Titanfall 2 İnceleme

Titanfall 2 İnceleme

Çıkış tarihiyle bile piyasalara meydan okuyan Titanfall 2 , FPS severler için bu yılın en kıymetli yapımlarından biri.

İnsanoğlunun içinde sevgi var arkadaş. Bir şeye bağlanmak, bağ kurduğunla oluşturduğun bağa anlamlar yüklemek var. Ne olursa olsun karşıdaki insandan, hayvandan ya da bir robottan tepki alınca bir şekilde bir bağ oluşuyor. Sonra şu soru geliyor: Sevgi neydi? İzninizle size sevgili Titan’ım için bir şiir yazmak istiyorum.

Sevgi neydi? Sevgi Titandı, BT’ydi, yağ kokan kabindi..
Bir Eject yersem bir daha kurtulamam..
Ziyanı yok, metalik sesi yeter bize..
Headshot yediysem günah mı?..
Enerji kapsüllerim biterse yardıma gelir misin?..
Kafasını tuttum buz gibiydi, yüreği beynindeymiş gibi..
Elinden tutuversem kabinime girer misin?
Seninim işte, alıp götürsene beni..
Elveda , elveda selvi boylum al Titanım, elveda..
Bitmemiş senaryom benim.

titanfall-2-1

Yukarıda gördüğünüz satırlar çok sevdiğiniz bir filmdenmiş gibi görünse de aslında Titanfall 2’nin senaryo modunda oldukça yakın ilişkiler kurduğumuz BT adlı Titana karşı hissettiklerimizi çok güzel özetliyor. Titanfall 2 belki EA tarafından Call of Duty’nin tabutuna çakılan çivilerin iyice sağlamlaşması için çıkarıldı ama sanırım hiç kimse hikaye modununun bu derece eğlenceli, etkileyici ve tarihe geçecek bölümlerle dolu dolu olacağını tahmin edemiyordu.

İlk Titanfall’u oynayanlar bilir, arka planda işgalci IMC güçlerinin insanlık üzerinden kurduğu baskı ufak ufak anlatılsa da oyun tamamen çoklu oyuncu sistemine dayalıydı. Sevmiştik ama oyuncu sayısının az, haritaların küçücük olması biraz can sıkıyordu. Üzerine sayısını kaybettiğim sayısız indirilebilir içerik de çıkınca yazık olmuştu güzelim Titanlara. Titanfall 2 hem sağlam bir Senaryo modu hem de dolu dolu çoklu oyuncu içeriğiyle bu senenin en iyi oyunlarından biri.

Hikayemizde Jack Cooper adlı sıradan bir milis askerinin çok zaruri bir durumundan dolayı BT adındaki Titanın pilotu olmasına tanıklık ediyoruz. Hatta tanıklık ediyoruz demek az olur, bizzat Jack Cooper oluyoruz. Jack bir çömez, hayatın sillesini henüz yememiş, deneyimi yok bile. Tek Titan deneyimi simülasyondan ibaret bir adamı, bilmem kaç yüz tane savaş görüp, bir o kadar düşman Titanın elektronik sistemlerini ellerine vermiş gerçek bir Titan’a yani BT’ye emanet ediyor. Burada Cooper ve BT arasında geçen diyalogları kim yazmışsa eline sağlık. Cooper’ın çömezliği, sorduğu soruların içerdiği deneyimsizliği nasıl güzel yansıtıyor bir görseniz. Aynı şekilde BT’nin görüp geçirmişliğini Cooper’ın dallamalık derecesine varacak kararlarında onu vazcaydırmasına tanık olunca anlıyoruz.

Bence ekip Portal 2’yi çok iyi analiz etmiş. İnsan eliyle yapılmış ama kendi karakterine sahip, insanların sempati duyacağı bir yapay zeka nasıl yapabiliriz sorusuna iyi çalışmışlar. BT ile olan ilişkinizi o kadar seveceksiniz ki 6 saatlik bu kısa süreli senaryo bittiği anda Neden? Neden biraz daha uzun sürmedi ki diye serzenişte bulunmamanız imkansız. Tabii Titanfall 2’nin senaryo modunun bu kadar başarılı olmasının sebebi sadece bir robotla aranızda oluşan sevgi bağı değil. Öncelikle daha şimdiden tarihe geçmiş “Effect and Cause” bölümünü ve buna benzer yaratıcılık akan bölüm tasarımlarını içerisinde barındırması. Hadi canım diyorsunuz ama aklınızda kalan en yaratıcı FPS bölümünü aklınıza getirin bakalım ? Half life 2,mesela, We don’t go to Ravenholm, oyun tarihinde yer edinmiş bölümlerden biridir. Effect And Cause’daki zamanı değiştirebildiğimiz ve etkilerini aynı anda gördüğümüz bölümü oynarken kelimenin tam anlamıyla “kendinizden geçeceksiniz”. Kaldı ki diğer bölümlerde de bu bölümdeki kadar olmasa da yaratıcılık had safhada. Tabii ki senaryo bölümlerinin sizi ilmek ilmek çoklu oyuncu sürecine hazırlıyor olduklarını da unutmamak lazım. Keza her bölümde meşhur duvarların üzerinde kelebek gibi koşturup, oradan oraya çift zıplamalarla arı gibi soktuğumuz hareketleri yapmamıza imkan tanıyan karşılıklı düz duvarlardan fazlasıyla mevcut.

titanfall-2

Bunun yanında her bölümde Titanfall 2’nin kötü niyetli Titanlarıyla bir nevi boss savaşı tadında çarpıştığımız anlar var ki pek akılda kalıcılık sağlamasalar da sizi Titan mekaniklerine hazırladığı için işe yararlar. Ne olursa olsun Respawn bu senaryo sürecini savsaklayabilir, “aman olay multide, sırf koymak için koyalım” dememiş, yıllar sonra bile aklınıza gelecek lezzetli mi lezzetli bir senaryo modu ortaya koymuşlar. Kaldı ki bu modda deneyebileceğiniz silahların hepsini 6 saat boyunca alabildiğine test ettiğiniz için, multide pek de yabancılık çekmiyorsunuz. Titanfall 2’nin silahlarının bir çoğu Call of Duty silahlarına benzese de (Eee Respawn’u kim kurdu sanıyordunuz) Mastiff, Tam otomatik kesin nişancı tüfeği, değdiği noktayı yakan, rakibin üzerin yapışırsa yanmaya devam eden firestar, etrafındaki her şeyi içine çeken gravity elbombası gibi oldukça ilginç ateşli silahlarımız da mevcut. 28 Adet silah ve 6 farklı el bombasıyla bu çeşitlilik bir FPS oyuncusunun aklını başından alıyor.

Mutlaka hard ve üzeri bir zorlukta oynamanızı tavsiye ediyorum. Zorluk seviyesini kısarsanız videolarda gösterilen, duvarlardan atlayıp, onu bunu rahatlıkla öldürebildiğiniz görüntülere ulaşma imkanınız var lakin yapay zeka çok parlak olmadığından halihazırda biraz “kısa” olan senaryoyu el bombasından kaçmaktan aciz düşmanlardan dolayı daha da çabuk bitirmek tat vermeyecektir. Zaten multide o kadar da artistik öldürme hareketleri yapamayacaksınız, en güzeli senaryoda duvarlardan süzüle süzüle , rakibinizin arkasına geçip belindeki pistolle ensesinden avlamak. Bunu multide de yapabiliyorsunuz, hem de beş ayrı şekilde haberiniz olsun (Böbreğe çalışan benim favorim). Ama yüksek zorluk seviyelerinde çok pratik düşünemeseler de her attıkları ölümcül olan düşmanlar çevrenizi ve silahlarınızın ilginç yeteneklerini kullanmanıza imkan tanıyor. Hard iyidir iyi. Gazoz olmayın efsane olun.

titanfall-2-2

Senaryoda ilerlerken şöyle kulaklarınıza birazcık kulak verecek (!) olursanız eğer seslerin nasıl da iyi kurgulandığına hayret edeceksiniz. Ses kurgusu müthiş. Her sesi ayırt edebilme imkanı özellikle iyi bir kulaklık veya ses sistemiyle harika hissettiriyor. Ses kurgusu müthiş. Battlefield bir (hayır son oyunu kastetmiyorum), bu iki. Her sesi ayırt edebilme imkanı özellikle iyi bir kulaklık veya ses sistemiyle harika hissettiriyor. Seslendirme olarak çok üstün bir çalışma olmasa da BT ve Cooper arasında geçen dialoglar o kadar iyi yazılmış ki Flash TV’nin yolda çevirme oyuncularını stüdyoya atsanız bile bu diyaloglarla yine ortaya harika şeyler çıkardı. Tabii bu kötü olduğunu düşündürtmesin size. Görsel anlamda yine kendine has bir tarzı var Titanfall 2’nin. Belki ilk oyuna bakarak “aynı oyun bu yea” diyen tombiş yanaklı gençler olacaktır ama Source motorunun Respawn’un düzenlediği bir versiyonunu kullanan oyun bu sene çıkmış AAA oyunlardan geri kalmıyor. Zaten 60 FPS’de adam vurma düsturunu kendine hedef edinmiş bir oyunun bu motorla harikalar yaratması başlı başına bir başarıyken, görsellere odaklandığınızda sizi kaplamaları, ışık oyunları, gölgelendirmeleri ve yarı günümüz, yarı futuristik imgeleriyle mest etmesi de artı puan olarak yazılıyor hanesine.

Zaten robotlarımızın ve piyadelerin ciddi anlamda çeşitli animasyonlarının olması göz zevkinizi okşuyor. Bir Titan’ın diğer Titan’a soktuğu devasa bir kılıcı çıkarırken nasıl böylesine nefret ve tatmin duygusunu yansıtabilmişler insan hayret ediyor. Çok beğendim. Bu arada i5 6600 K, 8 GB Ram ve Gtx 970 ile birlikte ultra detaylarda 1920×1080 çözünürlükte 60 kare oranının bir kez bile altına düşmemesi tek kelimeyle harika. Yeter Senaryodan bahsettin, hani nerde Multi diyen arkadaşı, sevgili kedimin henüz kesilmemiş tırnaklarına emanet ettikten sonra müthiş hızlı oynanışı ve tek saniye durmayan aksiyonuyla piyade savaşlarının Mech muharebeleriyle kusursuz harmanlanışına hemen göz atalım. Senaryo modunda gördüğünüz duvardan duvara atlamalar, titanınızı dilediğiniz yere (hatta rakip piyadelerin kafasının üzerine bile) çağırabilme, tüm o silahlar ve aynı hızlı oynanış multide de mevcut. Rakiplerimiz insan olduğu için tabii ki çok daha zevkli.

titanfall-2-4

Electronic Arts’ın Battlefield’in çıkış tarihinden sonra Titanfall’u çıkarmasının nihai amacı Call of Duty’i mezarına gömmek. Bunu da hem CoD’a benzeyen hızlı oynanışı, hem de ilerde çıkacak ücretsiz içerikleriyle sağlamayı çalışıyor. Üstelik Battlefield’in rakibi yok, alternatif olarak Titanfall 2’yle uğraşın deme cüretini bile bulabiliyor. Bu CoD’a benzeyen oynanış ilk oyunda da vardı belki ama yeni eklenen taşıma kancası ilk oyundan farklılık yaratan özelliklerden biri. Duvarlardan koşup, havada iki kez zıplayabiliyorduk ama zıplayacak bir yer bulamayınca, ya da zıplamamız kısa kalınca dımdızlak ortada kalıyorduk. İşte bu kanca sorunlarımızı çözüyor, ortada mı kaldınız? Hemen atıverin uzak bir köşeye, hop işte gitmek istediğiniz yerdesiniz. Rakibinizin sırtına saplayın, işte size free kill. Düşman titanın pilini mi sökmek istiyorsunuz, hiç durmayın, atın üstüne. Çok ama çok kullanışlı. Titanfall 2’de başarıya giden yol bu kancayı kullanma başarınızla doğru orantılı.

Titanfall 2 hızlı ama çok hızlı bir oyun. Haliyle refleksleriniz kadar yeteneklerinize de güvenmeniz gerekiyor. Silahlarınızı seviye atlayarak ne kadar geliştirirseniz geliştirin, oyunun duvardan duvara atlama, takım arkadaşlarıyla ortak hareket etmeye çalışma, doğru yerde doğru bombayı kullanma gibi mekaniklerini tam kavrayamazsanız siz öldüren cengaverin kamerasından kendinizi izlerken “Adam ne güzel vurmuş beni ya” demeniz oldukça olası. Multide en sevdiğim şeylerden biri titanınızı terk etmenin bu kez çok daha işlevsel olması durumu. Şöyle ki; her titanın güç sağlayan bataryaları araba aküsü gibi tak çıkar şeklinde tasarlanmış (evet biliyorum saçma biraz ama oynanışı baya çeşitlendirmiş). Haliyle eğer bir Titanın üzerine çıkma imkanı bulursanız, bu bataryaları söküp Titana zarar verme imkanınız var. Üstelik söktüğünüz bataryaları kendi titanınıza ve arkadaşınızınkine takarak savaşın seyrini de bir hayli değiştirebiliyorsunuz. Bakınız bu gözlerin gördüğü müthiş bir sahne: Pilot kendi titanından çıkar çıkmaz, rakip Titana kanca atar. Tepesine konar. Zaten patlamak üzere olan titanın bataryasını söker, yine patlamak üzere olan arkadaşının titanına takar ve yine kancayla kendi titanının kollarına kendine bırakır. Bence harika. Oynadıkça güzelleşen oyunlardan Titanfall.

titanfall-2-wallpaper

Zibilyon tane açılacak kilitli özellik, silah, öldürme hareketi ve amblemler var. İçerik olarak hakikaten taşıyor oyun. Oyun modlarımız arasında eskisi gibi Bounty Hunt, Pilot Vs. Pilot gibi bölümlerin yanında uzun süredir multiplayer oyunlarda görmediğimiz Capture the Flag modunun geri dönmesi oldukça güzel olmuş. Coliseum adı altında 1 vs 1 rakibinizle kapıştığınız bir de ufak çapta bir arena modu var ki benim pek hoşuma gitmedi. Bu arenada başarılı oldukça sizi bir sonraki daha başarılı rakibinizle eşleştirerek elde edeceğiniz ödülü artırıyor. Tabii bu arenaya girmek için de belli bir oyun içi para ödemeniz gerekiyor bu paraları da tabii ki oyunu oynarak elde edeceksiniz. En güzeli bütün modları içeren, karışık şekilde oynamanıza imkan veren mod. Bu arada canınız sadece Mech istiyorsa Last Titan Standing modu emrinize amade.Sonuç olarak Titanfall 2 önceki oyunun üstüne yeni özellikler, harika bir senaryo modu ve geliştirilmiş özellikler ekleyerek Call of Duty’nin ve birçok FPS oyununun rakibi olmak için keşfedilmeyi bekliyor. Belki ilk hafta satışları pek iyi değil ama herhangi bir ücretli Season Pass içermemesi, bütün gelecek güncellemelerin tamamen bedava olacak olması bile Titanfall 2’nin dolu dolu içeriğine ulaşmak için çok önemli bir etken. Bu sezon eğer tek bir FPS oyunu istiyorsanız ve Battlefield tarzı daha ağır oyunlar yerine CoD tarzı hızlı oyunları tercih ediyorsanız, tercihinizi mutlaka Titanfall 2’den yana kullanın, pişman olmazsınız.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
531
Bu yazıyı paylaş :
Genel Ortalama 88

Çıkış tarihiyle bile piyasalara meydan okuyan Titanfall 2 , FPS severler için bu yılın en kıymetli yapımlarından biri. İnsanoğlunun içinde sevgi var arkadaş. Bir şeye bağlanmak, bağ kurduğunla oluşturduğun bağa anlamlar yüklemek var. Ne olursa olsun karşıdaki insandan, hayvandan ya da bir robottan tepki alınca bir şekilde bir bağ oluşuyor. Sonra şu soru geliyor: Sevgi ..

Sonuç OFD: 88.0% 88 Harika
9 9 91 9.5
Titanfall 2 piyade savaşlarıyla robot muharebelerini birbirine harika şekilde harmanlıyor. Adam da vurayım Titan da bozayım diyenler için hem sağlam bir Senaryo modu hem de dolu dolu çoklu oyuncu içeriğiyle bu senenin en iyi oyunlarından biri.

Oyunu temin etmemize yardımcı olduğu için http://www.aralgame.com 'a teşekkür ederiz.

Benzer Yazılar

Oddmar İnceleme

Oddmar İnceleme


OFD: 88.0%

Oddmar İnceleme

OFD: 88.0%

Bir John Coffrey, İsmail Abi, Oddmar olduğumuz oyun… Nedendir bilmem; Yeşil Yol’un minik akıllı, koca yürekli devi John ve Leyla ile Mecnun dizisinin İsmail Abi’si bana hep birbirlerine çok yakın karakterler gibi gelmiştir. İnsanların, aslında tüm canlıların, iyi taraflarını gören, seçeneksiz...

Assassin’s Creed Origins İnceleme

Assassin's Creed Origins İnceleme


OFD: 85.0%

Assassin's Creed Origins İnceleme

OFD: 85.0%

Assassin's Creed Origins ne vaat ediyor? Her sene bir oyun sistemi terk edilerek uzun vadede geliştirilen oyun ne kadar başarılı? "Geç olsun, güç olmasın, biz bağımsız bir oyun sitesiyiz" sloganları eşliğinde çıkışından aylar sonra Assassin's Creed Origins incelemesi ile karşınızdayız. Belki...

Assassin’s Creed Origins’in PC Sürümüne Harika Bir Özellik Ekleniyor!

Assassin's Creed Origins'in PC Sürümüne Harika Bir Özellik Ekleniyor!


Assassin's Creed Origins'in PC Sürümüne Harika Bir Özellik Ekleniyor!

Animus Control Panel'e hazır mısınız? Animus'un ne olduğunu Assassin's Creed ile az buz haşır neşir olan herkes bilir. Serinin her bölümünde bizi gerçek dünya ile yıllar öncesinin suikastçileri arasında bağlayan bu cihaz, her oyunda karşımıza bir yeni sürümüyle çıkmaktaydı. Ubisoft şimdi ise...

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir