Steam Halloween İndiriminin Yıldızları!

Parasının karşılığını fazlasıyla verenler, kenarda köşede kalmış yapımlar. Hepsi ve daha fazlası burada

Malumunuz, Steam’in Halloween indirimleri bugün itibariyle başladı. Bu indirimlerde her ne kadar ekseriyetle korku temalı oyunlar indirime girse de, farklı türlerde pek çok yapımı da oldukça güzel indirimlerle yakalamak mümkün. Bugün sizlere, bir kısmını bizim de incelemiş olduğumuz, verdiğiniz paranın karşılığını sonuna kadar vereceğine inandığım yapımları listeleyeceğim. Listede oyunların kısa tanıtımlarının yanında, eğer ki incelemişsek, inceleme yazılarımızın linkleri de bulunacak.

(Sizi google ile uğraşmanın zahmetinden de kurtarıyoruz! Oyun tanıtımlarında bulunan fiyatlara tıklayarak direkt olarak oyunun Steam sayfasına gidebilirsiniz)

O zaman ne duruyoruz, hadi başlayalım:

Divinity Original Sin II

Listemizin ilk sırasında, tüm zamanların en iyi RPG oyunları arasında yerini çoktan almış olan, Divinity Original Sin 2’nin Definitive Edition’u bulunuyor. Rivellonun fantastik dünyasına yolculuk yaptığımız yapım geçen sene piyasaya çıkmış ve pek çok ödül töreninde yılın en iyi rpg oyunu ve yılın en iyi PC oyunu ödülleriyle taçlandırılmıştı. Bu sene ise oyunun geliştiricisi Larian stüdyoları, bir önceki oyunda yaptıkları gibi, oyunun hatalarından arınmış ve onlarca -hatta yüzlerce- yeni özellik eklenmiş sürümünü tekrardan piyasaya sürdü. Definitive Edition olarak adlandırılan bu sürüm, Steam marketinde standart oyunun yerini almış durumda(Oyuna hali hazırda sahip olanlar çoktan ücretsiz olarak oyunlarını bu sürüme yükselttiler bile). Eğer bu şaheseri henüz oynamadıysanız, kendisi 50 TL‘lik fiyatıyla steam’de sizleri bekliyor. Bu fiyatın, oyunun şimdiye kadar düştüğü en düşük fiyat olduğunu da belirtmemde fayda var.

Benim, oyuna yaklaşık 120-130 saatimi verdikten sonra, kaleme aldığım ve oyunun standart sürümünü incelediğim inceleme yazıma şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.oyunfest.com/divinity-original-sin-2-pc-inceleme.html

Shadow of War Definitive Edition

Biliyorum, birazcık hızlı başladık gibi oldu. Ama merak etmeyin, bu liste üst üste sıralanmış AA-AAA yapımlardan ibaret olmayacak. Sadece kaçmayacak bir indirim olduğu için burada paylaşıyorum. Hatırlarsanız Shadow of War geçen sene çıkmış ve çıkışıyla birlikte bir çok şikayeti beraberinde getirmişti. Pek çok medya kuruluşu oyunu beğenmiş lakin oynamaya devam ettikçe oyunun oyuncuyu grinde yönelttiğini, bunu aşmak için ise gerçek para ile alınabilen şans kutularını oyuncunun gözüne soktuğunu belirtmişlerdi. Biz Oyunfest olarak, oyunun geliştiricisi hangi firma olursa olsun, böyle iğrenç ticari yöntemleri destekleyen bir oluşum değiliz. Lakin, şikayetlerin ardı arkası kesilmeyince, geliştirici Monolith Productions bu şans kutusu ve mikro ödemeleri oyundan kaldırdığı için oyunu artık rahatlıkla tavsiye edebiliyorum.

Oyundan hem şans kutularını, hem de şans kutusu gerektiren denge sorunlarının büyük kısmının kalkması ile tekrar takdir toplamaya başlayan Shadow of War’un, ek paketlerini de içeren, Definite Edition’u Steam’de şuan 41 TLden satışta. Hem oyun+ek paket şeklinde, hem de definitive edition olarak oyunun şimdiye kadar gördüğü en büyük indirimin bu olduğunu belirtmekte fayda var.

Vampyr

Halloween deyince içinde Vampir geçen oyunların indirime girmemesi diye bir ihtimal söz konusu olamazdı elbette. Bu sefer ise, her ne kadar indirimin ölçeği çok yüksek olmasa da, Vampir oyunları listesinde daha önceden indirime girmemiş taze bir kan var. Vampyr, ek paketsiz, dlc’siz, mikro ödemesiz, başından sonuna oyuncuyu saran bir hikaye tecrübe etmek isteyen oyuncuların kesinlikle göz önünde bulundurması gereken bir yapım. Geliştirici stüdyonun imkanlarının devasa firmalarla yarışamaması sonucu bazı eksiklikleri olsa da, takdire şayan bir Vampirlik tecrübesi sunduğunu söyleyebilirim. Vampyr 120 TL fiyatıyla sizleri steam’de bekliyor.

Oyunun tarafımdan yapılmış olan incelemesine şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.oyunfest.com/vampyr-inceleme.html

Vampire: The Masquerade – Bloodlines

Vampyr’e değindik doğrudur, lakin Vampir oyunu deyince pek çok oyuncunun ilk aklına gelen ve belki de şimdiye kadar yapılmış en iyi Vampir oyunu olan Vampire: The Masquerade-Bloodlines’ı da burada anmasak ayıp olurdu. Şahsım dahil, bir ton oyuncu tarafından tüm zamanların en iyi Vampir oyunu ve çıktığı dönemin en iyi RPG’lerinden addedilen Vampire: The Masquerade, oyuncuya Los Angeles’ın sokaklarında inanılmaz müzikler eşliğinde Vampirlik tecrübesini yaşatıyor. Masaüstü FRP oyunundan PC’lerimize yatay geçiş yapmış olan Vampire: The Masquerade aynı zamanda inanılmaz derin RPG öğeleri de taşımakta. Yine de oyuna merak salanlara söylemeden geçemeyeceğim, oyunun çıktığı yıllarda güncelleme ve bug fix gibi kavramlar firmalara uzak kaçtığı için, Vampire: The Masquerade’i doğru düzgün oynamak için oyunun fanlarının yaptığı yamaları oyuna kurmanız gerekiyor.

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 12,5 TL fiyatıyla Steam’de sizleri bekliyor.

Tomb Raider (Reboot) Serisi

Malumunuz, Tomb Raider serisi 2013 senesinde çıkışını gerçekleştiren “Tomb Raider” oyunuyla reboot yoluna gitti. Yani yapımcılar seriyi, dolayısıyla Lara’yı tekrardan ele almaya, en baştan anlatmaya karar verdiler. Bahsettiğim ilk oyunun çıkışından bu yana geçen 5 sene içerisinde ise seriye iki oyun daha eklendi. Sırasıyla Rise of the Tomb Raider ve Shadow of the Tomb Raider olarak adlandırılan iki yapım da medyada ciddi yankı buldu ve güzel eleştiriler aldı.

An itibariyle Tomb Raider oyunları, ilk oyundan itibaren sırasıyla; 5,2 TL – 22,5 TL – 138 TL‘den Steam üzerinden satılmakta.

Talha Turhal’ın kaleminden, serinin son oyunu olan, Shadow of the Tomb Raider’ın incelemesini şuradan okuyabilirsiniz: http://www.oyunfest.com/shadow-of-the-tomb-raider-inceleme.html

Warhammer Vermintide II

 Warhammer Vermintide 2, son dönemde gördüğüm en lezzetli vuruş hissine ve oynanış mekaniklerine sahip oyunlardan biri. Vermintide 2’de silahınızı bir skaven’in suratına geçirdiğinizde aldığınız hissin başka bir oyunda karşılığı yok. Hele saldırı, block, block cancel, dodge ve karakter yeteneklerinin, doğru oynanıldığı takdirde, yağ gibi akıyor olması. Bütün bunlarla birlikte oyunun zorluğuyla sizleri sürekli sınaması ve takım arkadaşlarınızla ciddi bir koordinasyona itmesi de, oyunun tamamen co-op temelinde geliştirildiğini göz önünde bulundurursak, harika bir artı.

Warhammer Vermintide 2; Left 4 Dead, Killing Floor, Contagion gibi oyunları arkadaşlarıyla veyahut rastgele oyuncularla oynamayı seven ama keşke bu tür oyunlarda daha fazla melee seçenek olsa diyenlerin ilk tercihi olarak listede yerini almalı. Warhammer Vermintide 2  25 TL‘lik fiyatı ve ücretsiz Halloween güncellemesi ile birlikte Steam’de sizleri bekliyor. (Kısa bir not: Oyunda, her ne kadar şimdiye kadar sadece bir adet yayımlanmış olsa da, ücretli DLC’ler mevcut. Bu DLC’ler oyuna yeni haritalar ekliyor. Lakin bu DLC’ye sahip olmasanız dahi sahip olan oyuncuların başlattığı oyunlara katılarak DLC içeriğine rahatça erişebiliyorsunuz.)

Dead by Daylight

Bu listenin, hatta bütün Halloween listelerinin, olmazsa olmazı: Dead by Daylight. Oyunu anlatmama gerek olduğunu zannetmiyorum, zira PC oyuncusu iseniz ve son bir kaç seneyi bir mağarada geçirmediyseniz siz zaten az çok ne olduğu hakkında fikir sahibisinizdir.

Değinmek istediğim tek bir nokta var. Malumunuz piyasada birebir aynı türde, hatta zamanında Dead by Daylight’ı piyasadan sileceği iddia edilen, bir oyun mevcut. İsmi, Friday the 13th: The Game. Film serisine ne kadar aşina olursanız olun, ne kadar seviyor olursanız olun, o oyuna yönelmeden evvel bilmeniz gereken bir husus var: Telif hakları üzerinde devam eden ciddi bir mahkeme süreci yüzünden bu oyuna artık içerik çıkmıyor. Oyun teknik olarak geliştiriciden hiç bir destek almıyor yani an itibariyle. Bu teknik desteğin kesilmesi ve içeriğin genişlememesi haliyle oyuncu sayısına da yansımış durumda. Her ne kadar şuan devam eden indirim ve Halloween gazıyla oyun 1,500 anlık oyuncu sayısını görse de, normal bir günde 500’lerde gezinen bir istatistiğe sahip. Oyunu satın alırsanız, oyuncu bulmak yahut ping sorunlarıyla karşılaşabileceğinizi göz önünde bulundurun.

Dead by Daylight 15,5 TL‘lik fiyatıyla Steam’de sizleri bekliyor. Hatırlatmakta fayda var, oyunun hatırı sayılır bir miktarda DLC’si mevcut.

Darkest Dungeon

Darkest Dungeon kendi türü içerisindeki nadir cevherlerden. Takım bazlı-sıra tabanlı/Roguelike Rpg olarak nitelendirebileceğimiz yapım, sizleri onlarca saat ekran başına kitleme potansiyeline sahip. Roguelike oyunların pek çoğunda olduğu gibi yeniden oynanabilirliği inanılmaz yüksek olan Darkest Dungeon, zoru seven, acıyı çerez niyetine yiyen oyuncuları bekliyor. (Kısa not: Oyuna ilk defa başlayacak oyunculara oyunun tam paketini yahut Crimson Court DLC’sini önermiyorum. Biraz eliniz alışsın, en nihayetinde zoru seven oyuncu dedik, mazoşist demedik)

Darkest Dungeon 11,70 TL‘ye, Darkest Dungeon: Ancestral Edition full paketi ise 37 TL‘den, Steam’de sizleri bekliyor.

Deep Sky Derelicts

Az evvel Darkest Dungeon’u tanıttık, lakin Darkest Dungeon’un şimdiye kadar sunduğu içeriği sömürmüş ve daha fazlasına oyuncular da olabilir değil mi? O sebepten, her ne kadar indirim oranı çok düşük olsa da, Darkest Dungeon’a en çok benzeyen oyunlardan biri olan Deep Sky Derelicts’i buraya almak istedim. Kendisine kısaca, Darkest Dungeon’un takip edilebilen bir hikayeye sahip ve uzayda geçen sürümü diyebiliriz. Hatta bu oyunu daha önce oynamamış birine yapabileceğiniz en doğru tanımlama bu olabilir bak.

Darkest Dungeon’un zorluğuna, Mike Mignola-Duncan Fegredo gibi çizerlerin görsel tarzına ve çizgi roman tadında bir uzay macerasına tamam diyorsanız, Deep Sky Derelicts 27 TL‘lik fiyatıyla sizleri Steam’de bekliyor.

Oyunun benim yazdığım bir incelemesine şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.oyunfest.com/deep-sky-derelicts-incelemesi.html

Talisman: Digital Edition

Kutu oyunlarını sever misiniz? Ben çok severim mesela, eğer sizin de bu soruya cevabınız evet ise ve henüz Talisman oynamadıysanız, çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Diyebilirsiniz ki “Ama arkadaşım o dediğin oyunların kutulu sürümlerini, expansion packlerini filan yurtdışından sipariş et, arkadaşlarını ikna et bir yerde toparlanın ohoo. Çok masraflı ve zahmetli”, ben de size kesinlikle haklısınız derim. Hali hazırda böyle oyunları aktif oynadığınız yahut birlikte Pnp oynadığınız gruplarınız yoksa bu tür masaüstü oyunları, genel itibariyle, çok uzak bir gerçeklik olarak kalıyor.

Ne mutlu ki Talisman’ın, yıllarca aldığı onca güncellemeden sonra, adam gibi çalışan bir dijital sürümü mevcut. Hatta bu sürüm; botlarla oynama, aynı makinede sırasıyla arkadaşlarla oynama veya internet üzerinden birlikte oynama gibi özelliklere de sahip. Yani tek başınıza yahut arkadaşlarınızla farketmeden oyunun tadını rahatlıkla çıkarmanız mümkün. Hem de cebinizi yormayacak fiyatlarla!

Talisman: Digital Edition -ana oyun olarak- 5,8 TL, ana oyun+tüm eklenti paketlerini ve ek karakterleri içeren season pass olarak ise 60 TL‘den Steam üzerinden satışta. Unutmayın, arkadaş grubunuzla oynayacaksanız, sadece oyun kurucunun eklentilere sahip olması yeterli, diğer oyuncular sadece ana oyun ile bile full eklentili bir maceranın tadını çıkartabilirler.

A Hat in Time

A Hat in Time, son dönemlerde oynadığım; en eğlenceli, en sevimli, en tatlı ve oynaması en lezzetli 3D platformer olabilir. Çıkmadan evvel hiç bir şeye benzetemediğim bu oyunun beni bu kadar eğlendireceğini inanın tahmin edemezdim. Kontrollerin rahatlığı, karakterler, oynanış, platformer etmenleri… A Hat in Time her şeyiyle sizleri alıp, PS1-PS2 döneminin o 3 boyutlu platformerlarına götürüyor sizleri. Retro bir oyun olmamasına rağmen oynarken bu derece nostalji yaşatabilecek bir yapım çok nadir bulunur.

A Hat in Time’ı incelemek isterdim lakin dediğim gibi çıkacağı zamanlar pek bir şeye benzetemediğim için ancak daha sonraları konsolda tecrübe etme imkanım oldu. Yine de ciddi manada tavsiye ettiğim bir yapım olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

A Hat in Time 29,4 TL‘lik fiyatıyla Steam’de sizleri bekliyor.

Portal Knights

Küçük kardeşiniz, yeğeniniz, küçük kuzenleriniz varsa; birlikte eğlenerek vakit geçirebileceğiniz yegane oyunlardan biri Portal Knights. Bu konu tecrübeyle sabit. Oyunun sürekli olarak güncelleniyor ve ücretsiz içeriklerle zenginleştiriliyor olması ise, geliştirici firmanın oyununa değer verdiğini gösteren, apayrı bir güzellik. Yukarıda saydığım kardeş/yeğen/kuzen gruplarıyla ayrı PC’lere sahipseniz ya da arkadaşlarınızla içinizdeki çocuğu dışarı çıkarmak istiyorsanız, Portal Knights kesinlikle doğru oyun.

Portal Knights 12,4 TL‘lik fiyatıyla Steam’de sizleri bekliyor.

Enter the Gungeon

“12 TL param var, bu parayla bir buçuk pide de gömebilirim lakin aynı paraya günlerce açlığımı unutturacak ve içeriğinin bolluğuyla beni kendine bağlayacak bu roguelite shooter’ı da alabilirim” ikileminde kaldığınızda, seçmeniz gereken tercih.

Enter the Gungeon, Binding of Isacc ile birlikte Roguelike oyunların bel kemiği olma görevini üstlenen yapımlardan biri. Enter the Gungeon, DLC’siz ve mikro ödemesiz olarak, 12TL‘ye Steam’de sizleri bekliyor.  (Oyunda aynı cihazdan Co-op seçeneğinin de bulunduğunu belirtmiştim değil mi?)

Hellblade: Senua’s Sacrifice

Ölçeği hariç, bağımsız bir yapım olduğu hiç bir tarafından belli olmayan, Türkçe dil desteğine sahip olan ve insanların birbirlerine önere önere bitiremedikleri yapım; Hellblade: Senua’s Sacrifice. Ninja Theory’nin resmen kendini aştığı oyun olan Hellblade, özellikle PC platformunda, inanılmaz bir görsel ve işitsel şölen sunuyor.

Oyunlarda sinematografinin dibini görme şansını yakalayacağınız, bitirdiğinizde karmaşık duygular yumağına dönmenizi sağlayacak Hellblade: Senua’s Sacrifice 29,4 TL‘den Steam’de sizleri bekliyor. (Not: Oyun %40’dan fazla indirim alsın diye bekleyen arkadaşlar, çıktığından beri almıyor işte, zorlamanın lüzumu yok)

Hollow Knight

Bu oyun, bu varya bu… O kadar güzel, o kadar sanatsal ve o kadar başarılı ki. Resmen tek başına Metroidvania’yı tekrardan ayağa kaldırmaya çalışan küçük bir dev bu. Cuphead de dahil olmak üzere 2017 senesinde çıkan bütün bağımsız oyunlar arasında, benim gönlümde, açık ara birinci bu oyun. Şu indirimlerde tek bir bağımsız yapım alacaksanız, gidin bunu alın. Şuan bu kadar güzel bir yapımı konsollara çıkana kadar beklettiğim için kendime kızıyorum.

Hollow Knight 15,8 TL fiyatıyla Steam’de sizleri bekliyor.

Forgotton Anne

Oynanabilen Hayao Miyazaki filmi diyorum ben Forgotton Anne’ye (evet oyunun ismindeki forgotton). O kadar doğal ve çizgi film vari bir sanat tarzına sahip ki, sanki 90’lardan fırlamış fakat görsel açıdan elden geçmiş klasik bir animeyi izlemek gibi Forgotton Anne’i oynamak. Oyun boyunca verdiğiniz ahlaki kararların tek tek karşınıza çıkması, yeniden oynanabilirliği, on numara beş yıldız dublaj işçiliğiyle kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir bağımsız yapım.

Forgotton Anne 22,4 TL‘ye Steam’de sizleri bekliyor. Oyunun kaleme aldığım incelemesine şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.oyunfest.com/forgotton-anne-inceleme.html

Pillars of Eternity: Definitive Edition

Az buz incelemelerimi takip edenler C-rpg’ler için gönlümde her zaman ayrı bir yerin olduğunu bilirler. İlk Pillars of Eternity oyunu işte orada kendine yer edinmiş oyunlardan biri. İkinci oyuna kıyasla çok daha başarılı olan hikayesi ve kurgusuyla, Pillars of Eternity I rpg seven herkesin oynaması en azından tecrübe etmesi gereken bir yapım. Definitive Edition ile gelen ve oyuna harika bir eklenti olan White Match Expansion packleri ise, bu durumda, cabası.

Pillars of Eternity Definitive Edition 29,5 TL‘ye Steam’de sizleri bekliyor.

S.T.A.L.K.E.R. Serisi

FPS Rpg nasıl yapılır diye ders kitabı olarak oynatılması gereken oyun serisidir efendim. Onlar nasıl müziklerdir, o nasıl dünya tasviri abicim yav. Bir oyun hem insanın içini karartır hem de, aynı anda, oynamaya devam etmeye teşvik edebilir mi?

Başlayınca göze biraz kaba geliyor diye bu oyunu bırakanlar varmış, aman diyeyim o hataya düşmeyin, gerekirse iki-üç mod atın, görselliği biraz kendine getirin yine de oynamaya devam edin. Bethesda’nın yıllardır Fallout ile deneyip de ulaşamadığı noktadır bu oyun, iyi bakın ona.

S.T.A.L.K.E.R serisi, 3 oyunluk paket olarak, 20 TL‘ye Steam’de sizleri bekliyor. Unutmayın “anu cheek breeki ivdamke”

Thea: The Awakening

Thea: The Awakening oldukça sofistike bir yapım. Herkese göre değil, ama tadını alabilecek oyuncu için cevher değerinde bir oyun. Şu sıralayacağım steam etiketi kıvamında özelliklerden en az üçü ilginizi çekiyorsa bu oyun size göre diyebiliriz; 4x strateji, sıra tabanlı, rpg, kart oyunu, roguelite, zor oyun, karanlık ve iç karartıcı fantastik evren, yeniden oynanabilirlik.

Ayrıca unutmadan belirtmem gerekiyor ki, oyunun geliştiricisi MuHa Games Thea’ya çıkardıkları ve başka firmaların kesinlikle para isteyebileceği kadar çok içerik ekleyen DLC’leri, tamamen bedava olarak sundular. Oyuncu kitlesinden sadece ufak bir kısım ısrarla istiyor diye oyuna eli yüzü düzgün bir Co-op ve multi seçeneği dahi eklediler.

Thea: The Awakening 15,5 TL fiyatıyla sizleri Steam’de bekliyor.

Pharaoh + Cleopatra

1999’da yayımlanan ve benim hastası olduğum şehir inşaası oyunudur. Arayüz’den, görsellere ve seslere; her şeyiyle oyuncunun estetik duyularını okşayan ve kendini oynatan bir yapısı vardır Pharaoh’un. Cleopatra ek paketi ise halihazırda harika olan bir oyuna çok daha fazlasını ekler.

Cities Skylines, Banished gibi yapımların güzel grafikleriyle kendinizi çok fazla şımartmadıysanız, Pharaoh + Cleopatra paketi içinizdeki antik mısırlı müteahhiti ortaya çıkartacak demektir.

Pharaoh + Cleopatra 16,5 TL‘ye Steam’de sizleri bekliyor.

Kabul ediyorum, yazı birazcık fazla uzadı lakin bana ve önerilerime az daha katlanabilirseniz bir de yukarıda belirtmediğim lakin dikkate değen yapımlardan kısa sıralı bir liste patlatmak istiyorum.

Hanırıbıl Menşıns (Yukarıdaki adı geçen oyunlar tecrübe ettiğim, hatta bir kısmı hakkında inceleme yazdığım yapımlar olsalar da, aşağıdaki yapımların bir kısmını oynamadığımı belirtmek istiyorum)

 • The Wild Eternal 4,8 TL
 • Spelunky 4,8 TL
 • Moon Hunters 8,4 TL
 • Bad Dream Coma 1,6 TL
 • The Vanishing of Ethan Carter 4,65 TL
 • Grim Fandango Remastered 6 TL
 • Day of the Tentacle Remastered 9,6 TL
 • Steamworld Dig 2 15,5 TL
 • So Many Me 5 TL
 • Grim Dawn 11,7 TL
 • Skautfold: Shrouded in Sanity 3,1 TL
 • Baldur’s Gate: Enhanced Edition 1 ve 2  15,5’ar TL (Bu ikisinin burada olmasının tek nedeni remaster olmaları, öbür türlü başyapıt kategorisinde olduklarının farkındayız herhalde)
 • Sunless Sea 10 TL
 • Planescape Torment 15,5 TL (Klasik üstü klasik)
 • Hard West 4,65 TL
 • Age of Decadence 8 TL

 

Evveeet, şimdilik bu kadar. Bir sonraki Steam indirim döneminde görüşene kadar kendinize, cüzdanınıza ve yeni aldığınız oyunlarınıza iyi bakın.

 

Biterken çalıyordu: Vampyr Original Soundtrack – Twisted Tango

Bu yazıyı paylaş :

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir