Türk Oyun Sektörü 1 Milyar Dolar İhracat Rakamına Ulaştı!

Türk Oyun Sektörü 1 Milyar Dolar İhracat Rakamına Ulaştı!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Oyun Sektörü’nün ihracatta 2018 yılında 1 milyar dolar barajını aştığını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ortaklığında düzenlenen etkinlikte ülkemizdeki oyun sektörü hakkında son gelişmeler paylaşıldı. Oyun Fest olarak yerinde takip ettiğimiz etkinlikte Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2018 yılında oyun yazılımı ihracatının bir önceki yıla göre %50 artarak 1 milyar 50 milyon dolar değerine ulaştığını açıkladı.

Toplantı öncesinde Bakan Pekcan, yerli oyun ve yazılımların sergilendiği etkinlik salonunda yetkililerden bilgi aldı. Toplantı TOGED Başkanı Ali Erkin’in konuşmasıyla başladı. Ardından da TİM Başkanı İsmail Gülle söz aldı. Yazılım ve oyun sektöründe yerli ve milliliğin esas olması gerektiği söylenerek Türk Oyun Sektörü’nün son yıllardaki başarısının katlanarak artacağı vurgulandı. Ayrıca gençlere yönelik olarak geliştirilecek “İhracat Oyun Yazılımı” sayesinde ihracatta ilk adım seferberliğinin eğlenceli bir formata kavuşacağı belirtildi.

Bakan Pekcan konuşmasına Türkiye’nin orta gelirli ülkeler sınıfından yüksek gelirli ülkeler sınıfına geçmesi gerektiğini belirterek başladı. “Bunu da başarabilmek için 21. yüzyılın yükselen sektörlerine, daha fazla teknolojiye, daha fazla tasarıma ve daha fazla markalaşmaya yatırım yapmak zorundayız.” diyen Pekcan bu hedef doğrultusunda bilişim sektörünün oldukça önemli olduğunu vurguladı. “Bilişim sektörünün de ekonomik açıdan değerli parçalarından birisi dijital oyun sektörü olmuştur… Ülkemizdeki oyun pazarı 750 milyon dolara ulaştı. Hedefimiz yerli oyun programı yazan firmalarımızın küresel oyun pastasından daha büyük pay elde edebilmesidir.

Son iki senede %100 artan bir oyun yazılımı ihracatına sahip olduklarını vurgulayan Pekcan, 2016 yılında 500 milyon dolar olan ihracat rakamının 2018’de 1 milyar 50 milyon dolara yükseldiğini açıkladı. Ancak hedeflerinin bundan daha büyük ve kapsamlı olduğunu açıklayarak Bakanlık olarak oyun geliştiricilerine verilecek desteğin artarak devam edeceğini vurguladı. Bu doğrultuda Türk yatırımlarına maddi anlamda destek sunan Turquality programına oyun sektörünün de dahil edildiğini açıkladı. Hedeflerinin üretimde yeni çağın teknolojilerine ayak uydurarak markalaşmak olduğunu kaydeden Pekcan, bu hedef doğrultusunda Türk Oyun Sektörü’nün oldukça önemli bir unsur olduğunu belirterek sözlerini noktaladı.

Toplantının öncesinde ve sonrasında, etkinlik salonunda bulunan yerli oyun yazılımları interaktif bir şekilde katılımcılara sunuldu. Sanlab, Reo-Tek, Simsoft ve Bond Digital gibi şirketler tarafından geliştirilen simülasyon ve sanal gerçeklik oyunları interaktif olarak sergilendi ve bilgilendirmeler yapıldı.

Türk Oyun Sektörü’nün 2018 yılında yakaladığı başarının önümüzdeki yıllarda katlanarak artmasını ve piyasada çok daha fazla sayıda yerli yapımla karşılaşmayı temenni ediyoruz. Etkinliğe bizleri davet eden setiPR ekibine de teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
161
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Çıkmadan Imperator Rome Hakkında Bilgi Edinin

Çıkmadan Imperator Rome Hakkında Bilgi Edinin


Çıkmadan Imperator Rome Hakkında Bilgi Edinin

Satışa sunulmadan yeni devasa strateji oyunu Imperator Rome'u bizden öğrenin. "Paradox’un yeni eseri Imperator Rome’u çıkmadan oynuyor, sizler için tecrübe ediyoruz. Devasa strateji oyunu denince akla uzun yıllardır Paradox dışında başka bir firma gelmiyor. Geliştirdikleri oyunlar...

PlayStation 5 Hakkındaki İlk Bilgiler Geldi

PlayStation 5 Hakkındaki İlk Bilgiler Geldi


PlayStation 5 Hakkındaki İlk Bilgiler Geldi

PlayStation 4’ün Sistem Mimarisi Lideri olan Mark Cerny, gerçekleştirdiği röportajda PlayStation 5 hakkında ilk bilgileri açıkladı. Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 üzerinde birkaç yıldır çalıştığını hepimiz biliyoruz. Ancak şimdiye dek birkaç ima ve sızıntı dışında elimize pek...

Role Playing Yaparken Dikkat Edin

Role Playing Yaparken Dikkat Edin


Role Playing Yaparken Dikkat Edin

Bir oyun ya da evren ile alakalı rol yaparak ilerlettiğiniz eğlenceniz baltalanırsa nasıl toparlarsınız? İşte size bir örnek. Öncelikle bu içeriğin kaynak (source) olarak https://yabgunizampasha.com olduğunu belirtelim. Daha fazla içerik, sadece oyun değik, kültür, dünya, tarih gibi nice...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir