SimCity İnceleme

Yeni SimCity ile seriye getirilen en büyük özellik multiplayer! Oyunda tek başınıza takılsanız dahi arkadaşlarınızı eyaletinize davet edip sizle demir yolu veya otoban ile bağlantılı bir başka bölgede oynamasını sağlayabiliyorsunuz. Peki birden fazla kişiyle bu oyunu oynarsak ne olur? Sorunun cevabı çok basit! Kurulan şehirleri adeta gerçekte sınırlardaki komşu devletler gibi düşünün. Komşu şehirden su veya elektrik ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Ya da çeşitli ürünleri takas ederek ticaretinizi geliştiriyorsunuz. En güzeli ise yetişemediğiniz hastalarınıza ambulans veya artan suçlulara karşı polis devriyesi desteği dahi alabiliyorsunuz. Peki ya işçi, öğrenci ve turist döngüsüne ne demeli? Örneğin Great Works inşasını daha kolaylaştırmak için görev dağılımı yaparak arkadaşlarımla beraber SimCity oynamaya başladık. Ben sanayi şehri kurduğum için çok yerleşim yeri yapmadım. Arkadaşlarımın şehrinde de iş olanakları azdı, haliyle birçok işçi benim şehrime akın etti. Oyunun tek kişi değil de çok kişi tarafından aynı anda oynanması istendiği için tamamıyla çevrimiçi bir oyun sistemi üzerinde çalışılmış. Sistemin tuttuğu kesin zira çevremde birçok kişi oyunu aldı ve beraber SimCity oynuyoruz. Ama nasıl oynuyoruz…

simcity-5-(2013)-7

Normalde SimCity’de görülmesi gereken her şeyi görmüş ve incelemenin başına oturmuştum. Lakin öyle değilmiş… İncelemeye kadar her şey o kadar güzeldi ki ‘Tamam artık incelemeye geçebilirim’ dedim. İncelemeye başladığım esnada gözden bir şey kaçtı mı acaba diye baktığımda sizlerin bilgilenmesi SimCity hakkında yaptığımız haberlerdeki her şey başıma gelmeye başladı. Dolu sunucular, bakımda olan sunucular, erişilemeyen şehirler, multiplayer’da çalışmayan hizmetler… Say say bitmeyecek bütün skandalları yaşamaya başladım. O halde soruyorum:

  1. Neden yeryüzü şekillerine etki edemiyoruz?
  2. Neden şehir sınırları küçük? Metropoller birkaç sokaktan mı oluşur?
  3. Neden sürekli internet lazım, oyuncunun oynanışına karışmak kimin haddine?
  4. 3 gün önce kurduğum şehre sırf sunucular dolu diye neden erişemiyorum? Belki sadece o şehirle ilerleyeceğim, kimin haddine ‘Yeni oyun aç’ demek?
  5. Neden şehirler arası senkron çok geç gerçekleşiyor?
  6. Neden inşa edeceğimiz binaların yönünü belirleyemiyoruz?
  7. Parklar, binalar ve yollar bitişik olması gerekirken neden bu yapılar arasında açıklıklar var? SimCity 4’te her yer neredeyse tamamıyla kapanıyordu! Simetri hastaları geçmiş olsun…
  8. Bölgemizi şehirler arası yola, yani otobana, bağladımız yer neden tek şerit? Gerçek hayatta yeterince trafik sıkıntısı çekiyoruz zaten!
  9. Limanlar olmasına rağmen liman yok, işçi olmasına rağmen işçi yok, polis devriyesi en üst sınırda olmasına rağmen polis devriyesi isteyen simler ya sunucu ile senkrondan böyleler ya da harbi gerizekalılar.
  10. Neden batınca oyun bitiyor? Borcu olmayan şehir var mı? Oyun devam etse her şekilde o şehri ihya edecek yöntemler biliyorum…

Saysak daha çok sıkıntı var ama en çok oynanışa etki eden problemler cevap aradığım şu yukarıdaki sorularda açık bir şekilde belirtilmiş durumda.

simcity-5-(2013)-8

Oyunun tam anlamıyla bitmediği ortada. Hatta bunu Maxis’in başındaki isim Lucy Bradshaw dahi itiraf etti. Ek olarak Maxis ile EA çakalları DLC, ek paket ve eklenti paketleriyle cebimizi de kurutacak. Oyun dolu gibi gözükse de SimCity 4’e nazaran içerik bakımından hala geride. Bu arada şüphe içerisine düşmeyin. Yazıda bahsetmediğim afetler, grafiksel istatistikler gibi nice özellik yeni SimCity’de varlığını sürdürüyor. Birçoğunu zaten göreceğiniz için incelemeyi tam çözüm olmasın diye yazıya dökmedim.

simcity-5-(2013)-9

Bir oyunu oynarken söversiniz ama saatlerce başında durursunuz ya, yeni SimCity bu türün şu an önde yürüyeni hatta bayrak tutanı. Tüm gözler hataların giderilmesi için Maxis’te olsa da sunucuları görmelisiniz, birçoğu dolu ve giriş yapılamıyor! Herkes yazının ilk bölümünde bahsettiğim büyülü atmosfere kapılmış durumda. Neyse ki oyunun başındaki en önemli problem olan sunucuların iyileştirilmesi hususu kendini hissettirmeye başladı. Arkadaşlarınızın şehirleriyle yaptığınız ticari bağlar da ilk günlere nazaran daha iyi. Her şeyin ilacı zaman, bekleyip göreceğiz.

Not: Yazıyı siteye eklerken EA’in CEO’su John Riccitiello’nun istifa ettiğini Gamasutra’dan öğrendim. Yeni bir düzen bizleri bekliyor… Bu arada istifanın direk olarak SimCity’deki skandallarla alakalı olmadığını da söyleyeyim.

[easyreview title=”SONUÇ” cat1title=”Puanı: 70″ cat1detail=”

Platform: PC

Sponsor: Playstore.Com

Yeni SimCity serinin kesinlikle halefi olamaz. Ama bu oyunda tadacağınız eğlence de sinir de ayrı bir tecrübe. Bence SimCity serilerini takip eden herkesin oyun kütüphanesinde bulunması gereken bir parça.” cat1rating=”7.0″]

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Talha TurhalEmre Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emre
Ziyaretçi
Emre

Güzel inceleme elinize sağlık. Video inceleme yada ilk 10 dk vs. gibi bir video inceleme düşünüyor musunuz?

Talha Turhal
Ziyaretçi

Teşekkürler Emre. Video inceleme ya da ilk 10 dakika yapmayı düşünmüyoruz.

Ama ilerleyen dönemlerde eski/yeni oyunları kısaca gösterip üzerine ses okuyacağımız bir mazi bölümü düşünüyoruz.