Spec Ops’un Yazarından Şiddet İçerikli Oyunlara Bir Bakış

Spec Ops: The Line’ın yazarı Walt Williams GDC panelinde açıklamalarda bulundu. İleride şiddet içerikli oyunları daha az görmek isteyen Williams, bu tip oyunları geliştirmenin çok kolaylaştığını söyledi.

“Oyun endüstrisi yaratıcı, zeki ve kendini geliştiren insanlarla dolu. Oyunları eleştirel bir gözle oynayıp ‘Bu oyun olmuş’ demek bizim için gittikçe zorlaşıyor. Piyasada daha az şiddet içerikli oyun görmek isterdim açıkçası. Kötü veya yanlışlar diye değil, bu tarz oyunlar artık ele ayağa düştü bence.”

Williams’ın kendi oyunu, Spec Ops: The Line bu bağlamda bir çığır açtı. Sıradan aksiyon oyunu konsepti olan bir cengaverin hikayesi veya yalnız bir askerin kahramanlaşması klişesinin dışında bir oyun ortaya çıktı. Tabii ki bu sürüyü takip etmemenin sadece bir yolu. Williams daha umutlu karakterlerin olacağı farklı imkanlar da öneriyor.

“Böyle bir oyun yaptıktan sonra nereye yönelirsiniz? Bence artık fikir yapımızı biraz değiştirip çaresiz olanların yerine daha umutlu karakterler tasarlamamız gerekiyor. Bu iyi bir ilk adım olur.”

Williams’ın neden bahsettiğini az çok anlayabiliyoruz. Ona göre şiddet oyunun hikaye safhasında güçlü bir rol oynamalı. Williams, oyunların şiddeti oyuncuyu hikayenin içine çekmek için kullanması gerektiğini düşünüyor. BioShock ve The Walking Dead böyle deyince aklıma gelen ilk örnekler. Sizin de aklınıza birkaç tane gelir belki.

Umarım oyun dünyası Williams’ın sözlerine kulak asar, oyunlar saf şiddet konseptinden dışarı çıkar ve okuduğumuzda haftalarca hayata farklı gözle baktığımız bir kitap gibi etkiler bizi.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Bersun Turna

Paradox grand strategy'lerini ver bana, başka ihsan istemem.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir