Valve’in Steam Box’ı Nintendo, Sony veya Microsoft’u Eleyebilir Mi?

Valve’in Steam Box’ı Nintendo, Sony veya Microsoft’u Eleyebilir Mi?

Star Wars’da bilinen bir Yoda repliği vardır: “Sadece 2 Sith lordu vardır; ne eksik, ne fazla. Bir usta ve bir çırak.”

Live Trading News’ten Paul A Ebeling Jr bakın Valve’in Steam Box’ı için ne gibi bir öngörüde bulunuyor.

Birçok dönemde Yoda’nın sözleri doğrulandı adeta. Vakti zamanında Sega ve Nintendo; Panasonic, Philips, NEC gibi üreticileri pes ettirmişti. 1995’te Sony endüstriye bomba gibi girdiğinde, bu sefer yolcu Sega olmuştu. Lord sayısı yine ikiydi.

Daha sonra işe Microsoft girdi ama bu sefer Sega veya Sony yerine kendi kuyusunu kazdı ve lordlardan biri olamadı. Xbox’un çıkmasıyla birlikte Sony’nin yeniden rakibi oldu Microsoft. Üstelik raporlara göre Sony’nin ürününden aşağı yukarı 1.6 milyon daha fazla sattı.

PS4 zaten duyuruldu. Microsoft’un da konsolunu en geç bu yaz EEE (Elektronik Eğlence Fuarı)’de duyurması garanti. Hatırlarsanız daha önceki söylentilerde nisan ayını hedef göstermiştik. Nintendo Wii U da çoktan mağazalarda olduğunda göre, şimdilik sektörde üç farklı rakip var diyebiliriz. (Yoda’nın kuralı buraya kadarmış)

Bu rekabete katılmak isteyen bir şirket daha var: Valve…

valve-steam-box2

Team Fortress, Half-Life, Portal, Counter Strike gibi oyunlarıyla bildiğimiz Valve online oyun servisi Steam temelli bir konsol yapıyor. Bildiğiniz gibi Steam’de herhangi bir kutu, CD olmaz. Bütün içerikler satın alındıktan sonra indirilebilir haldedir. Bütün oyun üreticilerinin ileride uygulamak istedikleri öncelikli sistem de bu aslında.

Ne yazık ki şimdilik, indirme hızının düşük olması ve tüketicilerin CD’lerden vazgeçememesi online satışın bir türlü istenilen seviyeye ulaşmamasına neden oluyor. Oyun indirmek aynı zamanda yüklü miktarda sabit disk boyutuna ihtiyaç duyuyor. Bu da ileride çözülmesi gereken bir problem olarak göze çarpıyor.

Valve bu yönden aslında avantajlı, çünkü kullanıcılarının çoğunluğu zaten online satın alma ve indirmeye alışmış ve bu sistemi tercih ediyor. İlk konsolları Steam Box’un dizaynında şirketin hedefi bu çoğunluk kitleye mümkün olduğunca verimli bir şekilde ulaşmak ve aynı zamanda yeni müşteriler kazanmak.

Valve’nin CEO’su Gabe Newell’in açıklamaları çok şey ifade ediyor aslında: “Internet süper-zeki. Eğer iyi bir şey yaparsanız, insanların başında vakit geçirecekleri bir şey yaparsanız, o insanlar bunu sahipleniyor. Ve gerçekten rezil bir iş çıkarmışsanız, reklama milyon dolarlar harcasanız da insanlar onu sahiplenmiyor.”

valve-gabe-newell

CEO Newell bu konuda kendine güveniyor. Tabii ki bu şu an piyasada olan 3 konsoldan birinin saf dışı kalacağı anlamına gelmez. Son yıllarda büyüyen endüstri 3. bir lord olarak Microsoft’un hayatta kalmasına izin verdi. Bu büyük şirketin de katılımıyla oyun sektörü hiç olmadığı kadar büyüdü.

Wii, Xbox360 ve PS3 toplamda 240 milyondan fazla satmış. Açıkça söyleyebiliriz ki, bu kadar geniş bir kullanım ağında Valve de rekabete hasar vermeden pastadan payını alabilir.

Diğer yandan da söylemeliyiz ki, ilk denemede başarılı olmak pek de kolay değil. Örneğin ilk Xbox 24 Milyon satmıştı, Xbox 360 ise tam 74 milyon sattı.

Steam Box tabii ki gayet başarılı olacaktır, ama başarı ölçütünün diğer konsollardan biraz daha aşağı seviyede olması mantıklı gibi duruyor. Valve ikinci konsolunu da çıkardığı vakit, işte o zaman bir konsol üreticisi olarak sayılabilir.

Siz ne diyorsunuz, başlıktaki sorunun cevabı evet mi?

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

TEKNOFEST 2019 Heyecanı Başlıyor – Tarih Belli Oldu!

TEKNOFEST 2019 Heyecanı Başlıyor - Tarih Belli Oldu!


TEKNOFEST 2019 Heyecanı Başlıyor - Tarih Belli Oldu!

Ayakları yere basmayan tek festival, TEKNOFEST 2019 hakkındaki ilk bilgiler düzenlenen tanıtım toplantısında sergilendi. Geçtiğimiz sene ilk kez düzenlenen ve dünyanın en büyük ikinci havacılık festivali olan TEKNOFEST için heyecan yeniden başlıyor. Geçtiğimiz yıl İstanbul Havalimanı'nda...

Murderous Pursuits İlk Bakış

Murderous Pursuits İlk Bakış


Murderous Pursuits İlk Bakış

Sen kaç, ölüm kovalasın …Merdivenlerden yukarıya ağır adımlarla çıkıp, hole vardım. Görece geniş olan alanın her yerinde muhtelif renklerden, çeşitli ırklardan insanlar birbirleriyle muhabbet etmekte, içkilerini yudumlamakta ve ana sahnede sergilenmekte olan kabareyi izlemekteydiler. Derin bir...

Nintendo Switch’ten Satış Rekoru Geldi Ama…

Nintendo Switch'ten Satış Rekoru Geldi Ama...


Nintendo Switch'ten Satış Rekoru Geldi Ama...

Nintendo'nun yeni konsolu Switch, Avrupa'da çıkış haftasında en çok satış rakamına ulaşan Nintendo konsolu oldu. Birleşik Krallık'ta Wii U'nun satış rakamlarının yaklaşık iki katı, 80 binden fazla sattı. Fakat çıkış haftasında yaklaşık 250 bin satan Playstation 4 ve 150 bin satan Xbox...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir