The Walking Dead: Survival Instinct İnceleme

The Walking Dead çizgi romanları, dizisi ve oyunuyla hayatımızda önemli yer kaplayan bir marka. Bu marka genişlemeye devam ediyor. Ailenin yeni üyesi The Walking Dead: Survival Instinct kısa bir süre önce çıkışını geçekleştirdi.

Oyunun dört gözle beklendiğini söylesem herhalde hata yapmış olmam. Çizgi romana göre diziyi izleyen daha büyük bir kitle var. Ve bu kitle Telltale Games’in geliştirdiği ilk The Walking Dead oyunu ile tatmin olmadı. Buradan oyunun başarısız olduğu manasını çıkarmayın.  Her ne kadar başarılı ve duygu yüklü bir oyun da olsa diyalog tabanlı oluşu ve cel-shade tasarımıyla dizideki korku ve gerilim dolu anları yaşatmakta arzu edilen seviyede değildi. Peki, The Walking Dead: Survival Instinct nasıl olmuş?

The Walking Dead: Survival Instinct, Merle ve Daryl Dixon kardeşlerin diziye nazaran geçmişte ne badireler atlattıklarını oyuncuya sunuyor. FPS türündeki oyunda Daryl’ı yönetiyoruz. Dizinin konsepti oyuna aynen yansımış. Yükleme ekranı, oyuna giriş videosu ve seslendirmeler daha ilk dakikalarda sizi dizinin atmosferine giriş yapmanıza vesile oluyor. Zaten Merle, Michael Rooker, Darly de Norman Reedus tarafından seslendirmiş daha ne olsun?

Oyuna giriş yaptığınızda grafikler sizi şoke ediyor. Oyun grafiksel anlamda tamamıyla çağın çok gerisinde. ‘Olur mu bu, yapılır mı be kardeşim.’ derken kısa bir eğitim bölümünü atlatıyorsunuz. İlk dakikalarda gerilim ve hüzün sizi karşılıyor oyunda. Spoiler vermek istemiyorum ama yapımcının sizi gafil avlayacağını söyleyebilirim.

The-Walking-Dead-Survival-Instinct-1

Her şey grafik mi? Hayır kesinlikle değil. Oynanışı beğenmedim desem yalan olur. Hatta işleyiş bana Condemned: Criminal Origins’i hatırlattı. Çok büyük olmayan ama keşfe açık yerleşim yerlerinde zombilerle ve hatta bu kötü atmosferin sebebiyle insanlığını unutan kişilerle mücadele ediyoruz. Yakın temas ve menzil olmak üzere iki kategoride bir sürü silahımız var. Evet, silah listesinde Daryl’ın, bizdeki adı tatar yayı olan, arbaleti de var. Bıçak, balta, balyoz gibi sıcak temas silahları hasar ve ağırlık bakımından eş değerde olmadıkları için saldırı çeşitleri de birbirinden farklı. Ateşli silahlar ise sesli ve sessiz olarak ikiye ayrılabilir. Diziden tecrübe ettiğiniz üzere susturucusu olmayan silahların sesi zombileri direk kendisine çekiyor. Oyunda olabildiğince zombilere kendimizi hissettirmeden ilerliyorsunuz.

Oyunda sürekli seyahat ediyoruz. Seyahatlerde yön belirleme dışında pek bir etkimiz yok bu işlem otomatik gerçekleşiyor. Aracımızın benzini bitebiliyor. Hal böyle olunca en yakın yerleşim yerinde benzin arayışına çıkıyoruz. İlk saatlerde çeşitli ama oyun ilerledikçe tektipleşen zombi dolu bu yerleşim alanlarından karlı çıkacağımız gibi zararlı da ayrılabiliyoruz. Aracımızda ve yanımızda belli sayıda eşya taşıyabiliyoruz. Silah mermileri, silah, yiyecek, benzin bidonu ve bıçak gibi her gereç 1 yer kaplıyor.

Oyunda ana senaryoya bağlı olmayan tamamıyla oynanışımızdaki farklılığa göre karşımıza çıkan yan görevler mevcut. Ve bu yan görevler her oyuncu için farklılık gösteriyor. Yan ve ana görevlerde farklı insanlarla tanışıp yardımlaşıyoruz. Hatta bu kişileri yanımıza da alabiliyoruz. Biz çeşitli hedefler için koştururken grubumuza dahil olan kişilere görevler verebiliyoruz.

The-Walking-Dead-Survival-Instinct-2

NPC’lerin yemek arama, silah arama ve benzin arama olmak üzere üç tane görevi var. Dilerseniz görevler verdiğiniz grup arkadaşlarınıza silah da verebiliyorsunuz. Biz mücadelemizi bitirip yola çıkmadan hemen önce bir ‘son durum bildirim’ ekranıyla karşılaşıyoruz. Burada aracımızı, teçhizatımızı ve arkadaşımızın görevi başarıp başaramadığını görüyoruz. Başarısızlığın en acı tarafı arkadaşınızın yanında götürdüğü mühimmat. Her arkadaşınızın kendine has özellikleri var. Kimi ateşli silah kullanmada iyi kimisi de kesici aletleri seviyor. Hayatta kalmayı başaran veya bizi terketmeyen arkadaşlarımız genellikle görev sonrasında yaralanıyor. Can barını yemek veya içecek ile doldurabiliyoruz, bu durum arkadaşlarımız için de geçerli.

Korku ve gerilim oyunlarında seslendirmelerin ve müziklerin ne kadar önemli olduğunu izah etmeme gerek yok. The Walking Dead: Survival Instinct bu açıdan yeterli düzeyde. Zaten dizi gibi bir nimet var ve oyun da bu nimetten iyi yönde faydalanmış.

Oyunun grafik başta olmak üzere bug’ları ve mantıksal hataları puanlamayı derinden sarsıyor. Bir bölümde kendimi boş bir odaya kapattım. Telefonla görüşmem gerekiyordu. Bir anda hasar almaya başladım. Tek bir kapısı olan odada arkamda zombi spawn olmuş… Bir başka bölümde de bir polis devriyesinin yanına zombileri çektim. Ne polis zombilere saldırdı ne de zombiler polise… Normalde dizide zombiler insanların kokusunu alıyor, yani görmeden de varlığınızı hissediyorlar lakin bu oyunda zombiler belli bir görüş açısına sahip…

The-Walking-Dead-Survival-Instinct-3

Orijinal fikirleriyle dikkat çeken The Walking Dead: Survival Instinct, aceleye gelmiş ve ‘Dizinin fanatikleri zaten alacaklar’ diye düşünülerek ticari amaçlar doğrultusunda geliştirilmiş bir oyun dersek hata yapmış olmayız. Terminal Reality, salaş bir oyun stüdyosu. BloodRayne ve 4×4 Evolution dışında akılda kalıcı bir yapımı yok. The Walking Dead: Survival Instinct için ne reklam çalışması yapıldı ne de inceleme sürümleri dünya oyun basınıyla paylaşıldı. Oyun pat diye çıktı. Bu işte dağıtıcı Activision’ın parmağı var, suçu Terminal Reality’de aramak ne kadar doğru acaba?

Öyle veya böyle, ben bu oyunda gerildim ve zombi avlamak da bir hayli eğlenceli geldi. Zombilerin dizidekilerden hiçbir farkı yok, suratları gayet rahatsız edici… Hele o bacaklar olmayan yerde sürünenler var ya adamı hasta ederler. Bir bölümde sesler geliyor ama bir türlü nereden geldiğini bulamıyordum sonra biri bacağım yapışınca anladım. Diziyi sevenler, zombi kıyameti senaryolarından hoşlananlar için yoklukta gideri olan bir yapım The Walking Dead: Survival Instinct. Fiyatının karşılığını sizi oyalıyarak veriyor diyebilirim ama bence pahalı. Eğer sabırsızsanız bir şey diyemem ama indirim günlerini beklemenizi öneriyorum.

[easyreview title=”SONUÇ” cat1title=”Puanı: 70″ cat1detail=”

Platform: Xbox 360

Ekran: BenQ XL 2410T

Yiğitleşen zombiyi öldürdüm ama hakkını vermemezlik etmedim. Bu oyun beni ekran başında tutmayı başardı, acımasız olmayın şans tanıyın. ” cat1rating=”7.0″]

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir