Total War: Three Kingdoms’dan Oynanış Bilgileri Gelmeye Başladı

Total War: Three Kingdoms’dan Oynanış Bilgileri Gelmeye Başladı

Total War serisinin yeni üyesi Total War: Three Kingdoms’ın E3 özel demosunu deneme şansı bulanlar edindikleri izlenimleri paylaştı.

E3 2018’in yaklaşmasıyla birlikte oyun şirketleri hazırladıkları içerikleri basına özel olarak sergilemeye başladılar. Total War serisinin en yeni üyesi Three Kingdoms da özel gösterimi yapılan oyunlar arasında yer alıyor. E3 öncesi etkinliğine katılan çeşitli basın görevlileri Three Kingdoms’ın demosunu deneme şansı elde ettiler ve bu sayede oynanış özellikleri hakkında ilk bilgileri elde ettik.

Oynanışla ilgili izlenimleri yazmaya başlamadan önce hem Total War: Three Kingdoms’ı ilk kez duyanlara oyunu kısaca tanıtalım, hem de bildiklerimizi tazeleyelim. Oyunumuz bizleri milattan sonra 190 yılına, kaos içerisindeki Antik Çin’e götürüyor. Tarihe damgasını vuran Üç İmparatorluk dönemini bizzat deneyimleme şansı bulacağız. Çıkış tarihimiz için net olmasa da 2019 ilkbaharı işaret ediliyor.

Eurogamer yazarlarından Chris Tapsell ve Comics Gaming Magazine editörlerinden Brendan Frye’ın izlenimlerine başlamadan önce oyunda iki farklı senaryo modu bulunduğunu hatırlatalım. Klasik senaryo moduna ek olarak “The Romance of the Three Kingdoms” isimli tarihi romana ithaf edilen özel bir senaryo modu da bulunuyor. Bu moddaki savaşlar ve sefer haritası kullanımı çeşitli farklılar içerecek. Demoda sergilenen kesitler ve bizim birazdan değineceğimiz oynanış özellikleri de bu özel, destansı tarzın benimsendiği senaryo modumuzdan alınma.

Savaşlarda artık çok sayıda general bulunabilecek ve sahadaki asker birimlerimizin gösterildiği bar daha pratik olması amacıyla çeşitli gruplara ayrılacak. Bu gruplamalar, askerlerin ait olduğu komutana göre yapılacak. Sefer haritamızda ise bu komutanlara değişik asker birimleri yetiştirme imkanımız var. Komutanımızın kişiliği ve yetenekleri de komutası altında bulunan askerlere etki edecek. Bu askerler çeşitli özelliklere ve yeteneklere kavuşacaklar.

Generallerimizle ilgili söyleyebileceğimiz bir diğer şey ise artık alt sınıflara ayrılmış olmaları. Geçtiğimiz günlerde çıkan fragmanın ana kahramanı Cao Cao demoda boy gösteren generaller arasında. Cao Cao alt sınıf olarak “Stratejist” sınıfına ait ve bu da komuta ettiği askerlere çeşitli aktif ve pasif kabiliyetler sağlıyor. Diğer alt sınıfımız olan “Muhafız” ise komuta edilen askerleri birer savaş makinesine çeviriyor. Yüksek hasar verme, daha fazla dayanıklılık gibi özellikler birimlerde fark ediliyor. Ayrıca tüm generaller adeta tek başlarına birer ordu olacaklar. Yani generalinizi savaş sırasında bir bölükle mücadele eder şekilde görürseniz endişelenmeyin.

Savaş alanında komutanlar arasında bire bir savaşma imkanı veren “Düello” mekaniği en dikkat çeken şeylerden biri. Rakip komutanlardan düello yapmaya uygun olanlardan istediğinizi seçip düelloya davet edebilir ve savaşın kaderini kökten değiştirebilirsiniz. Düellonun başlamasıyla birlikte kamera iki komutana yakınlaşacak ve sinematik dövüşlerini izleme imkanı bulacağız. Düellodaki komutanınız daha önceden söylediğimiz gibi çeşitli özelliklere ve yeteneklere sahip. Bu yetenekleri ve çeşitli araçları kullanarak düelloyu lehinize çevirmeye çalışacaksınız. Düello sonunda kaybeden tarafın -ölüm veya kaçma sonucu kaybedilecek- birimleri büyük bir moral kaybına uğrayacak ve bu sayede savaşın gidişatı önemli ölçüde değişecek. Tabi düello imkanının standart senaryo modunda karşımıza çıkmayacağını belirtelim. Romanlaştırılmış senaryo modunun dikkat çeken bir diğer özelliği de yağma imkanı. Öldürdüğümüz düşmanların çeşitli eşyalarını artık yağmalayıp kendi lehimize kullanma imkanımız olacak. Örneğin demodaki Lu Bu isimli komutanın aşırı hızlı atı Red Hare yağmalanabilecek şeyler arasında.

Total War: Three Kingdoms beraberinde yapay zeka da elden geçiriliyor. Kuşatmayı savunan yapay zeka rakibimiz kaybetmeye yakın olduğu zaman çeşitli manevralar yapıyor. Örneğin dış duvarlarından birini savunurken daha fazla kayıp vermemek için birimlerini daha savunma ağırlıklı bir tarza geçiriyor ve adeta bir tıkama mevzii oluşturuyor. Yani savaşın ilerleyişine göre yapay zekanın kararları ve manevraları da değişecek. Böylece düşmanınızı hezimete uğratmak için daha farklı kararlar vermeniz ve çabuk hareket etmeniz gerekecek.

Total War: Three Kingdoms işlediği dönemle ve yeni senaryo modunun getirdiği yeni oynanış dinamikleriyle dikkat çekmeyi başarıyor. Oyun alıştığımız üzere Türkçe arayüz ve altyazı desteği içerecek. Kısa süre önce yayınlanan fragmanı Türkçe altyazılı olarak aşağıdan izleyebilirsiniz. Ayrıca başta Three Kingdoms olmak üzere tüm Total War oyunları hakkında bilgi edinmek, tartışmalara katılıp fikir alışverişinde bulunmak isterseniz size Total War Türkiye sitesini öneriyoruz.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
1
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Call of Duty: Black Ops 4’ün Türkiye Lansmanı Yapıldı

Call of Duty: Black Ops 4'ün Türkiye Lansmanı Yapıldı


Call of Duty: Black Ops 4'ün Türkiye Lansmanı Yapıldı

Call of Duty: Black Ops 4'ün Aralgame tarafından gerçekleştirilen Türkiye lansmanına sizler için katıldık. Büyük bir merakla beklediğimiz ve daha önce de iki beta aşamasının ön incelemesini yaptığımız Call of Duty: Black Ops 4 bugün resmen çıkışını gerçekleştirdi. Tüm dünyada olduğu gibi...

EA Games Command & Conquer Serisini Geri Getirmek İstiyor

EA Games Command & Conquer Serisini Geri Getirmek İstiyor


EA Games Command & Conquer Serisini Geri Getirmek İstiyor

Gerçek zamanlı strateji türünün en büyük efsanelerinden biri olan Command & Conquer serisini yakın zamanda yeniden görebiliriz. Gerçek zamanlı strateji denince akla ilk gelenlerden, bir zamanların en popüler serilerinden olan Command & Conquer, bundan tam 23 yıl önce oyun piyasasına...

Ubisoft Odyssey Savaşını Oyuncular Kazandı

Ubisoft Odyssey Savaşını Oyuncular Kazandı


Ubisoft Odyssey Savaşını Oyuncular Kazandı

Ubisoft, tepkilere dayanamayarak geri adım attı. Kısa bir süre önce Ubisoft'un Assassin’s Creed Odyssey oyununda PC oyuncularına karşı yaptığı yanlışı sert dille eleştirmiştik. Gerek resmi Ubisoft gerek Steam Assassin’s Creed Odyssey forumlarında açılan konular, yapılan eleştiriler Ubisoft'a...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir