunuz. Kısacası silah kullanımının yanında, artık haritanın fiziksel yapısına hakim olanların kazanabildiği bir Worms ile karşı karşıyayız.
Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
Bu yazıyı paylaş :

ARTILARI

EKSİLERİ

Benzer Yazılar

Sekiro: Shadows Die Twice İncelemesi Huzurlarınızda

Sekiro: Shadows Die Twice İncelemesi Huzurlarınızda


Sekiro: Shadows Die Twice İncelemesi Huzurlarınızda

Gölgeler iki defa ölür, kimileri ise her bossta… Bekledik, günlerce bekledik. From Software’in yeni bir IP’ye hayat verdiğini düşündükçe heyecanımız katlandı, kalbimiz pır pır etti; dağıtımcının Activision olduğunu hatırladıkça göğsümüz sıkıştı, heyecanımız kursağımıza dizildi. Kafalarda...

The LEGO Movie 2 Videogame nasıl olmuş?

The LEGO Movie 2 Videogame nasıl olmuş?


The LEGO Movie 2 Videogame nasıl olmuş?

The LEGO Movie 2 Videogame, LEGO oyunlarının tekdüzeliğinden sıyrılmayı başarabiliyor mu? Cevabı incelememizde. 1929 yılında patlak veren Büyük Buhran, Amerika ve Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada geri dönüşü olmayan felaketlere neden olmuştu. Büyük iş adamlarından ufak dükkanında çalışan...

Fallout 76, Rage 2 Ve DOOM Eternal İçin Önemli Gelişme

Fallout 76, Rage 2 Ve DOOM Eternal İçin Önemli Gelişme


Fallout 76, Rage 2 Ve DOOM Eternal İçin Önemli Gelişme

Bethesda Launcher bekleneni verememiş anlaşılan. Hatırlarsanız Bethesda Fallout 76 ile birlikte oyunlarını artık kendi istemcisi olan “Bethesda Launcher” üzerinden yayımlayacağını belirtmişti. Fallout 76’nın zemine çakılan satışları ve Epic Games’in bütün exclusive çabalarına rağmen Steam’in...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir