Türkiye Dijital Oyun Pazarı 2012’de 450 Milyon Doları Görebilir…

Türkiye Dijital Oyun Pazarı 2012’de 450 Milyon Doları Görebilir…

Newzoo CEO’su Peter Warman: “Türkiye uluslararası oyun firmaları için bölgedeki en cazip ülkelerden biri”

Uluslararası pazar araştırma şirketi Newzoo’nun ülkemiz üzerinde yaptığı araştırmalar çarpıcı sonuçlarıyla dikkatleri çekiyor.

Uluslararası pazar araştırma şirketi Newzoo’nun Türkiye’deki oyunculuk üzerine yaptığı araştırma sonuçlarına göre 2012’de Türkiye dijital oyun pazarı 450 ilâ 500 milyon doları görebilir.

Çarpıcı sonuçlarıyla dikkat çeken Newzoo’nun Türk oyuncuları olarak bizlerin hangi platformları tercih ettiğimizi, ne kadarlık bir süreyi oyunlarda geçirdiğimizi ve video oyunlarına yıllık ne kadar para harcadığımızı ortaya çıkartan araştırmasının sonuçlarını gelin hep birlikte inceleyelim.

Uluslararası pazar araştırma şirketi Newzoo’nun araştırmalarına göre an itibariyle 78 milyon 800 bine ulaşan ülke nüfusumuzun 30 milyon 300 binlik bir kesimi 16-50 yaş arasında ve aktif olarak internet kullanıcısı.

Otuz milyonu aşkın aktif internet kullanıcısının 21 milyon 800 bin kişilik bölümü aktif oyuncuyken, bu devasa yığının 11 milyon 400 binlik bir kesimi, yani yaklaşık olarak %52’si video oyunlarına para harcamayı seviyor.

2012 yılını baz alan araştırmada yer alan hangi oyun platformlarına ne kadar para harcadığımızla ilgili istatistikler de bir hayli şaşırtıcı…

Buna göre Türkiye pazarında %9 ile en az para harcanan iki oyun platformu sosyal ağlar ile “casual” oyun siteleri olurken, listenin en tepesinde ise %24’lük bir derece ile konsol oyunları bulunuyor.

Araştırmanın bir diğer konusu olan günlük ne kadar süreyi oyunlarda harcadığımıza baktığımızda ise, günlük olarak toplamda 39 milyon saatimizi oyunlara harcadığımız sonucuyla karşılaşıyoruz. Bu devasa sürenin hangi platformlara dağıldığına baktığımızda ise en düşük dilimin %12 ile konsol oyunlarına, en büyük dilimin ise %23 ile sosyal ağlara ayrıldığını görüyoruz.

Son olarak platform başına düşen oyuncu sayısına baktığımızda da en az oyuncunun 9.8 milyon (%45) ile MMO’larda, en fazla oyuncunun ise 17.1 milyon (%78) ile sosyal ağlarda olduğunu görüyoruz.

Lafın kısası Türkiye oyun pazarı devasa bir hızla büyümeye devam ediyor!…

İstatistikle ilgili daha detaylı bilgileri aşağıdaki grafiklerden öğrenebilirsiniz.

 

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Sunless Skies İncelemesi

Sunless Skies İncelemesi


OFD: 89.0%

Sunless Skies İncelemesi

OFD: 89.0%

Güneşsiz göğün zifiri karanlık ufkuna Onun altında yaşamaya gayret eden insanlara Ve hiçliğin bağrından kopup gelmiş toprakların, Çıplak gözle görülmeyen güzelliğine dair… Failbetter Games oyun dünyasında, hususen günümüzde, eşine benzerine az rastlanan firmalardan biri. Sonuna kadar...

Peak Games Geçtiğimiz Geceye Damgasını Vurdu, Ama…

Peak Games Geçtiğimiz Geceye Damgasını Vurdu, Ama...


Peak Games Geçtiğimiz Geceye Damgasını Vurdu, Ama...

Yayınlanan reklam filmi büyük dikkat çekti, ancak kısa süre sonra özgün olmadığı ortaya çıktı. Peak şimdi ise süreci yargıya taşımaya hazırlanıyor. 2010 yılında İstanbul'da kurulan ve mobil uygulama alanında dünya çapında bir üne kavuşan Peak, yeni dönem hedeflerini anlatmak üzere geçtiğimiz...

Bir Başarı Hikayesi: Önce Mod Yaptılar Sonra Kendi Stüdyolarını Kurdular

Bir Başarı Hikayesi: Önce Mod Yaptılar Sonra Kendi Stüdyolarını Kurdular


Bir Başarı Hikayesi: Önce Mod Yaptılar Sonra Kendi Stüdyolarını Kurdular

Mount & Blade: Warband için mod geliştirerek yola çıkan yedi kişilik ekip, en nihayetinde kendi oyun stüdyosunu açmayı başardı. PC Gamer'dan Tom Bedford, bizim de yerli oyun geliştiricilere ısrarla ilettiğimiz "mod yapın, sonra oyununuzu yaparsınız" söylemini destekleyen bir gerçeği...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir