Sine Mora İnceleme

Sine Mora ile shoot ’em up anlayışınızın değişeceği gibi özlem de gidereceksiniz. Alayını vuruyoruz!

Grasshopper Manufacture isimli Macar menşeili firma tarafından geliştirilen Sine Mora, yıllardır oyun piyasasında ağırlığı bulunan “Shoot ‘Em up” türüne kendince bazı yenilikler getirerek, o alıştığımız sevdiğimiz ve yavaş yavaş unutmaya başladığımız oyun türünü tekrar bizlerle buluşturuyor.

İlk olarak Mart ayında Xbox 360’da yayınlanan Sine Mora, oyunculardan büyük ilgi görmüş ve oyun medyasında yüksek inceleme notları alarak adını duyurmayı başarmıştı. Bunun sonucu olarak bol miktarda satan oyun diğer platformlar için de bu yılın sonlarına doğru satışa çıkartılmaya başladı.

Peki nedir bu oyunu bu kadar başarılı yapan? Sine Mora yıllardır aşina olduğumuz Shoot ‘Em Up (Alayını vur) oyunlarının, ana formülünü koruyan fakat türe kendince yeni bazı mekanikler ekleyerek daha heyecanlı bir oyun tecrübesi sunan bir yapım. Bu tür oyunlarda oyuncuların genelde sınırlı sayıda vurulma hakları vardır. Hem anlaması hem de uygulaması kolay, Atari salonlarından dilimizde kalan bu “can” sistemini Sine Mora teknik olarak ortadan kaldıran bir yapıyla çalışıyor.

Oyundaki hayatta kalma kaynağınız zaman olarak size sunuluyor. İlk olarak zamana karşı yarış gibi görünse de bu sistemi keşfettikçe oyunun size verdiği keyif bir hayli artıyor. Örneğin düşmanlarınızı yok ederek ya da düşmanlardan düşen bazı eşyaları toplayarak bu zamana artı vakit katabiliyorsunuz. Bununla birlikte uçağınızın alacağı her darbe zamandan eksilerek etkisini gösteriyor. Durum böyle olunca oyun içinde çok enteresan anlar yaşayabiliyorsunuz. On saniyenin altında vaktiniz kaldığında vuracak bir şey görsem de vursam diye düşman bakınırken, üstünüze gelen onlarca mermiden, roketten kaçmaya çalışacaksınız.

Uçağınızda bulunan bazı kapsüller, oyundaki zamanı manüpile etme sistemini uygulayarak hayatta kalmanıza yardımcı oluyor. Bu kapsüller ile zamanı yavaşlatabiliyor, tersine çevirebiliyor ya da size gelen mermileri geri döndürebiliyorsunuz. Bu silahlar ile uygulayacağınız zaman yavaşlatma ve zamanı tersine çevirme işlemi görev içerisinde kalan vaktinizi etkilemiyor. Bunların tek amacı düşmanlardan gelen mermi, roket, ışın gibi öldürücü unsurlardan kaçmanıza yardımcı olmak. Bunlarla birlikte sürekli olarak kullandığınız otomatik silahınız ve bir adet daha özel silah bulunuyor.

Sine  Mora’nın hikaye modunu normal zorluk seçeneğinde pek fazla zorlanmadan  3-4 saatte bitirebilmeniz mümkün. Fakat bana oyunun normal zorluk seçeneğindeki hikaye modu sanki bir çeşit alıştırma bölümüymüş gibi geldi. Zaten çok kısa sürüyor, fazla bir içerik yok. Oyunun konusu takip edebilen için güzel, fakat hikayede kronolojik bir sıra yok ve karakterler İngilizce alt yazılı Macarca konuşunca takip etmesi daha bir sıkıntılı oluyor. Buna rağmen eğer ki hikayeye dikkat edecek olursanız bu tür oyunlarda pek de alışılmadık bir derinlik mevcut. Fakat olmasaymış da olurmuş.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Umut Issı

Bilim kurgu hayranı, dijital tasarım uzmanı, bağımsız oyun meraklısı kişilik...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir