Take-Two Interactive Para Basmaya Devam Ediyor

Grand Theft Auto 5, Grand Theft Auto Online ve Evolve sayesinde Take-Two Interactive bu mali yılda da kâr açıklamaya devam ediyor.

2016 yılının ikinci yarısına girdiğimiz şu günlerde, oyun dünyasının devleri bir bir ekonomik gündemlerini oluşturmaya başladılar. Take-Two Interactive, 2017 mali yılında hâlâ Grand Theft Auto 5 ve Grand Theft Auto Online ile para yükünü sırtlıyor. Take-Two Interactive yaptığı açıklamada Rockstar Games’deki dostlarının hâlâ sıkı bir çalışmada olduklarını ve yeni projelerini yakında duyuracaklarını da açıkladı. Evolve’un free-two-play sistemine geçmesinin ardından Steam’de sadece ilk haftalarda 1 milyon oyuncu barajını aştığını da kaydeden Take-Two, 2016 mali yılında de kâr açıkladı.

2017’nin ilk mali çeyreğinin bitiminde, yani 30 Haziran 2016 tarihinde %13 net gelir büyümesi ile 311.6 milyon dolar kâr açıklayan Take-Two, önceki yıl 275.3 milyon dolar net gelir elde etmişti. Bu rakamın yakalanmasında en büyük katkıyı Grand Theft Auto 5, Grand Theft Auto Online, NBA 2K16 ve Battlebron yapmış durumda. Sanal olarak elde edilen net gelir  2016 mali yılının ilk çeyreğinde 154 milyon dolar iken bu yıl 172.1 milyon dolar seviyesine ulaşmış.

Sanal para birimi, indirilebilir içerik ve online oyunlara para harcayan müşteri sayısı yıl ortalamasına göre %18 artış göstermiş ve bu artış ortalaması genel toplamda %57’lik sanal olarak elde edilen net gelire ve toplam net gelirin %31’ini sağlayan rakamı oluşturuyor. Sanal olarak elde edilen gelir kalemine en çok katkıyı yapan yapımlar Grand Theft Auto 5, Grand Theft Auto Online ve NBA 2K16 olarak listelenmiş. Şaşırdık mı? Hayır.

Take-Two Interactive açıkladığı kalemler arasında tek zarar ettiği kalem olan satılan ürünlerin değerinde 2016 mali yılının ilk çeyreğinde 202.6 milyon dolar gelir elde etmişken, 2017 mali yılının ilk çeyreğinde 191.4 milyon dolar gelir elde etmiş. Ne zarar ama değil mi?

Dünyanın çeşitli ülkelerinde mali yıl takvimleri çeşitlilik gösterirken hepimizin bildiği standart takvimler ile aynı takvim takip edilmez. Bu genel olarak ülkeden ülkeye değişen vergi ödemelerinin yarattığı bir durumdur.Bu yüzden şimdiden 2017 mali yılının bilgileri sunulmuş durumda.

Bu haberden belkide almamız gereken en önemli bilgi, Rockstar’ın yakında yeni bir projeyi duyurabileceği ve Take-Two’nun para basmaya devam ettiği olabilir.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir