Türk Oyun Sektörü 1 Milyar Dolar İhracat Rakamına Ulaştı!

Türk Oyun Sektörü 1 Milyar Dolar İhracat Rakamına Ulaştı!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Oyun Sektörü’nün ihracatta 2018 yılında 1 milyar dolar barajını aştığını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ortaklığında düzenlenen etkinlikte ülkemizdeki oyun sektörü hakkında son gelişmeler paylaşıldı. Oyun Fest olarak yerinde takip ettiğimiz etkinlikte Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2018 yılında oyun yazılımı ihracatının bir önceki yıla göre %50 artarak 1 milyar 50 milyon dolar değerine ulaştığını açıkladı.

Toplantı öncesinde Bakan Pekcan, yerli oyun ve yazılımların sergilendiği etkinlik salonunda yetkililerden bilgi aldı. Toplantı TOGED Başkanı Ali Erkin’in konuşmasıyla başladı. Ardından da TİM Başkanı İsmail Gülle söz aldı. Yazılım ve oyun sektöründe yerli ve milliliğin esas olması gerektiği söylenerek Türk Oyun Sektörü’nün son yıllardaki başarısının katlanarak artacağı vurgulandı. Ayrıca gençlere yönelik olarak geliştirilecek “İhracat Oyun Yazılımı” sayesinde ihracatta ilk adım seferberliğinin eğlenceli bir formata kavuşacağı belirtildi.

Bakan Pekcan konuşmasına Türkiye’nin orta gelirli ülkeler sınıfından yüksek gelirli ülkeler sınıfına geçmesi gerektiğini belirterek başladı. “Bunu da başarabilmek için 21. yüzyılın yükselen sektörlerine, daha fazla teknolojiye, daha fazla tasarıma ve daha fazla markalaşmaya yatırım yapmak zorundayız.” diyen Pekcan bu hedef doğrultusunda bilişim sektörünün oldukça önemli olduğunu vurguladı. “Bilişim sektörünün de ekonomik açıdan değerli parçalarından birisi dijital oyun sektörü olmuştur… Ülkemizdeki oyun pazarı 750 milyon dolara ulaştı. Hedefimiz yerli oyun programı yazan firmalarımızın küresel oyun pastasından daha büyük pay elde edebilmesidir.

Son iki senede %100 artan bir oyun yazılımı ihracatına sahip olduklarını vurgulayan Pekcan, 2016 yılında 500 milyon dolar olan ihracat rakamının 2018’de 1 milyar 50 milyon dolara yükseldiğini açıkladı. Ancak hedeflerinin bundan daha büyük ve kapsamlı olduğunu açıklayarak Bakanlık olarak oyun geliştiricilerine verilecek desteğin artarak devam edeceğini vurguladı. Bu doğrultuda Türk yatırımlarına maddi anlamda destek sunan Turquality programına oyun sektörünün de dahil edildiğini açıkladı. Hedeflerinin üretimde yeni çağın teknolojilerine ayak uydurarak markalaşmak olduğunu kaydeden Pekcan, bu hedef doğrultusunda Türk Oyun Sektörü’nün oldukça önemli bir unsur olduğunu belirterek sözlerini noktaladı.

Toplantının öncesinde ve sonrasında, etkinlik salonunda bulunan yerli oyun yazılımları interaktif bir şekilde katılımcılara sunuldu. Sanlab, Reo-Tek, Simsoft ve Bond Digital gibi şirketler tarafından geliştirilen simülasyon ve sanal gerçeklik oyunları interaktif olarak sergilendi ve bilgilendirmeler yapıldı.

Türk Oyun Sektörü’nün 2018 yılında yakaladığı başarının önümüzdeki yıllarda katlanarak artmasını ve piyasada çok daha fazla sayıda yerli yapımla karşılaşmayı temenni ediyoruz. Etkinliğe bizleri davet eden setiPR ekibine de teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
161
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Total War: THREE KINGDOMS – Eight Princes Chapter Pack Duyuruldu

Total War: THREE KINGDOMS – Eight Princes Chapter Pack Duyuruldu


Total War: THREE KINGDOMS – Eight Princes Chapter Pack Duyuruldu

https://yabgunizampasha.com/total-war-three-kingdoms-8-prens-ve-cine-damga-vuran-turkler.html

Killsquad İlk Bakış

Killsquad İlk Bakış


Killsquad İlk Bakış

https://yabgunizampasha.com/killsquad-ilk-bakis.html

Lornsword Winter Chronicle – İlk Bakış

Lornsword Winter Chronicle – İlk Bakış


Lornsword Winter Chronicle – İlk Bakış

https://yabgunizampasha.com/lornsword-winter-chronicle-ilk-bakis.html

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir