Watch Dogs İnceleme

Ubisoft’un öve öve bitiremediği ve akranlarına sataşmayı dahi gözel aldığı Watch_Dogs’u ölçüp tarttık…

Her şey 8. nesil konsolların çıkmasından birkaç ay önce E3’te gösterilen o video ile başladı. Herkes ağzı açık, mutluluğun ve şaşkınlığın yüze yansıması olan tebessümle Ubisoft’un gösterimindeki Watch_Dogs videosunu izliyordu. Büyük ihtimal bu kitle içerisinde siz de vardınız. O sunumda gösterilen oynanış videosundaki oyun, Watch_Dogs, oyunların sinematiklerindeki ve animasyon filmlerdeki görsel kaliteyi yakalamıştı. PC kullanıcıları “Bu oyunu bilgisayarım nasıl oynatacak?” diye sorarken, 7. nesil konsollar Xbox 360 ve PlayStation 3 kullanıcıları ise “Yeni nesile geçmek için bir neden” diyordu.

Ubisoft’un uzun bir aradan sonra yeni bir marka oluşturmasına tanıklık ediyoruz. Kadim serilerini devam ettiren Ubisoft, yeni nesil konsol ve teknolojilerin kullanımına sunulmasıyla yeni oyun serilerine adım attı. Watch_Dogs da Ubisoft’un yeni gözbebeklerinden bir tanesi. Oyun çıkmadan önce ciddi bir reklam operasyonu yapıldı ve hatta türü bakımından en büyük rakibi olan GTA V’e de ciddi göndermelere yaparak iddialı olduğu geliştiriciler tarafından dile getirildi. Sallayın Los Santos’u Chicago’ya gelin dediler… Akabinde oyunun çıkış gününe yakın bir dönemde gerek PC gerek konsollardaki oynanış videoları internete düşmeye başladı ve büyük bir hengame koptu. Nete düşen videolar ile E3’te gösterilen videodaki oyun arasında dağlar kadar fark vardı… İyi manada değil, kötü manada… Oyunun çıkışına iyice yaklaşıldığında bu oyun “%100 balon” demeye başladık, dedik, dedim.

E3’teki bir video ile gönülleri fetheden Watch_Dogs, gerçekten bir fatih mi yoksa şişirilmiş bir balon mu?

Watch-Dogs-1

2003 yılında ABD’nin kuzeydoğusunda muazzam büyüklükteki bir alanda elektrik kesintisi yaşanır. Beklenmedik büyüklükteki bu elektrik kesintisi paniğe ve milyarlarca dolar kayba sebep olur (Buraya kadar doğru, gerçekte olmuş). Hatta ölümler dahi meydana gelir. Böyle bir dijital afeti tekrar yaşamak istemeyen ABD yönetimi, her devletin yapacağı gibi, kalkanlarını kaldırır. Yıl 2011-12 olduğunda Amerika’nın ilk merkezi yönetim sistemi pilot olarak uygulamaya geçer, pilot uygulama ise Illinois eyaleti içerisindeki Chicago’da başlar. ctOS adını taşıyan merkezi yönetim sistemiyle şehrin tüm dijital öğeleri yönetildiği gibi şehir üzerinde yaşayan insanlara dair her bilgi de kayıt altına alınmaktadır.

Watch_Dogs’ta, biraz önce okuduğunuz kurgulanmış dünyada, Chicago’da hayatını idame eden Aiden Pearce adlı bir hacker’ı yönetiyoruz. Aiden, bir şekilde ctOS’a sızmayı başarır, tasvip etmeyeceğimiz para vurgunları yapmaya başlar, lakin bir vurgun esnasında açığa çıkar. Derin sularda deniz altıları olan, kolları her yere uzananlar Aiden’ın diyet ödemesi için peşine düşerler ve olaylar gelişir…

Kurgulanmış, Illinois eyaletinden parçalar barındıran ve tam olarak bire bir dijitale işlenmemiş bir Chicago’da geçiyor her şey. Şehir yeterince büyük, dilediğimiz gibi gezebiliyoruz. Oyunun senaryosunun yanı sıra çeşitli birçok faaliyeti de gerçekleştirebildiğimiz şehir, bizden bağımsız yaşıyor. En azından bu hissiyatı vermekte başarılı. Yani Grand Theft Auto ile Sleeping Dogs’a yeni bir kardeş geldi diyebiliriz.

Watch-Dogs-2

Oyun, buram buram Ubisoft kokuyor. Zira özellikle Assassin’s Creed serisinden alıştığımız bazı özellikler Watch_Dogs’ta da yerini almış. Örneğin sivillere zarar verdiğiniz zaman var olan şöhret barında bir düşüş oluyor ya da sivillerin hayatını kurtararak halk kahramanına dönüşüyorsunuz. Ayrıca şehrin belli başlı bölgelerinde ctOS merkezleri var, buraları hack’leyip akabinde çeşitli ctOS baz istasyonlarının da düzeneğini çözerek bölgelerdeki bazı görevleri aktif hale getiriyorsunuz.

Watch_Dogs’ta yapılabilecekler senaryo, yan görevler, mini oyunlar, koleksiyon öğeleri, tahkikat ve online sözleşme (multiplayer/co-op) olmak üzere altıya ayrılıyor. Kulağa az geliyor olabilir ama merak etmeyin, içerik bu kadarla sınırlı değil. Örneğin senaryo 5 fazdan oluşuyor, her faz kendi içerisinde farklı görevler barındırıyor. Mini oyunlar 6 tane iken bu oyunlar arasında olmayan haritada farklı aktiviteler de mevcut. 6 kategoriyi senaryo ve yan uğraşlar olarak ele alırsak hiç de azımsanmayacak bir içerik sunduğunu söyleyebilirim. Ayrıca senaryo ve yan uğraşlar her faz sonunda sizleri ödüllendiriyor. Ödüller yeni araba, silah veya bir özellik olabiliyor.

Özellikler? Karakterimizi, senaryo ve yan uğraşlardan elde ettiğimiz başarı puanlarıyla seviye atlattığımız gibi 4 ana kategoriden ve kendi içerisinde ise bir sürü dala ayrılmış özellik ağacından yeni özellikler edinerek yetilerimizi çoğaltıyoruz. Ana dört kategorimiz: Vuruşma, sürüş, hack ve el işi. Gerçi dövüş yazdığıma bakmayın yumruk yumruğa dövüşme gibi bir özelliğimiz yok, hatta karakterimizi istediğimiz zaman zıplatamıyoruz. Burada mevzu tamamıyla silah kullanımı, çatışmalarda vuku bulan durumlara karşı dayanıklılık ve gizlilik ile alakalı. El işi becerileri ise patlayıcı yapma (AC Revelations), jammer ya da EMP gibi teçhizatlarla alakalı. Sağda solda bulduğunuz veya satın aldığınız bazı malzemelerle son derece kurtarıcı teçhizatlar yapabiliyorsunuz.

Watch-Dogs-3

Hacker olarak Aiden Pearce neler yapabiliyor? Oyunun temeli hack üzerine kurulu. Aiden, gizli bölgelerde barındırdığı PC donanımı ve telefonu sayesinde şehirdeki ctOS’e bağlı her dijital öğeye etki edebiliyor. Trafik lambalarını anlık devre dışı bırakabiliyor, bir süreliğine koca şehrin elektriğini kesebiliyor, polis radar sistemini dondurabiliyor, elektirik yüklemesi yaparak çevredeki trafoları patlatabiliyor, kameraları kontrol edebiliyor ve daha nicesini yapabiliyor. En seveceğiniz özelliklerden birisi de “Profiler”. ctOS’e erişim olan Aiden, telefonu sayesinde oyundaki her NPC’nin bilgilerine anlık erişebiliyor. Bu bilgilerde aylık gelir, ad, soyad, o an neyle meşgul olduğu ve hangi işi yaptığı gibi bilgileri görebiliyor. Suç eğilimi olup olmayanlar ve aynı zamanda Chicago’nun çeşitli gruplarına üye olanları da bu sayede tespit ediyoruz. Kısacası bu oyun gerçekte hacker’lığa merak salanların ve “bilgi edinme ve merak” sınırlarını zorlamayı sevenler için tam bir ilaç.

Aiden Pearce, bir dövüş ustası değil. Onun işi gizem ve zorunda kalırsa silahlı çatışma! Oyun tarzınıza göre her uğraştan hacker’lığınızı konuşturarak kolayca sıyrılıp kalori kaybetmeden yolunuza devam da edebilirsiniz, çeşitliliği tatminkar olan teçhizatlarınızla sıcak çatışmaya girerek de işlerinizi halledebilirsiniz. Tabi senaryoya ve yan görevlerin yeri geldiğinde sizi çatışmaya zoraki ittiği de bir gerçek. Burada canımı en sıkan mevzu, Mafia II’deki gibi, ne yazık ki araç kullanırken silah kullanamıyorsunuz. Sadece hacker özelliklerinizi kullanabiliyorsunuz. Silah ve hacker özellikleri bir arada olsa özellikle polisten kaçma anları çok kolaylaşabilirmiş ama yine de bu seçim hakkını Ubisoft oyuncuya bırakmalıydı.

Watch-Dogs-4

Otomobil çeşitliliği de yerinde. Zaten emin olun çok fazla otomobile binmemeye çalışacaksınız. Ben genelde motosiklet ile gezdim. Kovalamacalarda kaçma açısından daha kullanışlı, ulaşılacak yere daha iyi manevralarla daha hızlı varıyorsunuz ve karakterimizin tarzına çok yakışıyor. Hem karakterimizin kostümüyle de çok uyumlu. Hız yaparken paltonuzun rüzgardan dolayı sallanışı görmeniz, şehirdeki tek özgür insan olduğunuzun bir nişanesi! Hazır buraya gelmişken eleştirilerimi de dile getireyim, evet tek özgür sizsiniz, zira sizden başka motosiklet kullanan yok. Peki, nasıl motosiklet buluyoruz? Etrafta park halinde veya telefonunuzdaki (oyundaki) uygulama sayesinde motosiklet (ya da araba) sipariş edebiliyorsunuz. Sizin dışınızda herkes otomobil kullanıyor. Yine sürüş kategorisinden gidersek bir başka eleştirim de polis cephesinden geliyor. Polislerin kara ve hava gücü varken ne yazık ki deniz gücü yok. Evet, polisten kaçarken bir tekneye bindiğiniz an işlem tamam, sahil güvenlik diye bir şey yok koca Chicago’da! Sürüş dinamiklerinin de gayet iyi olduğunu ve yakına yakına GTA’yı aratmadığını söyleyebilirim.

Souls serilerinde gördüğüm tek kişilik bölüm ile etkileşimli multiplayer sistemine benzer bir sistem barındıran Watch_Dogs’ta 5 çeşit online mod mevcut. Bu modları, bir nevi görev de diyebiliriz, başarıyla bitirdiğimizde hacker’lar arasında, yani sizin gibi oyuncular arasında, şöhret elde ediyoruz. Sadece şöhret değil “notoriety” barını doldurarak, farklı bir özellik ağacından yeni özellikler elde ederek her yönden daha dayanıklı ve etkili biri haline geliyoruz. Peki online modlar neler ve sistem nasıl işliyor?

Watch-Dogs-5

Race Mode: 8 kişilik otomobil yarışlarına katılmanıza yarıyor. Araçlar oyun içerisindekilere nazaran yarışlarda nitro barındırıyor. Decryption Mode: Belli bir süre içerisinde en fazla 8 kişinin dahil olduğu, ikiye bölünen takımlar, bir dosya peşine düşüyor. Bu dosyayı ele geçiren takım süre bitene ya da dosyayı kırana kadar kaçıyor veya çatışmada kalarak dosyanın çalışmasını engelliyor. Online Free Roam: Arkadaşınızı oyununuza davet ederek etrafta takılabilirsiniz. Online Tailing: Gizlilik ve hack becerilerinizi kullanarak takip yapıyorsunuz, eğer kendinizi belli ederseniz, takip ettiğiniz kişi sizi haklamaya hak kazanıyor. CtOS Mobil Challange: Mobil Watch_Dogs uygulamasına sahip biri şehri ve polisleri kontrol ediyor, siz de bir noktadan bir diğer noktaya gitmeye çalışıyorsunuz. Mobil telefonunda ya da tabletindeki uygulamayı kullanan kişi, kısacası, sizi avlamaya çalışıyor. Online Hacking: Benim en çok takıldığım online mod. Oyunun senaryo kısmında görevden göreve koşan birini hack’lemeye çalışıyorsunuz. Hiç beklenmedik bir anda “Hack’leniyorsun” mesajı gidiyor diğer oyuncuya. Hack yapanı bulacak ya da notoriety puanlarına elveda diyeceksiniz. Online modların hepsi Chicago’da gerçekleşiyor. Her şekilde özgürsünüz! Ubisoft bu multiplayer başarısını, rezalet Assassin’s Creed multiplayer’ını geliştirmede kullanır diye temennimi de dile getirmek istiyorum.

Multiplayer modların yanı sıra Digital Trips içeriği için de bir şeyler yazmam lazım. Gerçekten sadece “mini oyunlar” diyerek kısaca bahsedip geçmek olmaz. Ama çok açık etmeyeceğim. Cash Run, NVZN, Madness, Alone, Spider-Tank, Psychedelic ve Conspiracy adlı oyunlarla Chicago’yu öyle bir değişiyor ki açık açık yazarak eğlencen dozunuzu düşürmek istemiyorum. Normalde Watch_Dogs’un ana hatlarıyla oldukça alakasız ve laubaliler ama sonuçta mini oyunlar olarak oyunda bize sunulmuşlar. Bu mini oyunlar sayesinde Watch_Dogs bir anda Deus Ex, Carmageddon ve MechWarrior gibi oyununa dönüşebiliyor. Evet, oyunun türü bir anda değişiyor. Bir tane de örnek vereyim. Far Cry 3: Blood Dragon gibiler… Bu kadar diyeyim, gerisini siz anlayın.

Watch-Dogs-6

Oyunun kendisinden çok dillerde dolaşan grafiklerine de değinmezsek olmaz. Belki E3’te gösterilen videodaki gibi bir oyun yok önümüzde ama PC’de ultra ayarlarda E3’teki kaliteye ramak kalıyor diyebilirim. Hele o yağmurlu hava ve yağmurdan sonra açan güneşli anlar yok mu, beni mest ediyor. Watch_Dogs, o vaat edilen ve tanıtımı yapılan 8. nesil bir nextgen değil ama birçok oyunda görmediğiniz atmosfer güzelliğini de yer yer sunabilen bir yapım. Şu an için PC’de sadece kaplamaları High seviyesinde olmak kaydıyla diğer tüm ayarları sonuna kadar açarak 1080p’de oynadım. Ultra kaplama seviyesi ekran kartının RAM’ine yükleniyor ve geliştiricilerin söylediğine göre 3GB’tan fazla RAM istiyor. Bizim test sistemimizdeki kart 780GTX olmasına rağmen özellikle kaplamalar ultra iken otomobil sürülmüyor. Oyunun bu yüzden optimize olduğu söylenemez, öyle ki 780 Ti SLI yapanlar 3FPS aldıklarını raporladılar. Ne yazık ki bu yönden PC oyuncuları çok sinirli. Milyarlar yatırılan donanımlar, aslında grafik açısından 8. nesil olmayan bir oyunda düşük performans alınca haliyle sinirlenmek son derece doğal. Neyse ki Ubisoft optimizasyon için söz verdi. Yama çıkana kadar, ki sessiz sedasız ninja yamalar da geliyor, sadece textures ayarını düşürüp diğer ayarları sonuna kadar açarak rahat takılabilirsiniz tabi bu yüksek sistem sahipleri için bir öneri. Alt veya orta bir sisteme sahip oyuncular da aslında pek bir şey kaybetmiyorlar. Oyun düşük grafik ayarlarında GTA IV’e benziyor.

Oyunun ses ve müzikler kısmında başarılı olduğu su götürmez bir gerçek. Özellikle Assassin’s Creed’de olduğu gibi önemli anlarda sizi gazlayıp moda sokmak için, aynı zamanda görevin ciddiyetini de adeta anlatan türde, çeşitli müziklerle oyunla bütünleşmeniz amaçlanmış. Yani yeri gelecek “İntiiikaamm ulaannnn” moduna girecek yeri gelecek “Amacım ne, ne yapıyorum ben” diyerek düşüncelere dalacaksınız. Ayrıca oyunda radyo yok, soundtrack sistemiyle müzik dinliyorsunuz. Çevredeki insanların telefonlarını hack’leyerek yeni soundtrack’ler de bulabiliyorsunuz. Müzikler dışında diğer tüm sesler, bir AAA kalite oyunda olması gerektiği gibi, eksik yok.

Watch-Dogs-7

Sıra geldi Ubisoft’u cezalandırmaya. Bu oyun 8. nesil bir nextgen mi değil mi şimdi tam anlamıyla öğreneceksiniz. Bu çapta bir oyuna yakışmayacak bir sürü öğe tespit etmiş durumdayım. Oyunda ne yapamıyoruz ve hangi detaylar eksik sıralamaya çalışacağım. 2009’dan beri geliştirilen bir oyunda: 1- Fizik hatalarını görebiliyorsunuz. Örneğin arkasında yaslanacak bir yeri olmayan insanlar havada eğik durabiliyor veya kırılan bir nesnenin parçaları havada kalabiliyor. 2- Zıplama yok, yumruk yumruğa veya tekme atma gibi bir yetimiz yok ama koca şehir oyuncağımız. 3- Yukarıda bahsettiğim üzere polisin sahil güvenliği yok, su sizin için oyunu kolaylaştıran bir kaçış yolu. 4- Su demişken, son derece gerçekçi su efektlerine sahip olan oyunda suya ateş ettiğinizde herhangi bir efekt göremiyorsunuz. 5- Polisler demişken, polisler sizi tutuklamaya değil öldürmeye geliyor, bildiğiniz tutuklama hiç yapılmıyor. 6- Oyunda kan yok gibi bir şey. 7- Araba sürerken silah kullanamıyorsunuz 8- Aynalı camların yansıması eş zamanlı değil, sabit, adeta 10 yıllık oyun gibi… 9- Aracınız takla atarsa bir anda aracın üstünde bitiyorsunuz, bunun için herhangi bir animasyon yok. 10- Bir ara polisten kaçıyordum, tren yoluna girdim, şoke oldum, tren hiçbir şekilde sizi ezmemeye programlanmış. Önüne geçtiğiniz an ya yavaşlayıp duruyor ya da hızlıyken birden geçerseniz tren de bir anda duruyor … 11- Polis seviyesi hiçbir şekilde tatminkar değil çömezlerle uğraşıyorsunuz, GTA serilerindeki gibi FBI veya asker falan gelmiyor 12- Nişan almadan ateş edemiyorsunuz. 13- Araç içi görüş güzel ama herhangi bir sayaçtan mahrum durumdayız. 14- Çevredeki insanlar çok kırılgan en küçük hasarda ölüyorlar. Adeta oneshot hilesi var gibi… 15- Harita GTA serilerinkine nazaran küçük 16- Ana senaryo akranlarına nazaran kısa. 17- Çatışmalar için yapay zekanın zarar verme dışında pek de akıllı olduğunu söyleyemeyeceğim. 18- Trende olurda birini vurursanız ilk Mafia oyununu anımsayacaksınız…

Watch-Dogs-8

Sayılacak maddeler daha da var ama oynanışa etki etmediği için de uzatmak istemedim. Kimisi olmasa da olurken kimisi de bu türün diğer üyelerinde bulunduğu için ister istemez karşılaştırma yapıyoruz ve kimi de artık son yıllarda çıkan tüm oyunlarda bir standart haline gelmiş ama Watch_Dogs’ta yok. Sonuç itibariyle Ubisoft, tam anlamıyla rezil oldun, bu Watch_Dogs kesinlikle GTA V’in eline ve hatta bazı özellikleri açısından GTA IV’ün ve hatta yine bazı özellikleriyle de Sleeping Dogs’un çok gerisinde. Asla 8. nesil bir oyun değil. Rezil olmanın en büyük sebebi “iddiaların” Neymiş Los Santos için birkaç ay yeterliymiş asıl hepimizi “Chicago bekliyor”muş.

Son tahlilde Watch_Dogs nasıl bir oyun? Watch_Dogs benim nezdimde GTA V ile Sleeping Dogs arasında bir oyun. İçeriği bol, hack sistemi ve yan görevleriyle oyun ciddi anlamda popüler yabancı tv dizilerinden Person of Interest’i anımsatıyor. Watch_Dogs’ta olup da akranlarında olmayan oynanış öğeleri, akranlarda olup da Watch_Dogs’ta olmayan öğelerden fazla. Bir de bu oyunu modern zamanda geçen bir Assassin’s Creed oyunu olarak değerlendirmek lazım. Adamların amacı açık bir dünya sunup görünmeyen duvarları olan bir koridorda (Assassin’s Creed III, kısmen IV) sıkışma hissi vermek yerine böylesine canlı bir atmosferde özgürce dolaşabileceğiniz bir senaryo vermeyi yeğlemişler. Ama tezatlıklar da yok değil, “Biz eski dünyalıyız Avrupa’lıyız, insana değer veririz. Gençleri kötü şeyler yaptırtarak eğlendirtmeyiz” diyerek oyunda insanlara istemeyerek dahi olsa zarar verdiğinde kötü şöret ediniyorsun ama kanserli bir insanın banka hesabını hack’leyip parasına çökebiliyorsun. Ne için? Araba, kıyafet ve teçhizat için. Karakterin senaryoda başına gelen kötü olaylar da yine hack ile hırsızlık yapması yüzünden gerçekleşiyor ama karakterimiz “kanunları kolluk kuvvetleri yerine kendi uygulayan bir DELİ YÜREK” olarak tanıtılıyor. Yav adam bildiğin hırsız yav… Gerçi Aiden Pearce ile Edward Kenway birbirine çok benziyor, senaryo başında ve sonunda…

Watch-Dogs-9

Son tahlil dedik yine uzattık. Gerçek son tahlilde Watch_Dogs kesinlikle oynanmayı hak eden bir Ubisoft yapımı, sınıfı geçiyor, çapına yakışmayan eksiklik ve hatalar yüzünden birkaç şamarı da hak ediyor ama gönlümüzü de kazanıyor. GTA serilerini takip ediyor ve bu türü seviyorsanız iyi bir alternatif. Kesinlikle patlak bir balon değil, sadece Ubisoft’un gereksiz şişirme stratejisi yüzünden beklentilerimiz çok artmıştı. Sakin bir değerlendirme ile oyunu elimizin tersiyle itmeyerek Ubisoft’un politikalarına kızmalıyız. Umarım dersini almışsındır, Ubisoft!

Bazı takipçilerimiz GTA V ile Watch_Dogs çarpışırsa kim alır diye soruyorlardı bana. Bu soruya da cevap vereyim. Gerçi yazı bir cevap ama direk olarak da söyleyeyim. ABD kökenli bir açık dünyayı, Avrupa kökenli bir açık dünyaya tercih ederim. Cevap GTA V. Sebebi ise “açık dünya” ve “özgürlük” açısından GTA V kadar olanak tanıyan başka bir oyun geliştirilmedi.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir