Valve CS:GO’da Koçluk Sistemine Neden El Attı?

Valve CS:GO’da Koçluk Sistemine Neden El Attı?

Valve, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile CS:GO’daki koçluk sisteminde önemli değişiklikler yaptığını açıkladı. “Neden?” sorusunun cevabı burada.

Valve, VR dışında şu sıralar sadece iki oyun ile ilgileniyor ve bu iki oyunda e-spor dünyasının en bilinen üç oyunundan ikisi konumunda. Dota 2’nin geçtiğimiz hafta The International 2016 turnuvası ile alanında büyük sükse yaparak Dota 2 hayranlarının büyük sevgi ve saygısını kazanan Valve, nehrin öteki tarafındaki Counter-Strike:Global Offensive için aynı durum söz konusu değil. Her iki oyunun da oldukça hareketli bir topluluğu varken arada dengeyi tutturmak zor bir şey olsa gerek.

CS:GO topluluğu Valve’ın profesyonel takımların koçları üzerine, Valve sponsorlu etkinliklerde (Major ve Minor turnuvalar) uyulmasını zorunlu hale getirdiği yeni kuralları hiç beğenmediler. Bunu topluluğun çoğu üyesi fanboy olmanın yan etkisi olarak yorumlarken geri kalan tayfa, Valve’ı takımların iç işlerine karışmakla suçluyor. Valve’ın Riot rolüne bürünüp, CS:GO oyuncuları ve topluluğu için en iyi kararları vermeye kalkıştığını ve kararların tek mercisi olmaya çalıştığını iddia eden de var.

Peki Valve’ın yaptığı bu değişiklik ne?

Kısaca özetlemek gerekirse, Valve, CS:GO profesyonel takımlarındaki koçların, oyuncu sorumluluklarına gereğinden fazla karıştığını ve bunun giderek artması konusundaki endişelerinin daha fazla büyümesinin erkenden önüne geçmek için bir dizi önlem almak zorunda hissettiklerini açıkladı. Bu önlem, koçların maçlar esnasında profesyonel oyuncular ile arasındaki iletişimi sınırlamak olarak karşımıza çıkıyor. Artık koçlar oyuncular ile sadece ısınma sırasında, devre arasında ve 30 saniyelik molalarda iletişime geçebilecekler.

Peki bu neden sorun oldu?

Son dönemde pek çok profesyonel takım oyun planlamasında ve genel planlama olarak koçları bir altıncı oyuncu olarak kullanıp, Valve’a göre, oyuncuların alması gereken sorumlulukları aldıkları bir trend yaşanıyor. Bu sorumluluklar, oyun içi ekonominin takibi, taktik vermek ve genel oyun farkındalığı gibi sıralanabilir. Valve daha önce CS:GO takımları ile bu konuyu konuştuklarını ve gerekli uyarıları yaptıklarını belirtiyor. Takımlar, koçları birer oyun içi lider olarak daha çok kullanmak istediklerinden son dönemde pek çok etkinlikte bu tarz manzaralar ile sıkça karşılaşıyorduk. Valve, yaptığı açıklama ile bu konunun daha önce bu konuda oyuncular ile yaptıkları konuşmalardaki cevaplar ve CS:GO turnuvalarında kendilerinin amaçladığı hedefler ile çeliştiğini savunuyor. Valve, ana hedef olarak, yaptıkları turnuvalarda herhangi bir beş kişilik CS:GO takımının o turnuvayı kazanabilecek düzeydi bir oyun ortamı yaratmak istediğini belirtirken, koçların bu eşit ve adil olmasını umdukları ortamı bozduğuna inandıklarını belirtiyor. Bu durumda Valve’ın son dönemdeki bu trendi bir sorun olarak görmesi anlamına geliyor.

Peki şimdi ne olacak?

Bu konu hakkında topluluğun, yani CS:GO oynayan, maçlarını takip eden, bir nevi müşteri, bir nevi taraftarların, tepkisi karışık durumda. Valve ek açıklamayı yapmadan önce genel bir nefret kusma havası varken, açıklama yapıldıktan sonra genel olarak herkesin Valve’ı bu konuda övdüklerini görebilmek mümkün. Ancak, topluluğun bilinen yüzleri, profesyonel oyuncular ve takım yetkililerinin düşünceleri ise karışık. Bazıları bu tarz bir hareketi beklerken bazıları da Valve’ın kendisiyle çeliştiğini ve her geçen gün atmaması gereken adımlar attıklarını iddia ediyor.

Valve, bu koç kuralı değişikliğini kendi sponsoru olduğu turnuvalarda zorla kabul ettireceğini ancak üçüncü parti turnuvaların istediği kuralları koyabileceklerini ancak Valve etkinlikleri ile doğru hizada gitmeleri için uymalarını öneriyor. FACEIT ve ECS tarafından yapılan bir açıklamada bu organizasyonların yapacakları Valve’dan bağımsız turnuvalarda bu kuralı uygulama planlarının olmadığını açıkladılar. Profesyonel takımların birkaçı bu konuda endişelerini dile getiriyorlar.

Uzun vadede bu sorunun Valve’ın istediği noktaya geleceğini ancak kısa vadede koçları üzerine yatırım yapan takımlar için sıkıntı yaratacağı bir gerçek. Hali hazırda çoğu oyuncunun Valve’ın CS:GO’ya neden Dota 2 kadar destek vermediğini tartıştığı bu günlerde Valve’ın bu kararı oldukça uzun bir süre CS:GO gündeminde kalacak gibi duruyor. Bazı yorumcuların Valve’ın CS:GO’daki profesyonel bazı oyuncuların hile kullandıklarını bildiklerini, ve profesyonel takımların hile konusundaki tutarsızlıkları nedeni ile The International tarzı turnuvalardan kaçındığı hakkındaki yorumları da oldukça iddialı.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
1
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Domina İnceleme

Domina İnceleme


OFD: 80.0%

Domina İnceleme

OFD: 80.0%

Yeter futbol menajerlik oyunları oynadığınız. Domina ile biraz da gladyatör eğitin, "Lanista" olun, "Dominus" olun. Bağımsız oyun geliştiricileri PC oyunculuğunu kurtardılar. Türkiye'deki Global Game Jam faaliyetinde birçok kez jürilik yapmış biri olarak istekli ekiplerin bırakın 48 saati 24...

Bilim İnsanları Uyarıyor: Hile Kullanan Oyunculara Dikkat Edin

Bilim İnsanları Uyarıyor: Hile Kullanan Oyunculara Dikkat Edin


Bilim İnsanları Uyarıyor: Hile Kullanan Oyunculara Dikkat Edin

Oyun oynayan çocuğunuz, kardeşiniz, kuzeniniz... Kim varsa, aman dikkat edin hile kullanmasınlar. National Cultural Association (NCA) adındaki bir kuruluş, siber suçlar ve suçlular hakkında yaptığı bir araştırmayı açıkladı. Rapora göre, oyunlarda hileye başvuran gençler ileride siber suç...

Call of Duty: WW2’nin Çıkış Tarihi, Konusu, İlk Oyun İçi Ekran Görüntüleri

Call of Duty: WW2'nin Çıkış Tarihi, Konusu, İlk Oyun İçi Ekran Görüntüleri


Call of Duty: WW2'nin Çıkış Tarihi, Konusu, İlk Oyun İçi Ekran Görüntüleri

Call of Duty: WW2 bilgileri için Activision'ın resmi açıklamasını bekleyemiyoruz. Sızıntılar sağolsun, Call of Duty: WW 2 için resmi açıklamaları beklemeden akıp gidiyoruz. Pazarlama materyallerinin bazı meraklı arkadaşlar sayesinde nete sızdırılmasıyla birlikte birçok bilgi de bizimle...

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz