Valve Steam’deki Açıklar İçin Hackerlara Binlerce Dolar Veriyor

Steam’in güvenlik açıklarını tespit edip çözüm yolları üretmeleri karşılığında hackerlara yüklü miktarda para ödülleri veriliyor.

PC dünyasının en ünlü ve büyük oyun platformu Steam haliyle oldukça karmaşık bir sisteme sahip. Bu sistemdeki potansiyel güvenlik tehditleri ve açıklar da hackerlar tarafından tespit edilebiliyor. Valve bu zaafların sömürülmesinin önüne geçmek ve çözümler bulmak amacıyla da hackerlara binlerce dolar değerinde ödüller dağıtıyor.

Kendilerini etik hacker olarak tanımlayan insanlarla birlikte çalışan Valve, Steam’deki açıkları tespit etmeleri karşılığında HackerOne isimli etik hacker topluluğu aracılığıyla ödeme yapıyor. Böylelikle sistemdeki açıklar siyah şapkalı hackerlar tarafından sömürülmeden önce giderilmiş oluyor. Düşük seviyeli bir açık için azami 200 Dolar elde edilebilirken hayati açıklarda bu miktar 2000 Dolar’a kadar yükseliyor. Bu hafta başından itibaren yapılan ödeme miktarının 109.000 Dolar olduğu açıklandı.

Bu ödül sistemi sadece Steam ana sunucuları için de geçerli değil. Team Fortress 2, CS:GO, Dota 2 gibi oyunların sunucuları da ödül sistemine dahil. Ancak oynanışla alakalı bug, glitch gibi hatalar ödül sistemi kapsamında yer almıyor.

Siber güvenliğin hiç olmadığı kadar önem teşkil ettiği bu günlerde Valve’in bizzat hackerlar ile çalışması ve bunu bir ödül sistemi ile gerçekleştirmesi gayet normal ve mantıklı bir durum. Kullanıcı ve ağ iletişiminin üst düzeyde olduğu Steam kötü niyetli hackerlar için güzel bir hedef. Zamanında Steam onayını almayan oyunların doğrudan yayına girmesi, Steam’e kayıtlı kredi kartı ve kullanıcı bilgilerinin çalınması, sunucuların çevrimdışı hale getirilmesi gibi pek çok istenmeyen senaryo yaşanmıştı.

7 Mayıs 2018’de başlayan bu ödül sistemini takip etmek ve hatta bulduğunuz bir güvenlik açığını Steam görevlileri ile paylaşmak isterseniz bu linke tıklamanızı tavsiye ediyoruz: https://hackerone.com/valve

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir