Snake Pass İnceleme

Snake Pass İnceleme

Sizi en iyi yılan oyunu ile tanıştırıyoruz, Snake Pass!

Bilgisayarımda kurulu bazı oyunlar var, bu oyunlar kendim için değil eve ziyarete gidip gelen ufaklıklar, başta yeğenlerim için. Lazım, işlerimiz gereği bizi konsol/PC/tablet başında görüyorlar, onlar da heves ediyorlar. Tabi büyüyünce ihtiyaç halin geliyor bu araçlar. Öyle veya böyle ufaklıklar hayatımızın bir parçası ve onlara göre de plan yapmamız şart. Bencil olmamak lazım bu hususta. Çocukların 1 gülücüğü, mutluluğu yetiyor. Bundan mahrum kalmamak, o anı kaçırmamak lazım. Bu incelemenin konusu olan Snake Pass de tam ufaklıklara göre. Ancak büyükleri de bir hayli meşgul edecek cinsten.

Snake Pass, bir bağımsız oyun gibi gözükse de değil. Sumo Digital tarafından geliştirildi ve dağıtılıyor. Sumo Digital adını duydunuz mu? Duymuş olmanız lazım zira geliştirdikleri oyunlar arasında TOCA Race, Broken Sword, Sonic & Sega All-Stars Racing, Forza Horizon ve LittleBigPlanet gibi oyunlar var. Snake Pass’in bu adı geçen oyunlara göre bir farklılığı var, Sumo Digital’in geliştirme işlemini yapıp dağıttığı ilk oyun. İleriye dönük özgür üretimler için bir adım da diyebiliriz yani.

Fizik temelli, bulmacalar içeren bir platform oyunu Snake Pass. Evet, Snake Pass bir senaryoya da sahip. Lakin alt metinler ya da arka plan barındıran bir hikaye aramayın. Oyunda yönettiğimiz karakterimiz  Noodle adlı bir yılan, “yılan” okurken olumsuzluk saçsa da oyundaki karakterimiz eğlence ve sevimlilik saçıyor. Gerçekte mercan yılanından esinlenerek modellenmiş, hatta oyundaki platformlara baktığımızda bu türün Meksika-Teksas civarındaki aile üyeleriyle neredeyse aynı görünüme sahip. Sadece Noodle yok, bir de onun can yoldaşı Doodle var. O da bir kuş, sinek kuşu. Bize rehberlik ediyor, yapmamız gerekenleri söylerken öneriler de veriyor. Peki amacımız ne? Hikayemiz Haven Tor adlı bir evrende geçiyor. Bu evren içerisinde yer alan mekanlar arasında yolculuk edilen geçitler tek tek kapanıyor. Kimsenin günü kurtaracağını tahmin etmediği kahramanlarımız da iş başı yapıyor. Sağolsun Doodle, bizi (Noodle) uyandırarak durumu anlatıyor ve eğlence tam burada başlıyor.

Gerek platform gerek görsel olarak çok başarılı bir şekilde tasarlanan haritalarda geziyor, çeşitli nesneleri topluyor ve en sonunda geçitleri aktif ediyoruz. Normalde geçitler için toplamanız gereken, haritanın belli ve giderek zor alanlarına dağılan anahtar taşların yanı sıra gizlenmiş altın ile yine bulması giderek zorlaşan baloncuklar da sizi bir hayli meşgul ediyor. Ama ben hızlıca oyunu bitireceğim derseniz geçit anahtarlarına odaklanabilirsiniz, herhangi bir kaybınız yok. Oyunun fiziğini kavrayıp bölümleri çözmek giderek zorlaştığı için Snake Pass’in sadece küçükler için geliştirilen bir oyun olduğunu söylersek hata etmiş oluruz. Kesinlikle sizlerin de yardımı lazım. Hatta siz kendiniz Snake Pass’te takılırken bile zorlanıp “yitir yeağ” diyeceğiniz anlar dahi olacak. Özetleyecek olursak Snake Pass aile içi eğlence için tasarlanmış.

Oyun 15 bölüm içeriyor. Bölümleri tertemiz yaparak her toplanacak nesneyi bulduğunuzu düşünürsek, standart bir Call of Duty senaryosu kadar sizi oyalıyor, hatta daha fazla. Yani 5-6 saati gözden çıkarın. Tabi bu siz büyükler için böyle. Ufaklıklar için süre çok daha uzun diyebiliriz. Özellikle o altınlar… Gerçekten zor toplanıyorlar, çok zorlu platformları aşarak elde ediyorsunuz. Yüksekten düşme bir yana bölümler ilerledikçe yükseklik kadar zararlı alanlarla çevrili (dikenler, lav…) platformları da geçmeye uğraşıyorsunuz. Haritaları bir bir aşıp bölümü tamamlayınca yeni bir mod ekleniyor. Yeni modda zamana karşı yarışıyorsunuz Bu arada eksik taşlarla bitirdiğiniz bölümlere geri dönüş yaparak yenide o taşları bulmaya çalışabilirsiniz, yani baştan başlamıyorsunuz. Bu da oyunun yeniden oynanabilirliğini bir nebze artırmış.

Zaman zaman Noodle zarar görüyor, ve oyunu o ana kadar ne yaptıysanız kaydeden taşların, checkpoint üzerinde yeniden doğuyor. İstediğiniz an kayıt yapma seçeneği yok ancak topladığınız taşlardan sonra tekrar bu checkpoint üzerine gelirseniz oyunu yeniden kaydetmiş sayılıyorsunuz. Aksilik olur ve Noodle zarar görürse doğduğunda bir kaybınız olmuyor. Yani menüden oyunu kaydetmek yerine Noodle ile sürünerek yeniden kayıt noktasına gitmek zorundasınız. Serilik açısından kayıp olsa da oyunda tutmak açısından uygun bir karar olmuş.

Oyun kesinlikle başarılı, tek eleştiri getireceğim nokta haritalarda ne var ya da ne oluyor ki bazen FPS bir anda 5-10 düşüş yaşıyor anlayamadım. Hani firma tecrübesiz de değil. Gerçi Ubisoft gibi bir firma RAM açıklarıyla Assassin’s Creed Unity felaketini bize sunduysa Sumo Digital de böyle bir hata yapmış olabilir. Sürekli olmasa da neredeyse her bölümde bazı yerlerde FPS düşüşleri oluyor öyle devasa değil ama kendini hissettiriyor. Sinek küçük ama mide bulandırır derler ya öyle işte. Alışınca pek umursamıyorsunuz ama. Teknik cephede bu sorun dışında her şey çok güzel. Renk kullanımı harika. Müzikler de birçok NES oyununda boy gösteren başarılı bestekar David Wise tarafından yapılmış. Oyunun atmosferine uygun, sıkmayan hatta içinize neşe katan müziklerle o zorlu platformları aşarak sonuca ulaşıyorsunuz.

Cüzzi fiyatı, eğlenceli içeriği ve gerek büyük gerek küçük herkese hitap ediyor oluşu Snake Pass’in tam puan almasına yetiyor. Bu zamana kadar böylesine bir yılan oyunu oynamadığınıza emin olabilirsiniz. Evet, bazılarınız Nokia telefonlarda yılanlar ile haşır neşir oldu ama Snake Pass çok daha ötesi, kesinlikle öneriyorum.

 

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
12
Bu yazıyı paylaş :
Genel Ortalama 80

Sizi en iyi yılan oyunu ile tanıştırıyoruz, Snake Pass! Bilgisayarımda kurulu bazı oyunlar var, bu oyunlar kendim için değil eve ziyarete gidip gelen ufaklıklar, başta yeğenlerim için. Lazım, işlerimiz gereği bizi konsol/PC/tablet başında görüyorlar, onlar da heves ediyorlar. Tabi büyüyünce ihtiyaç halin geliyor bu araçlar. Öyle veya böyle ufaklıklar hayatımızın bir parçası ve onlara göre ..

Sonuç OFD: 80.0% 80 Harika
72 70
Eviniz zaman zaman ufaklıklar tarafından akınlara tabi tutuluyor ya da bizzat evinizde yerleşim sahipleri iseler Snake Pass ile onlara vergi ödemesi yapabilirsiniz. Belki de Snake Pass aranızda kurulan bağları daha da sıkılaştırır.

Oyunun Steam linki:
http://store.steampowered.com/app/544330/

Benzer Yazılar

Assassin’s Creed Origins İnceleme

Assassin's Creed Origins İnceleme


OFD: 85.0%

Assassin's Creed Origins İnceleme

OFD: 85.0%

Assassin's Creed Origins ne vaat ediyor? Her sene bir oyun sistemi terk edilerek uzun vadede geliştirilen oyun ne kadar başarılı? "Geç olsun, güç olmasın, biz bağımsız bir oyun sitesiyiz" sloganları eşliğinde çıkışından aylar sonra Assassin's Creed Origins incelemesi ile karşınızdayız. Belki...

Assassin’s Creed Origins’in PC Sürümüne Harika Bir Özellik Ekleniyor!

Assassin's Creed Origins'in PC Sürümüne Harika Bir Özellik Ekleniyor!


Assassin's Creed Origins'in PC Sürümüne Harika Bir Özellik Ekleniyor!

Animus Control Panel'e hazır mısınız? Animus'un ne olduğunu Assassin's Creed ile az buz haşır neşir olan herkes bilir. Serinin her bölümünde bizi gerçek dünya ile yıllar öncesinin suikastçileri arasında bağlayan bu cihaz, her oyunda karşımıza bir yeni sürümüyle çıkmaktaydı. Ubisoft şimdi ise...

Ni No Kuni II: Revenant Kingdom İnceleme

Ni No Kuni II: Revenant Kingdom İnceleme


OFD: 90.0%

Ni No Kuni II: Revenant Kingdom İnceleme

OFD: 90.0%

Yıkılmayan kumdan kaleler yapmak Öyle işte; yılmayan, yıkılmayan, üzerine şarapnel yağmuru gibi inen dev dalgaların altında pes etmeyen kumdan kaleler yapmak, yapabilmek. Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom’un bir çocuk oyunu kisvesi altında sizlere, bizlere verdiği onlarca mesajdan ve alt metinden...

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir