Surgeon Simulator 2013 İnceleme

Hepimiz birer doktormuşuz da haberimiz yokmuş…

48 saatte geliştirilerek halka arz edilen bir simülasyonu ile cebelleştim. Adı Surgeon Simulator olan lakin benim Rage Simulator olarak tanımladığım bu yapım, adından da anlaşılacağı üzere bir ameliyat oyunu. Geride bıraktığımız Ocak ayında gerçekleştirilen ve teması Beating Heart (atan kalp) olan Global Game Jame 2013’te Bossam ekibi tarafından Unity ile geliştirilen oyun, son haftaların ilgi odağı desek hata yapmış olmayız.

Oyunda ameliyatlarda tek elini kullanan süper bir doktoru canlandırıyorsunuz ve amacınız hastanıza organ nakli yapmak. Merak etmeyin görseller gerçek bir ameliyata göre çok daha hafif. Eminim mideniz bu oyunu kaldıracaktır. Oyunda hatırı sayılır çeşitlilikte ameliyat araç ve gereçleri emrinize amade. Ne yazık ki dünya güzeli hemşireleriniz ortada yok. Asistanlar da firar etmiş… Tek siz varsınız, o kadar ustasınız ki koca kalp ve beyin ameliyatlarını tek elle yapıyorsunuz.

Latife bir yana oyun satışa sunulmadan önce cilalanma ve hataları ayıklamak vetiresine girdi. Bu vetirede yeni içerikler de oyuna eklendi. İlk sürümüyle satışa sunulan oyun arasında dev farklar yok. Yani 2 günde böyle bir oyun yapan takdiri hak eder.

surgeon-simulator-2013-1

Oyunda simülasyon olsa da gerçekçilikten uzak diyebiliriz. Zira atan kalbi çıkartıp yerine yeni organı nakletmek için kaburgaları kırıyoruz, akciğerleri çıkartıyoruz, daha rahat damarlara ulaşmak için mideden de vaz geçiyoruz. Sıra kalbe geliyor, kalbe bağlı damarları neşterle kestikten sonra hastanın kalbini çekip çıkartıyor ve nakledilecek organı alelade eski kalbin olduğu yere bırakıyoruz ve oyun bitiyor. Elbette damarları dikecek halimiz yok ama sökülen organları sağa sola bırakmak ve hatta ambulanslı bölümlerde o ciğerlerin yere düşüşünü izlemek çok etkiliyor insanı. Doktor olmasam da o masada yatan garibana acımadım desem yalan olur.

surgeon-simulator-2013-2

Oyunda kontroller A,W,E,R, Space ve fare ile gerçekleşiyor. Her harf bir parmağı ve fare de kolun hareketlerini temsil ediyor. Çok ergonomik bir oynanış yok, kamera açınızı da değiştiremiyorsunuz. Oynanış gerçekten ilk andan itibaren sizi adeta fıtık ediyor. Öyle veya böyle dişinizi sıka sıka ve saatlerinizi harcayarak ilk üç bölümü geçiyorsunuz. Sonraki bölümler ise tam anlamıyla travma! Çünkü ambulansa geçiyorsunuz, acil müdahale gerekiyor. Ambulans hareket halindeyken gaz ve firen gibi etkenler devreye girince ameliyat edeceğiniz bölgenin dışında bir yere neşter veya testereniz değdiği an hastanın kan kaybı hızlanıyor ve bölüm kan değeri sıfırlanınca başarısız şekilde bitiyor. Öyle anlar geliyor ki ateşlendim ve hatta eğlenmediğim dakikalar dahi oldu ama hırs yaptım ve ameliyatları başarıyla bitirdim. Siz de bu duyguları yaşayacaksınız.

Bir beyin ameliyatı var ki kendimi Hannibal gibi hissetim. Önce Kafatasını dikkatlice kırıyorsunuz ve akabinde beyni çıkartıp yerine yenisini takıyorsunuz. Her ne kadar bu cümleleri okurken gözünüzün önüne izlediğiniz en korkunç ve iğrenç korku filmleri gelse de biraz önce izah ettiğim gibi gerçek ameliyatlara ve o filmlere göre oyundaki atmosfer çok hafif kalıyor. Bu arada oyundaki en basit ameliyat beyin ameliyatı. En zorunun da çift böbrek ameliyatı olduğunu söylemem gerek. Birçok organı ve kaburgaları sökerek gerçekleştirdiğiniz bu ameliyat türü sizi bir hayli zorlayacak.

surgeon-simulator-2013-3

Oyunu biraz da teknik açıdan değerlendirelim. Müziklerin harika olduğunu söylemem lazım. Beni acele etmeye sürükleyenin kan sayacından çok arkada çalan müziklerin olduğunu söyleyebilirim. Aslında çok çeşitli de değiller ama yeterince atmosferle uyumlular. Grafik cephesinde de sınıfı geçen oyunda fiziğin de gayet iyi olduğunu söyleyebilirim ki ne demek istediğimi eğer oyunu edinir ve son bölüme kadar ulaşırsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Ameliyathane ve ambulanstan sonra çok farklı bir tecrübe yaşıyorsunuz.

Yaklaşık 20 TL olan Surgeon Simulator 2013, fiyatına göre oldukça uzun bir oynanış süresi sunuyor size. Her oyuncunun seveceği bir tür olmasa da ‘mücadeleci’ ve ‘zorlukları aşmayı seven’ oyuncu tipi için bulunmaz hint kumaşı diyebiliriz. Ben oyunda sadece ameliyatı bitirebildim diye seviniyordum ama eğer biraz önce izah ettiğim oyuncu sınıfındaysanız sizi sevindirecek daha fazla husus var. Açılacak bir sürü başarı ve iyi notla bitirilecek ameliyatlar sizi bekliyor…

[easyreview title=”SONUÇ” cat1title=”Puanı: 70″ cat1detail=”

Platform: PC

Sponsor: Bossa Studios

Cerrahların ne badireler atlattığını ve insan bedeninin her karşının mucize olduğunu anlamanıza yetecek bir oyun. Başına gelmeyen, denemeyen bilmez arkadaş… ” cat1rating=”7.0″]

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir