Sony’nin Retro Oyun Konsolu PlayStation Classic Ne Kadar Başarılı?

Sony’nin Retro Oyun Konsolu PlayStation Classic Ne Kadar Başarılı?

Retro oyun konsolu çıkarma furyasına PlayStation Classic ile katılan Sony başarılı olmuş mu?

1994 yılının Aralık ayında ilk kez piyasaya sürülen PlayStation, oyun dünyasının kilometre taşlarından biri olmayı başarmıştı. 2018 yılının başlarında da efsane konsolun 100 milyon satışı geçtiği haberleri gelmişti. Sahip olduğu 2MB RAM ve 1MB VRAM ile ortalığı kasıp kavuran PlayStation için 1995 yılında bir reklam filmi hazırlanmıştı. Bu reklam filminin sloganı ise “Sakın PlayStation’ın gücünü hafife almayın!” şeklindeydi. Aradan geçen 24 yılın ardından, hafife alınmaması gereken bu güç minyatür haliyle tekrardan piyasaya sürüldü.

1994 yılında çıkan PlayStation konsolundan %45 daha küçük olan PlayStatin Classic günümüz şartları doğrultusunda tasarlandı. SCART ekran bağlantısı yerini HDMI girişine bırakırken büyük adaptör yerine de Micro-USB kablo kullanılıyor. Konsolla birlikte gelen iki USB kontrolör ise ilk PlayStation’ın analog içermeyen tasarımına sahip. Kontrolör girişlerinin hemen üzerinde yer alan ‘Memory Card’ girişleri ise bu yeni modelde fonksiyonel değiller. Ancak konsol içerisinde bulunan sanal hafıza kartı sayesinde oyunlardaki ilerleyişinizi kayıt etmeniz mümkün. CD okuyucu da fonksiyonel olmamasına rağmen konsolun dış tasarımındaki yerini koyuyor. Tuş yerleşimleri ise değişmeden aynen aktarılmış durumda.

PlayStation Classic oynanabilir 20 farklı oyuna sahip. Tamamı ön yüklü olarak bulunan bu oyunları oynamak için tek yapmanız gereken menüden istediğiniz oyunu seçmek. Oyun seçim ekranında çıkış tarihi, kaç kişiyi desteklediği (1 veya 2) ve yapımcı firma bilgilerini görebiliyorsunuz. Konsolun içinde yer alan sanal hafıza kartı sayesinde kayıt imkanı da sunuluyor. Oyun çeşitliliği ve tercihleri konusunda ise pek memnun olduğumu söyleyemem. Yer alan oyunların büyük kısmı zaten başta PC olmak üzere diğer platformlara çıkış yaptı. Ayrıca Gran Turismo, Crash Bandicoot veya Twisted Metal, Castlevania: Symphony of the Night veya Silent Hill gibi PlayStation efsanelerin yer almaması üzücü.

Seçilen oyunlardaki memnuniyetsizliğimizi bir kenara bıraktığımız zaman eldekilerle de iyi vakit geçirmenin gayet mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Seri halinde sunulan oyunların emekleme aşamalarını yeniden deneyimlemek gerçekten büyük keyif veriyor. Tabi analog oyunculuğuna alıştığım için kimi kontrollerin fazlasıyla hantal geldiğini de belirtmem lazım. Özellikle Ridge Racer Type 4’te bu durumu aşıp duvarlara vurmadan aracı kontrol etmek fazlasıyla zorladı. Shooter oyunlarının da bu kontrol imkanları açısından biraz sıkıntılı olduğunu söyleyebilirim.

Her ne kadar PlayStation Classic içerisinde bulunan oyunlar eğlence vaat etse de emülatör kaynaklı performans sıkıntıları ve görsel kalite yüzünden beklentilerimiz karşılanmıyor. Zaten Sony’nin yeni konsol için yaptığı emülatör seçimi fazlasıyla şaşırtıcı. Şirket yıllar önce korsana karşı mücadele verirken karşısına aldığı ekiplerden biri emülatör yapımcısı PCSX olmuştu. PlayStation Classic için seçilen emülatör ise PCSX ReARMed. Nintendo retro konsollar için kendi emülatörünü geliştirirken Sony’nin böyle bir uğraşa girişmemesi fazlasıyla eleştirilmişti. Şimdi de emülatör kaynaklı sorunlar yüzünden şirket iyice köşeye sıkışmış durumda.

Oyunların pek çoğunda yerli yersiz yaşanan FPS düşüşleri oldukça can sıkıyor. Rahatlıkla fark edilen bu düşüşleri özellikle Grand Theft Auto oynarken yoğun olarak gözlemledim. Bu FPS düşüşlerinde etkili olan bir diğer faktör de oyunların yarısının PAL versiyonu ile sunulması. 3 boyutlu tasarıma sahip oyunlarda ise tek sorun FPS düşüşleri değil. Gereksiz derecede yüksek olan bulanıklık, hatta bazı oyunlardaki grafik kalitesinin orijinal PlayStation’dan kötü olması gibi sıkıntılarla boğuşuyoruz. Özellikle benim de dikkatimi çeken Ridge Racer Type 4’teki grafik farkı fazlasıyla eleştiriliyor. Teknik kısımdaki bu sıkıntılar yüzünden büyük bir hayal kırıklığına uğradığımı söylemeliyim.

Yukarıdaki görselde gördüğünüz üzere Ridge Racer Type 4 PlayStation’da 30 FPS stabil bir performans verirken PlayStation Classic’da dalgalanmalar mevcut. Ayrıca iki kesit arasındaki bulanıklık-kaplama farkı da rahatlıkla göze çarpıyor. Diğer pek çok oyunda da bu tarz sıkıntılar yaşanıyor. Ancak gayet kararlı performans gösteren yapımlar da mevcut (örneğin Rayman.) Tabi her halükarda konsolun teknik sorunlarla fazla içli dışlı olması kabul edilemez bir durum olarak öne çıkıyor.

PlayStation Classic kimlere hitap ediyor? Kimler mutlaka bu özel konsola sahip olmalı? Eğer ki bu yirmi oyun arasından bir ya da birkaçı zamanında sizi büyülemeyi başardıysa ve PlayStation’ın o görkemli tasarımını özlediyseniz PlayStation Classic sizin için güzel bir seçim olabilir. Ancak oyun seçimlerindeki başarısızlık ve teknik taraftaki fiyaskolara tahammülünüz yoksa bu retro konsol sizin için birkaç saatlik eğlenceden öteye gitmeyecektir. PlayStation Classic harika bir retro konsol olma potansiyeline sahipken ne yazık ki başarısız bir girişim olup çıkmış. Konsolun Türkiye’de 799 TL fiyatla satıldığını hatırlattıktan sonra izninizle Sony’ye teessüflerimi iletiyorum.

PlayStation Classic’i temin etmemize yardımcı olduğu için PlayStation Türkiye’ye teşekkürlerimizi sunarız.

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
11
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Bir Başarı Hikayesi: Önce Mod Yaptılar Sonra Kendi Stüdyolarını Kurdular

Bir Başarı Hikayesi: Önce Mod Yaptılar Sonra Kendi Stüdyolarını Kurdular


Bir Başarı Hikayesi: Önce Mod Yaptılar Sonra Kendi Stüdyolarını Kurdular

Mount & Blade: Warband için mod geliştirerek yola çıkan yedi kişilik ekip, en nihayetinde kendi oyun stüdyosunu açmayı başardı. PC Gamer'dan Tom Bedford, bizim de yerli oyun geliştiricilere ısrarla ilettiğimiz "mod yapın, sonra oyununuzu yaparsınız" söylemini destekleyen bir gerçeği...

Intel ESL Türkiye Şampiyonası’nda Neler Yaşandı?

Intel ESL Türkiye Şampiyonası'nda Neler Yaşandı?


Intel ESL Türkiye Şampiyonası'nda Neler Yaşandı?

Intel ESL GamerFest ile CS:GO Türkiye Şampiyonası'nın galibi belirlendi. Oyunun Yıldızları töreniyle de oyun dünyası ödülleri sahiplerini buldu. Intel'in daveti ile bu eğlence ve heyecan dolu faaliyette siz okurlarımız için hazır bulunduk. 11 Kasım 2018 tarihinde İstanbul - Volkswagen Arena'da...

BLAST Pro Series İstanbul Unutulmaz Anlara Sahne Oldu

BLAST Pro Series İstanbul Unutulmaz Anlara Sahne Oldu


BLAST Pro Series İstanbul Unutulmaz Anlara Sahne Oldu

eSpor dünyasının en önemli etkinliklerinden olan ve bu yıl İstanbul'da düzenlenen BLAST Pro Series ile harika bir turnuvayı geride bıraktık. Merakla beklediğimiz BLAST Pro Series İstanbul turnuvasını geride bıraktık ve harika anlara tanıklık ettik. Aralarında temsilcimiz Space Soldiers'ın da...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir