Şiddet İçerikli Oyunlar Gençlik Çağında Saldırganlığa Sebep Oluyor

Şiddet İçerikli Oyunlar Gençlik Çağında Saldırganlığa Sebep Oluyor

Yapılan son araştırmalara göre şiddet içerikli oyunlar, gençlik çağındaki insanlarda artan saldırganlığa ve öfkeye sebep oluyor. 

Oyunlar ve sebep oldukları olumsuzluklar üzerine araştırmalar artarak devam ediyor. Birkaç ay önce Dünya Sağlık Örgütü oyun bağımlılığını hastalık olarak kabul etmiş ve önlemler alınacağını açıklamıştı. Yeni yapılan bir araştırmada ise uzmanlar, gençler üzerinde oyunların etkisini inceledi ve şiddet içerikli yapımların erken yaşta saldırganlık gelişimine sebep olduğunu keşfetti.

Birleşik Devletler’de faaliyet gösteren Ulusal Bilim Akademisi’nin yüz yılı aşkın süredir yayınladığı bir derginin son araştırma konularından birisi de video oyunlar ve şiddet arasındaki bağlantıydı. 9-19 yaş arasında bulunan 17.000 ergenlik çağındaki deneğin katıldığı çalışmada, sekiz yıl boyunca (2010-2017) denekler çeşitli testlere tabi tutuldu. Bu testler sonucunda şiddet içerikli oyunlar oynamanın çocuk ve gençlerde fiziksel saldırganlığı tetiklediği ortaya çıktı.

Yapılan araştırmalarda Birleşik Devletler, Kanada ve Almanya’nın aralarında bulunduğu 24 ülkenin çalışmaları incelendi. Bu çalışmalar da küçük yaşlardan beri devam eden şiddet içerikli video oyun alışkanlığının şiddete eğilimi artırdığını gösterdi. Çalışmanın başyazarı Darmouth Koleji Sosyal Bilimler Fakültesi Yardımcı Dekanı Jay Hull, iki kavram arasındaki bağlantının “göreceli olarak küçük, ancak istatistiksel açıdan reddedilemez,” olduğunu belirtti.

Pek çok insan ‘Oyunlar gerçekten de çocukların saldırgan davranmasına sebep oluyor mu?’ diye soruyorlar. Bunun bir olasılık olduğunu belirtebilirim. Bir diğer olasılık da bu tür oyunları oynamanın son derece kötü bir işaret olduğu. Eğer çocuklarınız bu oyunları oynuyorlarsa, doğru ve yanlış arasında seçim yapmalarını sağlayan karar mekanizmasının zarar görme olasılığı bulunuyor. Tabi durum ne olursa olsun ortada endişelenilmesi gereken bir şeyler var.” diyen Jay Hull durumun olumsuz sonuçlarına dikkat çekti. E3 fuarı ve ESRB derecelendirme standartları ile tanıdığımız Eğlence & Yazılım Derneği (ESA) ise araştırma sonuçlarını reddetti.

ESA Sözcüsü yaptığı bir açıklamada “Birleşik Devletler Yüksek Mahkemesi ve önde gelen sağlık uzmanlarından oluşan grupların defalarca kez yaptıkları araştırmalar video oyunlar ve şiddet arasında bir bağlantı olmadığını ortaya koymuştur.” sözlerini kullandı. Bu karşı çıkışa rağmen pek çok uzman ve insan, faal hale geçmeseler bile şiddet içerikli oyun oynayan çocukların daha saldırgan düşünceler taşıdıklarına inanıyor.

Anlaşılacağı üzere video oyunlar ve şiddet arasında bağlantıyı savunan da mevcut, karşı olan da. Ancak her halükarda oyunların içerikleri ve kapsamı hakkında ihtiyatlı olunmasında fayda bulunuyor. Biz de Oyun Fest olarak 18 yaşından küçük oyunculara şiddet içerikli oyunları önermiyor ve içerik derecelendirmelerine önem verilmesini tavsiye ediyoruz. Sitemizde yer alan oyun incelemeleri de yapımın hangi yaş grubuna uygun olduğu yönünde bilgi içermekte. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Oyunlar iddia edildiği gibi potansiyel birer tehlike mi, yoksa masum eğlencemiz olarak kalmaya devam edebilirler mi?

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

E3 2019 Konferanslarında Neler Yaşandı?

E3 2019 Konferanslarında Neler Yaşandı?


E3 2019 Konferanslarında Neler Yaşandı?

E3 2019'da büyük isimlerin konferansları nasıldı, hangi oyunlar duyuruldu ve ne düşünüyoruz? Duyurulan oyunlar hakkında detaylar, yeni duyurulanlar ve canlı yayını izlerken yaptığımız yorumlar aşağıdaki yönlendirme içeren başlıklarda mevcut. Ubisoft E3 2019 Konferansıyla Hayal Kırıklığı...

Dauntless Mercek Altında

Dauntless Mercek Altında


Dauntless Mercek Altında

Fakir adamın Monster Hunter’ı. Böyle yazınca bir kendimden tiksinmedim desem yalan olur. F2P oyunlara “fakir adamın şusu” yakıştırmasını yapmaktan hoşlanmam, lakin bu başlığın bir nedeni var. Dauntless, gerçekten, Monster Hunter World’e para vermek istemeyen oyuncuları çekmek için yapılmış...

Team Sonic Racing İnceleme

Team Sonic Racing İnceleme


Team Sonic Racing İnceleme

Hepimizin özlediği Kirpi Sonic yeni macerasında pistlerin en hızlısı olmak için mücadele veriyor. Sumo Digital’ın geliştirdiği Sonic & All-Stars Racing Transformed isimli kart yarış oyunu piyasaya sürüldüğü 2012 yılında oldukça olumlu yorumlar elde etti. Öyle ki oyunun Steam sayfasındaki...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir