Steam’de Türk Lirası Devri İçin Geri Sayım Başladı

Aylardır beklediğimiz an sonunda geldi! PC’nin lider oyun platformu Steam, ay sonunda Türk Liras’ını destekleyecek!

Geçtiğimiz yılın Ocak ayında gerçekleştirilen Steam Dev Days’de gün yüzüne çıkan, Steam’in yabancı para birimlerine geçme gelişmesi artık sonuçlanma aşamasında. Ocak ayından açıklandığında Mart-Nisan aylarında tam olarak çıkacağı söylenen özellik bir kaç ay gecikmeli olarak Ekim ayının sonunda tamamlanmış olacak. Oyun yapımcıları çoktan yapımlarını para birimlerine göre fiyatlandırdı ve oyuncular sadece tarihlerin gelmesini bekliyor. Steam Çeviri Sunucusunda da Türkçe satıları çoktan çevrildi.

SteamWorks topluluk grubunda yapılan açıklamayla birlikte tarihlerin netleştiği ve zaman geçtikçe güncellendiği listede Türk Lirası ile birlikte, 21 Ekim tarihinde Türk lirası ile birlikte çıkacak Meksika Pezo’suda Meksika’lı kullanıcılar için geçerli olacak. Hatta, Türkiye’de yaşayan pek çok Stema kullanıcısına Türk Lirası hakkında bir bilgilendirme e-postası bile gönderildi.

steamtl

Peki Steam Türk Lirasına geçince Steam Cüzdanımda bulunan Amerikan Doları tutarlara ne olacak?

Sorunuz cevabı basit. Bilgilendirme e-postasında ki açıklamadan direk alıntı yapıyoruz:

“Eğer 21 Ekim 2014 tarihinde Steam cüzdanınızda para bulunuyorsa, Amerikan Doları olan bakiyeniz, bu tarihte piyasa değeri tarafından dikte edilen bir dönüşüm oranıyla Türk Lirasına dönüştürülecektir. Hesap bakiyenizi görüntülemek için, Steam İstemcisini veya http://www.steampowered.com Steam web sitesini kullanarak oturum açınız. Giriş yaptıktan sonra sağ üst kösede bulunan hesap adınızın yanında bakiyenizi göreceksiniz.”

Oyun yapımcılarına veya yayıncılarına oyunlarını belli bölgelerde yerel para birimlerinde ne kadar fiyatlandırabileceklerini belirleme imkanı sunuluyor. Yapımcılar aylar öncesinde bu değişiklikleri yaptılar bile. Türkiye Pazarı için örnek vermek gerekirse, Mount&Blade serisi ve Football Manager oyunları gibi Türkiye Pazarında özel fiyatlardan satılan oyunlar Steam üzerinde de o fiyattan satılabilecekler. Bu fiyatlandırma yapımcı ve yayıncıların ellerinde. Satış politikalarına göre fiyatlar değişebilecektir. Eğer bir oyun, bir bölgeye özel fiyatlandırılmadıysa, oyunun orijinal ABD doları biçiminden kur farkıyla piyasa değeri dikte edilerek fiyatlandırılacak. Bu kur farkının ne kadar olacağı ise geçtiğimiz haftalarda Valve tarafından açıklanmıştı. 1 ABD Doları = 2 Türk Lirası. 

Türk Lirasına geçiş sadece Steam Mağazasını kapsamıyor. Oyun içi mikro ücretlendirmeler de aynı şekilde değişiklik gösterecekler. Dota 2, Team Fortress 2 ve Counter-Strike: Global Offensive gibi içinde mikro ücretlendirmeler içeren oyunları oyayan oyuncular artık daha ekonomik olarak bu özelliklerden yararlanabilecekler.

Mobil ödeme gibi yerel bölgelere göre değişiklik gösteren ödeme tipleri de Türkiye için artık kullanılabilir olacaklar. Fakat bunlar üçüncü parti oldukları için kullanım koşulları ve ücretlendirmeleri farklı olabilir.

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir