Sven Co-op Yakında Steam’e Geliyor

Half-Life’ın efsane modlarından biri olan Sven Co-op yakında Steam çıkışını gerçekleştirecek.

Half-Life denince akla ilk olarak FPS’ler için yeni bir milat olarak akıllarda yer etmiş bir oyun gelir. Bunun dışında  birde mod desteği. 1998 Kasım’ında piyasaya çıktığında Valve’ın bile bu kadar başarı yakalayacağını düşünmediği Half-Life çıkışından 15 yıl sonra bile modlarıyla bizleri heyecanlandırmayı başarıyor. Counter-Strike, Team Fortress ve Day of Defeat gibi başarılı modları ile tanınan Half-Life’ın yeni oyuna geçmeyen modlarından birisi olan Sven Co-op, Multiplayer veya LAN üzerinden Half-Life’ı Co-op oynama imkanı veren ve oyuncuların kendi yaptıkları puzzle ve hikaye haritalarında Co-op olarak oynamasını sağlayan bir mod.

En son geçtiğimiz ay güncellenen ve hâlâ güncellenen en eski Half-Life modu olan Sven Co-op, uzun bir süredir beklenen Steam Standalone açıklamasını bugün yaptı. Resmi forumlarından yapılan açıklamaya göre Sven Co-op yapım ekibine, Valve tarafından Half-Life motorunda değişiklik yapma izni verildi. Sven Co-op Ekibi, geliştirecekleri özel Half-Life sürümünde oyunculara sağlayacakları yenilikleri ise şöyle sıraladılar:

  • Sven Co-op’un yeni sürümü, kendi geliştirecekleri özel Half-Life motorunda standalone olarak Steam’de çıkacak.
  • Oyun bütün Steam kullanıcılarına ÜCRETSİZ olarak sağlanacak. Half-Life’ın hikayesinin de bu şekilde ücretsiz olarak oynanabilecek. Yani mod, eskisi gibi Half-Life’ı satın almanızı gerektirmeyecek.
  • SteamPipe adı verilen Steam’ın içerik dağıtım sistemi sayesinde otomatik güncellemeler yapılabilecek.
  • Half-Life’ın harita editörü Hammer’ında içinde bulunduğu Half-Life motoruna yeni içerikler ve güncellemeler eklenecek.
  • Performans ve oynanış geliştirmeleri yapılabilecek.

Forumda “Neden Sven Co-op’u Source motoruna uyarlamıyorsunuz?” şeklinde bir soruya yapımcılar, Source motorunda mod sayılacak bir işe girişmek yerine standalone bir oyun yaptıklarını belirttiler. Bir dönem, Gold SRC yerine, artık pekte modern sayılamayacak Source modunda geliştirilmesi planlanan fakat daha sonra iptal olan bir Sven Co-op 2 planının olduğunu da hatırlatalım.

Sven Co-op, 15 yıllık Half-Life motorunda neler başarabilecek tartışılır. Fakat zamanında Sven Co-op ile saatler öldürmüş biri olarak rahatça söyleyebilirim ki, eskisinden daha zahmetsiz bir Sven Co-op oynanışı için sabırsızlanıyorum.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir