Türkiye Dijital Oyun Pazarı 2012’de 450 Milyon Doları Görebilir…

Newzoo CEO’su Peter Warman: “Türkiye uluslararası oyun firmaları için bölgedeki en cazip ülkelerden biri”

Uluslararası pazar araştırma şirketi Newzoo’nun ülkemiz üzerinde yaptığı araştırmalar çarpıcı sonuçlarıyla dikkatleri çekiyor.

Uluslararası pazar araştırma şirketi Newzoo’nun Türkiye’deki oyunculuk üzerine yaptığı araştırma sonuçlarına göre 2012’de Türkiye dijital oyun pazarı 450 ilâ 500 milyon doları görebilir.

Çarpıcı sonuçlarıyla dikkat çeken Newzoo’nun Türk oyuncuları olarak bizlerin hangi platformları tercih ettiğimizi, ne kadarlık bir süreyi oyunlarda geçirdiğimizi ve video oyunlarına yıllık ne kadar para harcadığımızı ortaya çıkartan araştırmasının sonuçlarını gelin hep birlikte inceleyelim.

Uluslararası pazar araştırma şirketi Newzoo’nun araştırmalarına göre an itibariyle 78 milyon 800 bine ulaşan ülke nüfusumuzun 30 milyon 300 binlik bir kesimi 16-50 yaş arasında ve aktif olarak internet kullanıcısı.

Otuz milyonu aşkın aktif internet kullanıcısının 21 milyon 800 bin kişilik bölümü aktif oyuncuyken, bu devasa yığının 11 milyon 400 binlik bir kesimi, yani yaklaşık olarak %52’si video oyunlarına para harcamayı seviyor.

2012 yılını baz alan araştırmada yer alan hangi oyun platformlarına ne kadar para harcadığımızla ilgili istatistikler de bir hayli şaşırtıcı…

Buna göre Türkiye pazarında %9 ile en az para harcanan iki oyun platformu sosyal ağlar ile “casual” oyun siteleri olurken, listenin en tepesinde ise %24’lük bir derece ile konsol oyunları bulunuyor.

Araştırmanın bir diğer konusu olan günlük ne kadar süreyi oyunlarda harcadığımıza baktığımızda ise, günlük olarak toplamda 39 milyon saatimizi oyunlara harcadığımız sonucuyla karşılaşıyoruz. Bu devasa sürenin hangi platformlara dağıldığına baktığımızda ise en düşük dilimin %12 ile konsol oyunlarına, en büyük dilimin ise %23 ile sosyal ağlara ayrıldığını görüyoruz.

Son olarak platform başına düşen oyuncu sayısına baktığımızda da en az oyuncunun 9.8 milyon (%45) ile MMO’larda, en fazla oyuncunun ise 17.1 milyon (%78) ile sosyal ağlarda olduğunu görüyoruz.

Lafın kısası Türkiye oyun pazarı devasa bir hızla büyümeye devam ediyor!…

İstatistikle ilgili daha detaylı bilgileri aşağıdaki grafiklerden öğrenebilirsiniz.

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Sertuğ Bakırcı

Her şeyden önce bir oyuncu olan yazarımız RPG ve korku oyunlarının yanında bilim kurgu türünün de hayranıdır. Bu alanlara olan ilgisini ve bilgisini birkaç kitap denemesiyle halka açmayı deneyen yazarımız, sahip olduğu yazım sanatının bir müddet daha gelişmesi gerektiğini düşündüğünden kendini haber editörlüğüne vermiştir. Konsol Üssü'nde başlayan editörlük macerasına Oyun Fest'te inceleme yazarlığını da ekleyen yazar, 3 aylık aradan sonra bir kez daha Oyun Fest bünyesinde yazılarıyla sevenlerini buluşturmaya başlamıştır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir