Tekken 7 İnceleme

Tekken 7 İnceleme

Tekken 7 tüm ihtişamıyla çıkışını gerçekleştirdi, oyunu sizler için inceledik.

Dayak yiyenin, kılıç kuşananın

“Ben tekken, siz hepiniz”
“Tekken, tek(i)ken oynanmıyor ya”
“Tekken 7’yse çiftken 14’tür”

Bu böyle daha devam eder gider. Lakin aklımızda peydah olan kadarını evvelden yazmış olalım ki yazının ilerleyen safhalarında karşınıza birbirinden iğrenç, akıl tutulması ürünü esprisimsiler çıkmasın. Sonra ne siz üzülün ne de ben. Yukarıdaki 3 satırlık sıkıntıyı sindirebildiyseniz, incelememize devam edebiliriz.

Efenim öncelikle seriye uzak olanlar için Tekken nedir, ne demektir ona bir göz atalım.

Tekken, Yumrukların Savaşı

Yazarın notu için tıklayın - 1:

Tekken kelime anlamı olarak “Iron Fist” yani demir yumruk anlamına gelmektedir. Serinin hikayesine dövüş etmenini ekleyen demir yumruk turnuvası işin aslında seriye ismini vermektedir.

Serinin hikayesi, Heihachi Mishima isimli dövüş sanatları ustası dayının 5 yaşındakini oğlunu önce dövüp, sonra bir uçurumdan aşağı atmasıyla başlar. Heihachi’nin niyeti oğlunun bu düşüşten kurtulup kurtulamayacağını öğrenmektir. Uçurumdan aşağı bilinçsiz bir şekilde düşüp bir kaya parçasına yüzüstü çakılmasına rağmen- damarlarında dolaşan şeytan geni sayesinde- hayatta kalan Heihachi’nin oğlu Kazuya, babasına karşı inanılmaz bir öfke ve intikam duygusu beslemeye başlar. Düştüğü uçurumdan çıktıktan sonra dünyanın dört bir yanını dolaşıp önüne gelen tüm dövüşçüleri yenen bir canavara dönüşür. Kazuya, dünya üzerindeki neredeyse bütün dövüş sanatları şampiyonalarını kazanır ve hiç kaybetmez.

Yaklaşık 20 sene sonra, oğlunun namının iyice yürüdüğünü işiten ve onu test etmek isteyen Heihachi “King of the Iron Fist” turnuvasını duyurur. Dünyanın dört bir yanından dövüşçüler bu turnuvaya katılır. Turnuvanın sonunda Heihachi ve oğlu Kazuya karşı karşıya gelirler. İnanılmaz bir şekilde Kazuya efsanevi bir dövüşçü olan babasını yener. Bu zaferin ardından Kazuya, babasının şuursuz bedenini alıp kendisini attığı çukurdan aşağı yuvarlar. Babasının ortadan kalktığı düşüncesiyle, Mishima ailesinin şirketler zinciri olan, Mishima Zaibatsu’nun başına geçer.

Yazarın notu için tıklayın - 2:

Evet, her şey bu şekilde başlar. Seriye ilerleyen safhalarda Mishima kanından başka karakterler de katılır. Sonrasında olaylar tamamen Mishima ailesi ve onun tanıdıkları insanların etrafında döner. Her oyunda serinin ana kötüsü veyahut ana kahramanından biri muhakkak Mishima ailesinin bir ferdidir. Böyle böyle Tekken serisi yaklaşık 12-13 adet oyuna ulaşır.
Tekken 7 ise bu silsilenin sonunda kendine yer ediniyor.

Gelelim Tekken 7’ye

Tekken 7, Tekken serisinin son çıkan oyunu. Öncelikle -2015 senesinin mart ayında- Arcade makineler için çıkışı gerçekleşen oyun, yaklaşık bir sene sonra ise Fated Retribution eklentisi ile güncellenmiştir. Yine Arcade için çıkmış olan Fated Retribution, Tekken 7’nin bugün konsollarda gördüğümüz şekline en yakın halini barındırmaktadır.

Fated Retribution ile Arcade üzerinde son sınavını verdikten sonra, Namco Bandai’den “artık batı çıkışı için hazır” onayı alan Tekken 7, haziran ayının başlarında tüm dünyada konsollar ve PC için çıkışını gerçekleştirmiştir.

Yazarın notu için tıklayın - 3:

Peki, hikaye var mı hikaye?

Olmaz olur mu? Her Tekken oyununda karşımıza çıktığı gibi, Tekken 7’de de en başta karşımıza oyunun senaryo modu çıkıyor. Senaryo modumuzun ismi ise “ Mishima Saga”. Ana karakterimiz mi? Bu sefer elimizde Heihachi Mishima var.

Senaryo modunu seçtiğinizde sizi episodik bir anlatım karşılıyor. Her bölüm öncesi, Tekken 6’da cereyan eden savaşta ailesini kaybetmiş bir gazeteci olan Oscar Wilde ( evet, Japonların basmakalıp isim seçimleri beni şaşırtmaya devam ediyor) Tekken 7’de cereyan eden olayları ve oyunun genel hikayesini parça parça kendi perspektifinden yorumluyor. Hatta bir yerden sonra olayların bir parçası oluyor dahi diyebiliriz.

Oscar Wilde’ın sakin sakin akan, görsel roman tadındaki anlatımından sonra ise bizleri oyun içi motorla hazırlanmış ara sahneler karşılıyor. Ana karakterimiz olan Heihachi’yi ve onun hareketlerini takip eden bu ara sahneler görsel olarak oldukça doyurucu aksiyon sekanslarına ev sahipliği yapıyor. Hatta pek çok aksiyon sahnesi, karakterler tam birbiriyle çarpışmak üzereyken kontrolü bize verip dövüşü başlatarak, heyecan hissiyatını doruk noktalara taşımayı başarıyor.

14 bölümden ibaret olan hikaye kısmının, maalesef, tamamı dövüşerek geçmiyor. Yaklaşık 4 bölüm sadece gazeteci dostumuzun açıklamaları ve ara sahnelerle olay örgüsünün açıklanmasıyla geçiyor. Bu konuda çok şikâyet edemeyeceğim zira başta da belirttiğim gibi, Tekken 7, Tekken serisinde bir devri kapatıp yeni bir tane açıyor ve bunu yapmak için bize kurgusunu bolca açıklaması gerekiyor.

Ara sahneler olsun, Oscar Wilde’ın açıklamaları olsun görsel ve kurgusal anlamda olduğu kadar, işitsel anlamda da doyurucu. Her bir karakterin, hangi ülkenin vatandaşıysa, oranın dilini inanılmaz akıcı bir şekilde konuşması ve telaffuzlarındaki tokluk hissi. Bütün bunlar yapımcıların dublaj meselesine ne kadar önem verdiğini gözler önüne seriyor. Belki de beni tek rahatsız eden şey, gazeteci dostumuz ve oyunun anlatıcısı Oscar Wilde’ın dublajının aşırı tekdüze kaçması ve başına o kadar iş gelmiş bir adam olarak sesinde o duygu yükünden eser bulamıyor oluşumuz. Bu ufak sorunu göz ardı ederseniz oyun size hem dublaj kalitesi, hem de genel ses kalitesi olarak muazzam bir iş çıkardığını “resmen” haykırıyor.

Hikaye hususunda daha fazla detay vermek isterdim lakin oyunun hikayesini, oynadığınız zorluk seviyesine göre, 2 saat ile 4 saat arasında bitirmeniz mümkün. Bunun yaklaşık 1 saatinin ara sahne olduğunu göz önünde bulundurursanız, söyleceğim en ufak malumat dahi sizler için koca bir spoiler olacaktır.

Ama şunu belirtmeden geçemeyeceğim, oyunun tanıtım videoları olsun diğer reklam materyali olsun, her yerde karşımıza çıkan Akuma –Street Fighter serisinin koca şeytanı- hikayede fragmanlarda kapladığı kadar yer kaplamıyor. Hani sahneye çıkışı filan muhteşem amma velakin karakter gelişimi “Acun abi ben Street Fighterdan katılıyom, sizi çok seviyoz biz SF’de hep izliyoz, şimdi size dövüş yapcam”dan öteye geçemiyor maalesef.

Bütün bunları bir kenara bıraktığımızda ise elimizde -neredeyse- her bir karakter için, birer bölümden oluşan, karakter hikayesi dövüşleri kalıyor. Özellikle seriye yeni eklenen veyahut geçmiş oyunlarda hikayesine değinilmeyen karakterlerin kısa özgeçmişlerine ve kaliteli ara sahnelere sahip olan bu tek dövüşlük bölümler, kesinlikle, en az ana hikaye kadar eğlence vaat ediyor.

Ana hikayeyi bitirdikten kesinlikle karakter hikayelerine bir göz atmalısınız diyerek hikaye kısmını yavaş yavaş kapatıyor ve bir dövüş oyunun en önemli kısmına, yani oynanışa geçiş yapıyoruz.

15 Kişiye Saldırdım…

Tekken serisinin en büyük albenisi şüphesiz ki dövüş mekanikleridir. Street Fighter veyahut Guilty Gear gibi serilerin aksine Tekken’de dövüşler biraz daha taktiksel ilerler. Elbette bütün dövüş oyunlarında olduğu gibi cezalandırma mekaniği çok önemlidir, yine de Tekken’i pek çok 2D ve 3D dövüş oyunundan ayıran belli başlı mekanikler vardır. Öncelikle bunlara bir göz atalım:

• Tekken serisinde hareketlerin frameleri pek çok dövüş oyununa göre bir tık daha uzundur, bu her bir hareketinizi planlamanız ve rakibinizin bunu karşılayabileceğini düşünmenizi gerektirir.

• Pek çok dövüş oyununda hareketlerin buluştuğu 3 düzlem mevcuttur; High-Mid-Low. Tekken’de ise 4 düzlem mevcuttur; High-Mid-Low-Sup High. Bu dövüş esnasında –özellikle bloklar için- akılda tutulması gereken bir etmenin daha bulunması demektir

• Tekken’de fırlatma hareketleri 2D oyunlar kadar çeşitli değildir lakin pek çok fırlatma 15 frame’e kadar başlangıç ve bir o kadar da break time’a sahiptir.

• Tekken’de dünya 3D’dir. Soul Calibur serisinde de olduğu gibi (ki iki seri de Namco’nun elinden çıkmakta) side-step, yani 3D düzlemi kullanarak yaptığınız ani yanal hareketler, oyuna dair önemli bir mekaniğini oluşturmaktadır. Dikey saldırıların neredeyse tamamından kaçmanızı saplayan bu mekanik, haliyle, 2D ve pek çok 3D görünümlü ama 2D yapılı dövüş oyununda mevcut değildir.

Tekken 7’de bu bahsettiğimiz temel özelliklerden vazgeçmeden, hali hazırda kuvvetli olan oynanış dinamiklerine dokunmadan, bizlere yeni bir oyun deneyimi sunmaya çalışıyor. Bu konuda da oldukça başarılı olduğunu söylemeliyim. Tekken 7’de juggle’lar juggle, tekmeler tekme, combolar combo gibi hissettiriyor.

Bunların haricinde, açık açık söylemem gerekirse, Tekken 7 zor bir oyun. Oyun sizden pür dikkat ekranda olan biteni izlemenizi istiyor. Rakibinizin en ufak hatasını cezalandırabilirken, en ufak hatanızda K.O ekranını gören siz olabiliyorsunuz. Bahsettiğim taktiksel oynanış ise burada devreye giriyor işte. Rakibinizin karakterine olan aşinalığınız, hareketleri üzerindeki bilginiz ve rakibinizin bir sonraki hamlesinin ne olabileceği hususundaki tahminleriniz oynayış biçiminizi kökten etkiliyor. Rakip dövüşçünün nerede juggle arayacağı, uzun ve kısa saldırılarının menzili, en rahat hangi açıdan saldırıya açık olduğunu dövüşün ilk saniyelerinden kestirmeniz size zaferin kapılarını aralıyor.

Tüm bu klasik Tekken taktikselliğinin üzerine bir de, şimdiye kadar seride kendine yer bulamamış olan, tetiklenebilen özel hareket mevzusu Tekken 7 ile eklenmiş bulunuyor. Tekken 6’da ufak bir numunesini gördüğümüz Rage sistemi, Rage Art adı altında oyuna yedirilmiş durumda. Canınız %20’nin altına düştüğünde aktive olan bu sistem; etrafınızda kırmızı bir hare oluşmasını ve size rakibinizin canının yaklaşık %25ini gömebilecek bir özel hareket yapma imkânını sunuyor. Her ne kadar bloklanabilse veya karşı saldırıya açık olsa da, bu yeni sistem, maçın sonlarına doğru dahi rahatlama imkânınızı elinizden alıyor ve sizi sürekli diken üstünde tutuyor. (Elbette bu Rage Art hareketlerin her biri, aynı dövüş sistemleri gibi, karakterlerin kendine özel olarak tasarlanmış durumda.)

Yazarın notu için tıklayın - 4:

Tabi oyuna eklenen tek şey Rage Art değil. Tamamıyla yeni 10 adet oynanabilir dövüşçü, kendilerine has dövüş tarzlarıyla, Tekken dünyasında yerlerini alıyorlar. Özellikle Kazumi ve Shaheen’i (evet bildiğimiz Şahin, kendisi Suudi Arabistan özel kuvvetler mensubu bir dövüşçü) yeni bir karakter öğrenmek isteyenlere tavsiye ediyorum. Bu iki karakter daha önceki oyunlarda bulunmadıkları ve ilginç birer dövüş tarzına sahip olduklarından, çevrimiçi maçlarda rakibinizin karakterinizin hareketlerini tahmin etme ihtimali oldukça düşük oluyor.

Bunun haricinde, bir kısmı eski oyunlardan bir kısmı ise tamamen yeni 19 tane dövüş alanı bizleri bekliyor. Her bir dövüş alanının kendine has boyutları (kimisi kare kimisi dikdörtgen) ve yıkılabilir duvarlar, sınırsız çerçeveye sahip olma gibi özelliklerini de dövüşürken aklınızdan çıkarmayın. Zira bunlar ufak detaylar gibi gözükseler de maçın sonucunu etkileme ihtimalleri yabana atılamayacak kadar yüksek, hele ki oynadığınız oyun Tekken’se.

Hareketler dövüşçüler derken oyun modları arada kaynadı galiba. Tekken 7 size, hikaye modu haricinde, 3 adet çevrimdışı 3 adet ise çevrimiçi mod sunuyor.

Çevrimdışı modlar: Arcade Battle, Treasure Battle ve Vs Battle’dan oluşuyor. Treasure Battle’da dövüşçümüzü seçip, karakter özelleştirmesi için gereken oyun içi para ve eşyalar için mücadele veriyoruz. Arcade Battle, Tekken 7’nin oyun salonlarında oynanan halini odalarımıza getiriyor. Vs Battle ise arkadaşlarımızla aynı koltuğa çöküp karşılıklı dövüşmemizi sağlayan mod. Gözüm bilgisayar kontrollü yapay zekaya karşı tek maç girip çıkabileceğim bir mod aramadı desem yalan olur. Böyle bir özellik, maalesef, Tekken 7’de mevcut değil.

Çevrimiçi modlar ise sırasıyla: Ranked Match, Player Match ve Tournament’den oluşuyor. Ranked Match, pek çoğumuzun Mobalardan aşina olduğu, sizi başarınıza göre derecelendiren ve belli bir rütbeye oturtan maçlardan oluşuyor. Player Match kafanıza yenip yenilmemeyi çok takmadan dünyanın dört bir yanından oyuncularla oynamanıza imkân tanıyor. Tournament modu ise çevrimiçi turnuvalarda yeteneklerinizi herkese sergilemenizi sağlıyor. Tekken pro oyuncularının ekserisinin burada takıldığından emin olabilirsiniz.

Yazarın notu için tıklayın - 5:

Crysis de çalıştırır mı abi?

Geldik teknik detaylara. Evet, oyunu PC platformu üzerinden incelediğimizden ve Tekken 7, Tekken serisinin PC’ye çıkan ilk oyunu olduğundan, bu yazıyı okuyan pek çok oyuncunun aklında o soru var “Optimizasyonu nasıl olmuş?”. Bu hususta benim söyleyebileceğim yegâne şey ise “kaymak gibi”. Oyunu test ettiğim Gtx 980’li sistemimde oyunu High ayarlarda 4k 60FPS’te oynamayı başardım. 1080p’te ise çok daha zayıf kartlarla Ultra ayarların tadını çıkarabilirsiniz. Bu güzel optimizasyon ve kaliteli port işleminin arkasında, en az yapımcı firma kadar, kullanılan Unreal Engine 4’ün de emeği olduğunu düşünüyorum. Velhasıl, PC oyuncuları gönül rahatlığıyla Tekken 7’yi alabilir, her ne kadar anlık oyuncu sayısı konsollar kadar olmasa da, dünyanın farklı noktalarından binlerce kişiyle oyunu keyifle oynayabilir.

Peki optimizasyonu bu kadar iyi olan oyunun görsel kalitesi nasıl? Açık açık söylemek gerekirse inanılmaz ötesi değil. Karakter modellemeleri genel olarak çok başarılı, kıyafet kaplamaları da vasatın üzerinde ama arka planlar ve dövüş alanlarının kalitesi maalesef Tekken 6’dan atla deve diyebileceğimiz kadar ayrılmayı başaramıyor. Oyun, aslına bakarsanız, görsel anlamda cilalanmış bir Tekken 6’dan fazlasını vaat etmiyor. Efektler çok çok daha başarılı, kaplama çözünürlükleri de daha yüksek ama yine de aradaki fark bir Mortal Kombat 9 ile X arasındaki kadar bariz değil maalesef. Oyun eski nesile çıkmış da remastered olarak yeni nesile gelmiş izleniminden kendini kurtaramıyor. Bu kadar yüksek kare saniye oranlarının ve başarılı PC portunun sebeplerinden birisinin de, kesinlikle, oyunun görsel kalitesinin inanılmaz yüksek olmaması olduğunu not düşüyoruz.

Yazarın notu için tıklayın - 6:

Seslere daha önce değinmiştik lakin hem seslendirmelerin hem de ses efektlerinin oldukça başarılı olduğunu ve kulak doldurduğuna teknik detaylar kısmında bir kez daha değinmeden geçemeyeceğim.
Velhasıl Tekken 7 görsel anlamda bizleri bir miktar üzse de, teknik açıdan harika bir iş çıkarılmış olması ve harika ses efektleri hasebiyle kendini affettiriyor. Oyunu genel olarak, teknik anlamda, başarılı bulduğumu belirtmek istiyorum.

Sona yaklaşırken

Tekken 7 beni çok ilginç bir yerden yakaladı. Oyunun başarılı olmasını beklemiyor hatta ve hatta PC portunun MKX gibi adeta bir sorunlar abidesi olarak çıkacağını düşünüyordum. Oyun çıkışıyla birlikte bütün bu düşüncelerimi tek kalemde silmeyi başardı. 38 karakterden oluşan geniş dövüşçü havuzu, 19 adet dövüş alanı ve oldukça sağlam çevrimiçi-çevrimdışı modlarıyla oyun olarak başarılı olduğunu; “patates” diyebileceğimiz bilgisayarlarda dahi çalışması ve sorunsuz portuyla da PC’ye çıkan dövüş oyunları arasında özel bir yeri olduğunu kanıtlamış oldu.

Görsel olarak biraz zayıf kalsa da, kalan bütün özellikleriyle dövüş oyunu gibi dövüş oyunu olan Tekken 7’yi, PC PS4 Xbox ONE sahibi tüm kullanıcılara tavsiye ediyorum. Dengeli ve rekabet unsurunu sonuna kadar yaşatan bir dövüş oyunu arıyorsanız, alternatiflerine bakmanıza gerek yok, Tekken 7 burada sizin için hazır bekliyor.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
4022
Bu yazıyı paylaş :
Genel Ortalama 88

Tekken 7 tüm ihtişamıyla çıkışını gerçekleştirdi, oyunu sizler için inceledik. Dayak yiyenin, kılıç kuşananın “Ben tekken, siz hepiniz” “Tekken, tek(i)ken oynanmıyor ya” “Tekken 7’yse çiftken 14’tür” Bu böyle daha devam eder gider. Lakin aklımızda peydah olan kadarını evvelden yazmış olalım ki yazının ilerleyen safhalarında karşınıza birbirinden iğrenç, akıl tutulması ürünü esprisimsiler çıkmasın. Sonra ne siz ..

Sonuç OFD: 88.0% 88 Harika
95 80 79 80
Dengeli ve rekabet unsurunu sonuna kadar yaşatan bir dövüş oyunu arıyorsanız, alternatiflerine bakmanıza gerek yok, Tekken 7 burada sizin için hazır bekliyor.

Oyunu temin etmemize yardımcı olduğu için http://www.aralgame.com 'a teşekkür ederiz.

Benzer Yazılar

Q.u.b.e 2 İnceleme

Q.u.b.e 2 İnceleme


OFD: 83.0%

Q.u.b.e 2 İnceleme

OFD: 83.0%

Qüp qüp oyunlar yapıyorlar yav Durun vurmayın. Başlığın oyunumuzla alakası yok, 2010 senesinde Minecraft’ın ilk betasını betasını gördüğümde aklımdan geçenlerdi bunlar. “Pikselleri sayılabilen, küp küp oyun yapmışlar lan” demiştim kendi kendime. Sonra ne olduysa oldu oyun patladı gitti...

Shadow Of The Tomb Raider Duyuruldu!

Shadow Of The Tomb Raider Duyuruldu!


Shadow Of The Tomb Raider Duyuruldu!

İnsan önden bir haber verir Bu ay duyuruların ardı arkası kesilmiyor sevgili oyunseverler. İlk olarak ayın başlarında Division 2 ani bir şekilde duyurulmuş ve Ubisoft bizi dumur etmişti. Daha bu duyuruyu sindirememişken aynı hafta içerisinde Activision Call of Duty Black Ops IIII (adamlar böyle...

De Blob 2 Xbox One İnceleme

De Blob 2 Xbox One İnceleme


OFD: 80.0%

De Blob 2 Xbox One İnceleme

OFD: 80.0%

Blob ile eğlenceli bir platformer macerasına çıkmaya hazır olun Platform oyunlarıyla aranız nasıldır? 2 boyutlu, 3 boyutlu; hani şu bolca hoplayıp zıpladıklarımızla? Benim oldum olası aram oldukça iyidir. Kontrollerinde sıkıntı olmadığı, görsel ve işitsel tasarımı da estetik duyularıma işkence...

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Tekken 7 İnceleme"

avatar
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Umut
Ziyaretçi

Bu güzel serinin bu güzel oyununu incelemeniz den sonra gerçekten Tekken 7 FR sahibi olmak istedim ve yakın zamanda alacağım, teşekkürler ellerinize sağlık.