Spec Ops’un Yazarından Şiddet İçerikli Oyunlara Bir Bakış

Spec Ops’un Yazarından Şiddet İçerikli Oyunlara Bir Bakış

Spec Ops: The Line’ın yazarı Walt Williams GDC panelinde açıklamalarda bulundu. İleride şiddet içerikli oyunları daha az görmek isteyen Williams, bu tip oyunları geliştirmenin çok kolaylaştığını söyledi.

“Oyun endüstrisi yaratıcı, zeki ve kendini geliştiren insanlarla dolu. Oyunları eleştirel bir gözle oynayıp ‘Bu oyun olmuş’ demek bizim için gittikçe zorlaşıyor. Piyasada daha az şiddet içerikli oyun görmek isterdim açıkçası. Kötü veya yanlışlar diye değil, bu tarz oyunlar artık ele ayağa düştü bence.”

Williams’ın kendi oyunu, Spec Ops: The Line bu bağlamda bir çığır açtı. Sıradan aksiyon oyunu konsepti olan bir cengaverin hikayesi veya yalnız bir askerin kahramanlaşması klişesinin dışında bir oyun ortaya çıktı. Tabii ki bu sürüyü takip etmemenin sadece bir yolu. Williams daha umutlu karakterlerin olacağı farklı imkanlar da öneriyor.

“Böyle bir oyun yaptıktan sonra nereye yönelirsiniz? Bence artık fikir yapımızı biraz değiştirip çaresiz olanların yerine daha umutlu karakterler tasarlamamız gerekiyor. Bu iyi bir ilk adım olur.”

Williams’ın neden bahsettiğini az çok anlayabiliyoruz. Ona göre şiddet oyunun hikaye safhasında güçlü bir rol oynamalı. Williams, oyunların şiddeti oyuncuyu hikayenin içine çekmek için kullanması gerektiğini düşünüyor. BioShock ve The Walking Dead böyle deyince aklıma gelen ilk örnekler. Sizin de aklınıza birkaç tane gelir belki.

Umarım oyun dünyası Williams’ın sözlerine kulak asar, oyunlar saf şiddet konseptinden dışarı çıkar ve okuduğumuzda haftalarca hayata farklı gözle baktığımız bir kitap gibi etkiler bizi.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Pandemic Express Nasıl Olmuş?

Pandemic Express Nasıl Olmuş?


Pandemic Express Nasıl Olmuş?

Gelecek vaat eden bir erken erişim daha: Pandemic Express – Zombie Escape. Bir başka erken erişim oyununu gösteriyorum size. Videoları ile dikkatimi cezbeden oyunu geçen oynadım, akabinde kısa bir süre önce Twitch’te canlı yayınını yaptım. Gayet eğlenceliydi, yayın da oyun da. Video...

Total War Three Kingdoms’da Nasıl Asker Üretiliyor?

Total War Three Kingdoms'da Nasıl Asker Üretiliyor?


Total War Three Kingdoms'da Nasıl Asker Üretiliyor?

Çin'de İmparator olmak kolay değil. Çin’i yönetmek istiyorsanız, bu koca kadim coğrafyayı kontrol altında tutmak ve rakiplerden arınmak için ordularınızın korku salması lazım. Karşı unsurları bertaraf etmek için dayanıklı, her savaş türüne hazırlıklı olması lazım. Peki bunu nasıl...

Trials of Fire’a Bir Bakış Attık

Trials of Fire'a Bir Bakış Attık


Trials of Fire'a Bir Bakış Attık

Trials of Fire İlk Bakış. Erken erişimin meyvelerinde bugün... Erken erişime çıkışını gerçekleştirmiş oyunlar üzerine yazdığım her ilk bakışta değindiğim bir husus var: erken erişim her zaman kötü değildir. Erken erişim nitelikli geliştiriciler ve oyunları için , normal şartlar altında...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir