Witcher’ın Yazarı Sapkowski The Witcher 3’ün Başarısından Rahatsız

Kitap mı Oyundan Çıktı, Oyun mu Kitaptan ?

Son yılların en başarılı oyunu oldu The Witcher 3. Game of The Year ödüllerinden tutun da satış rekorlarına kadar kırdı geçirdi. Çoğu oyuncu da oyunun köklerinin Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski’nin eseri Witcher’a dayandığı biliyor. 

Oyuncular biliyor bilmesine ama ilginç bir şekilde Sapkowski ilk oyun çıktığından beri oyunlar konusunda bir hoşnutsuz, bir asık surat. Aslında oyunların böylesine satıp, eserinin bu derece bilinmesine sebep olan bir olay için Sapkowski’nin oldukça mutlu olması gerekiyor ama ne yazık ki oyun satışlarının kendi kitap satışlarına darbe vurduğundan şikayetçi. 

“Kitaplarımın kapağında oyundan bir resim görünce , kitabı okuyacak kişinin aklına oyunların kitaptan önce olduğu geliyor. Sanıyorlar ki bu bir oyun kitabı. Halbuki ben Witcher’ı yazalı 12 yıl oldu. Sandworm denilen yaratıklar oyundan mesela, benim kitaplarımda böyle bir yaratığa rastlayamazsınız.”

Sapkowski aynı zamanda oyun kitabı yazan insanlara da feci halde gıcık. Bu yazarların tamamen para için yazdıklarını, kesinlikle yüreklerinden gelerek kalem oynatmadıklarını söylüyor.

Son not olarak The Witcher oyunlarıyla bir sorunu olmadığını belirten yazar, asıl sorunun kendi eserlerinin algılanış biçiminde yattığını belirtiyor. Oyunun başarını kıskanma niyetinde değilim diyen Spakowski, Witcher adının kendisine ait olduğunu ve hiçbir şeyin onu kendisinden alamayacağını özellikle belirtiyor (Sakin ol şampiyon).

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Alper Kurt

30'u hafiften geçmiş, üslup her şey susuzluk hiçbir şey yazın felsefesini benimsemiş, bir ecnebi dili öğretmeye çalışan, oyun ve bisiklet sevdalısı yazar.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
LisbethEnsar Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ensar
Ziyaretçi
Ensar

Türkçe’ye çevrilse de, okuyabilsek!

Lisbeth
Ziyaretçi
Lisbeth

Türkçe’ye kazandırılması gereken bi seri.Lakin yazara da hak versem de bi konuda çok eleştiriyorum.O da yeni Witcher oyunları için CD PROJEKT RED’e telif hakkını vermemesi…