SimCity İnceleme

Şehir kurulurken sizin halkınız olmayı kabul eden simler, yaşam koşullarında bir aksaklık olmadıkça zararsız ve hatta yararlı bir şekilde yaşantılarına devam ediyorlar. Ev iş arasında mekik dokuyan simler hastalanıyor, suç işliyor, alışverişe çıkıyor… Birçok gelişmeyi eş zamanlı olarak görebiliyorsunuz ama unutmayın ki bu bir sims oyunu değil. Gerek bu olayların gelişme evresi bakımından gerekse grafiksel açıdan simsdeki kadar detaylı bir sunum beklemek hata olur. Lakin seri bakımından bir devrimin de olduğu söylenebilir. Gerek kamu hizmetlileri gerek halktan kimseler sizden ricalarda bulunabiliyor, bunlardan bazılarını gerçekleştirince para da kazanabiliyorsunuz. İtfaiye şefiniz ‘Havai fişek gösterisi yapalım yangın çıkarsa söndürürüz başkan’ diyebiliyor, halktan biri ‘Ya valicim biz parti yapacağız etraf kirlenebilir’ özrünü iletebiliyor. Tabi siz de bu tür durumlarda cevap olarak olur, sonra ya da hayır gibi karşılık vererek simlerle etkileşime geçiyorsunuz.

simcity-5-(2013)-4

Oyunda yaptığınız ya da yapmadığınız birçok uygulama için simlerin düşündüklerini görebiliyorsunuz Bu düşünceler o kadar samimi ve sevimli ki kimi zaman kahkaha atıyor kimi zaman sinirleniyorsunuz. Simlerdeki oynanışa etki eden tek sıkıntı tahmin edebileceğiniz üzere yapay zeka cephesinden. Rahat geniş yollar tercih edilmeyerek gereksiz yere trafik kitleme, fazla konan duraklar yüzünden toplu taşıt araçlarının saçmalaması, çöp arabalarının dağılarak değil aynı anda bir sokağa giriş yapması olarak sıralanabilir. Umuyorum ki yeni güncellemeler ile bu tür sıkıntılar giderilecektir.

Simlerden sonra bir yeni özelliğe daha değinmek istiyorum. Büyükşehirlerde yaşayanlar bilir. Artık sokak aralarında veya büyük caddelerde elektirik direkleri yoktur Kafanızı kaldırıp göğe baktığınızda lamba direkleri ve uzun binalardan başka bir şey göremezsiniz. Aynı durum yeni SimCity’de de geçerli. Su, atık su ve elektirik ile alakalı kablolar ve kanallar yol altında geçiyor. SimCity 4’e baktığımızda elektirik bağı kırmak için fazladan direkler geçiyor ve elektirik üretilen yer ile insanların yaşadığı yerler arasında bağlar kuruyorduk. Haliyle küçük de olsa bir yer kaplama durumu söz konusuydu, yeni oyunumuzda böyle bir sıkıntı söz konusu değil.

simcity-5-(2013)-5

Hizmet sistemi gerçekten çok para götürüyor kasamızdan. Bunun önüne geçmek için sanayileşme ve ticaret şart. Oynamaya başladığınız bölge madenler ve petrol açısından zenginse vergi almadan dahi şehri mali açıdan döndürebilirsiniz. Eğer madenleriniz yoksa eğitim ve turizm de işinizi görür. İleri eğitimle teknoloji satıyorsunuz, turizmle de görülesi muhteşem yapılarla turist çekiyor ya da spor müsabakaları düzenleyebiliyorsunuz. Ama ne yazık ki sanayideki kadar sık ve çok para kazanamıyorsunuz. Vergileri artırmak da çözüm değil bilesiniz. Yeraltı kaynaklarına özel fabrikalar var. Fabrikalar geliştirilerek daha fazla maden ya da petrol elde ediyorsunuz. Aman dikkat! Stok doluluğu yaşanabiliyor ve fabrika çalışmayı durduruyor. Bu durumu engellemek için ticaret hali/limanı inşa eder ve ihracat yaparsanız stok doluluğu sıkıntısını giderir ve iyi para kazanırsınız. Eğer günlük satışlarınızı artırabilirseniz göklere uzanan dev ticaret merkezleri inşa edebilir ve yeraltı kaynaklarınızı işleyerek bölgenizde olmayan ürünleri üretip satışını gerçekleştirebilirsiniz.

simcity-5-(2013)-6

Oyunun hata affetmediğini ve adeta RPG oyunlarındaki Hardcore Mod zorluğunda olduğunu da belirtmek isterim. Hayır, burada oyun çok karmaşık demiyorum, hatta gayet sade ve oyuncu dostu bir kullanıcı arayüzü var. Eğitim bölümü de gayet anlaşılır. Bu oyunu herkes rahatça oynayabilir. Ama şehriniz büyüdükçe önceden yapmadığınız uygulamalar için isyan ediyorsunuz. Almanız gereken kararlar anlık olmamalı, planlarınızı henüz daha ilk inşaları gerçekleşirken yapmalısınız. Bölgenizin durumuna göre nasıl bir şehirleşme izleyeceğinizi önceden tahlil edip oyuna çıkaracağınız sonuca göre başlamalısınız. Yoksa bir süre sonra gelişen ama sorunların eksik olmadığı bir ortam içerisinde boğuluyorsunuz. Şehrinizi baştan inşa etmeniz hem çok külfetli oluyor hem de sorunlardan sizi kurtarmaya yetmiyor. Oyunda birçok şey birbirini tetikliyor. Turizm için refah yollar, sanayi için gelişmiş itfaiye ve hastane, alışveriş merkezleri ve casino için polis merkezleri lazım. Her şeyi zamanında düşünmeniz lazım.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Talha TurhalEmre Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emre
Ziyaretçi
Emre

Güzel inceleme elinize sağlık. Video inceleme yada ilk 10 dk vs. gibi bir video inceleme düşünüyor musunuz?

Talha Turhal
Ziyaretçi

Teşekkürler Emre. Video inceleme ya da ilk 10 dakika yapmayı düşünmüyoruz.

Ama ilerleyen dönemlerde eski/yeni oyunları kısaca gösterip üzerine ses okuyacağımız bir mazi bölümü düşünüyoruz.