The Slater İnceleme

The Slater İnceleme

Gamer’ların yaptığı oyunlar azdır, The Slater de onlardan birisi.

Oyun 18+. Yaş konusunda incelemelerimize girdiğiniz anda bilgi logosu görüyorsunuz ancak ben yine de belirtmek istedim. 18 yaşından küçük oyunculara The Slater’ı önermiyorum.

Öyle değişik insanlar tanıdım ki anlatamam. Örneğin PC overclock şampiyonu birisi var, adını vermeyim, hangi oyunları oynuyorsun diye sorduğumda “Ben oyun oynamam ki, sadece hızaşırtma ile uğraşıyorum” diye cevap aldım. Oyun sektöründe de bu profiller o kadar fazla ki çıkan oyunlar bunların en büyük delili. Bağımsız yapımları es geçiyorum AAA yapımlar için yüzlerce hatta binlerce insan çalışıyor. Öyle hatalar, öyle yapılmayacak uygulamalar veya öyle eksikliklere denk geliyoruz ki “bunu test eden yok mu”, “bunu nasıl düşünememişler” ve benzeri nice sorular zihnimize hücum ediyor. Kimi zaman da öyle oyunlara denk geliyorsunuz ki bu oyunu yapanlar kesin X-Y-Z oyunlarını oynamış, kesin bu geliştiriciler bizim kafadan, bunlar da gamer diyorsunuz. İşte The Slater bu tür bir oyun.

Oyunun öncelikle süper bir giriş yaptığını söylemem lazım. Öyle ki “aha vallahi bomba bir oyun geliyor, karşımda Max Payne’i aratmayacak bir karakter, atmosfer var” dedim ancak yavaş yavaş bu hype treninden indim. Durun, oyunun kötü olduğunu söylemiyorum. Bağımsız oyunların bütçe ve kişi azlığı ile odaklanamadıkları detaylarla karşılaşınca bu heyecanım dindi, hepsi bu. Oyunun bağımsız bir ekip, hatta ekip de denmeyebilir, müzik ve seslendirme dışındaki çoğu işi Alessandro Laina’a sırtlamış. Dağıtan ve geliştiren Laina Interactive olarak gözüküyor, Finlandiya dolaylarından gelen bu oyunun animasyonları ve yapay zeka rutini dışında her açıdan sınıfı geçen bir oyun.

The Slater, gizliliğe ve taktiksel düşünme üzerine inşa edilmiş bir FPS oyunu. Mark Slarter adında eski bir polisi yönetiyoruz oyunda. Hikaye klişe denebilir ancak sarıyor, zira sunum başarılı. Kötülerin bir türlü adaletin karşısında diyet ödeyemediği dünyada bu bozuk düzen yetmezmiş gibi bir de babanız infaz edilirse ne yaparsınız? Adaleti kendiniz sağlamaya çalışırsınız. Mark Slater da bu yolu izliyor. Uyuşturucu madde ticareti yapanların, suçluların, kadın satıcılarının, çete liderlerinin peşine düşüyor. Tabi bunu tek yapmıyor ona bilgi sağlayan merdiven altına inmiş bir oluşum var.

Oynanabilir 6 bölüm mevcut. Ben araya başka oyunlar girdiği için çok geciktirdim. Bu yüzden sindire sindire, her yolu deneyerek, sivil kaybı vermeden bitirmeye çalışmadım. Baya “fast run” diyeceğimiz şekilde bitirdim. Bu oynayışla oyun toplam 6.3 saat sürdü. Başarımları açayım, karakterleri farklı yollardan temizleyim derseniz oynayış süresi daha da artacaktır. Ayrıca belirttiğim gibi bölümleri bitirmek için farklı yollar izleyebiliyorsunuz. Bu da oyunun tekrar oynanabilirliğini artırıyor. Tabi türü sevmenin de etkisi var. Bir kere bitirip tekrar oynamaya da bilirsiniz. Mesela bir arkadaşım Hitman’de saatlerce oturur ortak arkadaşımız için Hitman contract’ı hazırlardı, diğer arkadaşım da bu görevleri yapmak için saatlerini harcardı. Bu tür yapıda olmak lazım, ben değilim, yani benim için oyun 6 saat.

Bölümlere başlarken sesli ve metinli şekilde bilgilendiriliyorsunuz, hedef karakterler hakkında yine bilgi verici metinlere bakabiliyorsunuz. Susturuculu tabancanız da vazgeçilmez ve yegane teçhizatınız. Hedeflere ulaşmak kolay değil, kılık değiştiriyor, görevlileri veya korumaların dikkatini dağıtıyorsunuz. Davet edilmediğiniz özel bölgelere girmek için hırsızlık yapıyor ya da çatılarda geziyorsunuz. En çok son, final, bölümü beğendim. Geniş oynanış alanı, bir sürü hedef ve bu hedefleri ortadan kaldırmanın farklı yolları, hikayede yüzleşmek istediklerimle yüzleşebilmek gerçekten iyi geldi. Bu da gösteriyor ki Mark’ı benimsemişim. Seslendirme, karakter tasarımı ve oyunun o karanlık havası gerçekten iyi.

Bölümler arası oyun içi sinematikleri, başka oyunlardan esintiler (Max Payne, Hitman) taşıması, filmlerden alıntılar güzel. Ancak güzel yanları gibi The Slater’ın sınıfta kaldığı taraflar da var. Başı animasyonları ve yapay zeka çekiyor. Bazı karakter modellemeleri ve ana karakterler dışında kalan yapay zekanın, özellikle görevli-koruma-polis gibi karakterlerin klon olması oyuna yakışmamış. Şüpheli hareketler yapmama rağmen “hayırdır birader demeyen korumalar” ve hedef karakterlerin rutinlerinin de sığlığı yüzünden ne yazık ki puan kırıyorum. Motion capture teknolojisinden faydalanmak bu çapta bir ekip için çok külfetli olabilir anlıyorum ama bu çağda da bu animasyonlara bağımsız dahi olsa göz yumamam, daha geç çıkabilir animasyonlar elden geçebilirdi, bahane kabul edemem.

Vaat ettiğini gerçekleştiren ve bunu cüzzi bir fiyata yapan The Slater sınıfı geçiyor. Bir sonraki oyun kesinlikle daha başarılı olacaktır, beklentilerim büyük. Hele Hitman tarzı oyunları seviyorsanız kaçırmayın. 2016 yapımlı Hitman’in spin-off’u gibi düşünün. Bu yapımda bölümler paralı satılıyordu hatırlayın, 2 Hitman bölümününün fiyatına size yeni karakter, kaotik bir konsept ve 6 dolu bölüm, bence makbul.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
1
Bu yazıyı paylaş :
Genel Ortalama 70

Gamer’ların yaptığı oyunlar azdır, The Slater de onlardan birisi. Oyun 18+. Yaş konusunda incelemelerimize girdiğiniz anda bilgi logosu görüyorsunuz ancak ben yine de belirtmek istedim. 18 yaşından küçük oyunculara The Slater’ı önermiyorum. Öyle değişik insanlar tanıdım ki anlatamam. Örneğin PC overclock şampiyonu birisi var, adını vermeyim, hangi oyunları oynuyorsun diye sorduğumda “Ben oyun oynamam ki, ..

Sonuç OFD: 70.0% 70 İyi
- - - - -
FPS, gizlilik, taktiksel ilerleme, kötülere hadlerini bildirme. Hepsi bir arada. Cüzzi fiyatı, sevilen oyunlardan ve filmlerden esintiler taşıması güzel yanları. Şimdiden sonraki oyunu beklemeye koyuldum...

https://store.steampowered.com/app/881690

Benzer Yazılar

Gerçek Zamanlı Strateji Oyunu Conan Unconquered Duyuruldu!

Gerçek Zamanlı Strateji Oyunu Conan Unconquered Duyuruldu!


Gerçek Zamanlı Strateji Oyunu Conan Unconquered Duyuruldu!

Petroglyph Games tarafından geliştirilen gerçek zamanlı strateji oyunu Conan Unconquered sinematik fragman eşliğinde duyuruldu. Funcom tarafından geliştirilen ve 2018'in ikinci çeyreğinde oyunculara sunulan Conan Exiles'ın ardından Barbar Conan fırtınası hız kesmeden devam ediyor. Adlarını...

Darksiders III İncelemesi

Darksiders III İncelemesi


OFD: 68.0%

Darksiders III İncelemesi

OFD: 68.0%

Yanan yalın kılıçları çarparak söğütlere koşuyordu kızıl atlılar güneşin battığı yere – Nazım Hikmet Ran THQ’nun iflası ve elinin altındaki markaların muhtelif oyun şirketleri tarafından pay edilmesinden sonra pek çok kişi yeni bir Darksiders oyunu görebileceğimizi düşünmüyordu. Zira...

Crusader Kings II: Holy Fury İnceleme

Crusader Kings II: Holy Fury İnceleme


OFD: 85.0%

Crusader Kings II: Holy Fury İnceleme

OFD: 85.0%

Devasa strateji oyunları içerisinde parmakla gösterilen Crusader Kings II, Holy Fury ile çok daha eğlenceli! Giriş cümlesinden geçer not aldığını anlayabileceğiniz Holy Fury, Crusader Kings II'nin en son satışa sunulan genişleme paketi. Yeni içerikler sunmak bir yana var olan dinamikleri de...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir