Total War: Rome II’ye Steam Üzerinden Olumsuz İnceleme Yağmuru

Total War: Rome II’ye Steam Üzerinden Olumsuz İnceleme Yağmuru

Total War: Rome II’ye eklenen kadın generaller sebebiyle oyunun Steam sayfasına kısa sürede yüzlerce olumsuz inceleme eklendi.

Total War: Rome II geçtiğimiz 24 saat içerisinde Steam üzerinden 300’ün üzerinde olumsuz inceleme aldı ve sayı hala artmaya devam ediyor. Oyunun “En Son İnceleme” derecelendirmesi de şu an “Son Derece Olumsuz” şeklini almış durumda. Bu durumun en büyük sebeplerinden biri de oyuna eklenmiş olan kadın generaller. Oyuna geçtiğimiz aylarda eklenen kadın generallerin tarihi gerçeklerle uyuşmadığını ve yapımcıların bu durumu benimsetmek için kadın general sıklığında aşırıya kaçtığını belirten pek çok oyuncu bulunuyor. Fakat aylar önce eklenen bu yeni özellik ne oldu da son 24 saat içerisinde birden nefret dalgasına dönüştü?

Aslında olumsuz incelemelerin patlaması 1 ay kadar önceye dayanıyor. 8 Mart’ta açılan bir Steam forum gönderisinde oyuncular uzun uzadıya kadın generalleri tartışmıştı. 13 Ağustos’ta ise The Creative Assembly Topluluk Editörü Ella McConnell oyuncuları kızdıran bir üslupla gönderiyi kilitlemişti. “Bu gönderi oldukça karmaşık bir hal aldı, bu sebeple kilitliyorum. Ayrıca Steam Topluluk Kurallarını’nı defalarca kez ihlal eden kullanıcılar için de yasaklama cezaları verildi.” diyen McConnell ardından isteyen oynar isteyen oynamaz gibi bir tavırla “Daha önce de belirtildiği gibi Total War oyunları tarihten ilham alır, doğrudan tarihi gerçeklikler üzerine kurulu değildir. Eğer kadın birimleri görmek sizi bu kadar üzdüyse modlarla bu özelliği kapatabilir veya direk oyunu oynamayabilirsiniz.” demişti. Anlaşılacağı üzere bu tavır oyuncuları sinirlendirdi ve olumsuz incelemeler artmaya başladı. Son 30 gün içerisinde yapılan 1000 kullanıcı incelemesinin sadece %18’i olumlu.

Olumsuz incelemeler ve Steam forum tartışmaları bugünlere kadar devam edip durdu. Ancak Arch Warhammer isimli bir YouTube kullanıcısı “Creative Assembly oyunlarını oynamamızı istemiyor” ismiyle bir video yayınladı ve bunu birkaç haber sitesinin olumsuz içerikleri de takip etti. Hepsinin de odak noktası kadın general dayatması ve Ella McConnell başta olmak üzere yetkililerin takındığı sert üsluptu. Konu tekrardan gündeme gelince birden oyuncu tepkisi gene patlama yaşadı. Ayrıca 23 Eylül’de oyun için inceleme yazan bir kullanıcının “Son derece güzel, milattan öncesini konu alan bir oyun olan Total War: Rome II; günümüz politikalarının eklenmesiyle harap edildi.” yorumu 260 kişi tarafından beğenildi.

Peki bu kadar tepki gösterilmesi haklı mı, yoksa bilinçsiz bir tepki dalgası mı yaşanıyor? Bir Steam kullanıcısı yaptığı araştırmada, bazı devletlerdeki generallerin yarısından fazlasını kadınların oluşturduğu sonucuna varmış. İlaveten, pek çok bölgede general yetiştirmek isterseniz tüm seçenekleri kadınların doldurduğunu belirtiyor. Bu durum da ortada bir dayatma olduğunu kanıtlar nitelikte. Ancak bir başka YouTuber olan RepublicOfPlay ise kadın general sayısı ve ihtimalinin abartıldığı kadar yüksek olmadığını belirtiyor. Zaten bazı devletlerde açık olan bu özelliğin genel anlamda %35 oranında kadın general ihtimali sunduğunu belirtiyor. Yani ortada iki zıt araştırma sonucu mevcut.

Gittikçe alevlenen tartışma hakkında Creative Assembly cephesinden henüz bir açıklama gelmedi. Ancak tepkilerin artması sebebiyle yakın zamanda bir gelişme görmemiz muhtemel.

Başta Total War: Rome II olmak üzere tüm Total War oyunları hakkında bilgi edinmek, tartışmalara katılıp fikir alışverişinde bulunmak isterseniz size Total War Türkiye sitesini öneriyoruz.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
21
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

E3 2019 Konferanslarında Neler Yaşandı?

E3 2019 Konferanslarında Neler Yaşandı?


E3 2019 Konferanslarında Neler Yaşandı?

E3 2019'da büyük isimlerin konferansları nasıldı, hangi oyunlar duyuruldu ve ne düşünüyoruz? Duyurulan oyunlar hakkında detaylar, yeni duyurulanlar ve canlı yayını izlerken yaptığımız yorumlar aşağıdaki yönlendirme içeren başlıklarda mevcut. Ubisoft E3 2019 Konferansıyla Hayal Kırıklığı...

Dauntless Mercek Altında

Dauntless Mercek Altında


Dauntless Mercek Altında

Fakir adamın Monster Hunter’ı. Böyle yazınca bir kendimden tiksinmedim desem yalan olur. F2P oyunlara “fakir adamın şusu” yakıştırmasını yapmaktan hoşlanmam, lakin bu başlığın bir nedeni var. Dauntless, gerçekten, Monster Hunter World’e para vermek istemeyen oyuncuları çekmek için yapılmış...

Team Sonic Racing İnceleme

Team Sonic Racing İnceleme


Team Sonic Racing İnceleme

Hepimizin özlediği Kirpi Sonic yeni macerasında pistlerin en hızlısı olmak için mücadele veriyor. Sumo Digital’ın geliştirdiği Sonic & All-Stars Racing Transformed isimli kart yarış oyunu piyasaya sürüldüğü 2012 yılında oldukça olumlu yorumlar elde etti. Öyle ki oyunun Steam sayfasındaki...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir