Şiddet İçerikli Oyunlar Gençlik Çağında Saldırganlığa Sebep Oluyor

Şiddet İçerikli Oyunlar Gençlik Çağında Saldırganlığa Sebep Oluyor

Yapılan son araştırmalara göre şiddet içerikli oyunlar, gençlik çağındaki insanlarda artan saldırganlığa ve öfkeye sebep oluyor. 

Oyunlar ve sebep oldukları olumsuzluklar üzerine araştırmalar artarak devam ediyor. Birkaç ay önce Dünya Sağlık Örgütü oyun bağımlılığını hastalık olarak kabul etmiş ve önlemler alınacağını açıklamıştı. Yeni yapılan bir araştırmada ise uzmanlar, gençler üzerinde oyunların etkisini inceledi ve şiddet içerikli yapımların erken yaşta saldırganlık gelişimine sebep olduğunu keşfetti.

Birleşik Devletler’de faaliyet gösteren Ulusal Bilim Akademisi’nin yüz yılı aşkın süredir yayınladığı bir derginin son araştırma konularından birisi de video oyunlar ve şiddet arasındaki bağlantıydı. 9-19 yaş arasında bulunan 17.000 ergenlik çağındaki deneğin katıldığı çalışmada, sekiz yıl boyunca (2010-2017) denekler çeşitli testlere tabi tutuldu. Bu testler sonucunda şiddet içerikli oyunlar oynamanın çocuk ve gençlerde fiziksel saldırganlığı tetiklediği ortaya çıktı.

Yapılan araştırmalarda Birleşik Devletler, Kanada ve Almanya’nın aralarında bulunduğu 24 ülkenin çalışmaları incelendi. Bu çalışmalar da küçük yaşlardan beri devam eden şiddet içerikli video oyun alışkanlığının şiddete eğilimi artırdığını gösterdi. Çalışmanın başyazarı Darmouth Koleji Sosyal Bilimler Fakültesi Yardımcı Dekanı Jay Hull, iki kavram arasındaki bağlantının “göreceli olarak küçük, ancak istatistiksel açıdan reddedilemez,” olduğunu belirtti.

Pek çok insan ‘Oyunlar gerçekten de çocukların saldırgan davranmasına sebep oluyor mu?’ diye soruyorlar. Bunun bir olasılık olduğunu belirtebilirim. Bir diğer olasılık da bu tür oyunları oynamanın son derece kötü bir işaret olduğu. Eğer çocuklarınız bu oyunları oynuyorlarsa, doğru ve yanlış arasında seçim yapmalarını sağlayan karar mekanizmasının zarar görme olasılığı bulunuyor. Tabi durum ne olursa olsun ortada endişelenilmesi gereken bir şeyler var.” diyen Jay Hull durumun olumsuz sonuçlarına dikkat çekti. E3 fuarı ve ESRB derecelendirme standartları ile tanıdığımız Eğlence & Yazılım Derneği (ESA) ise araştırma sonuçlarını reddetti.

ESA Sözcüsü yaptığı bir açıklamada “Birleşik Devletler Yüksek Mahkemesi ve önde gelen sağlık uzmanlarından oluşan grupların defalarca kez yaptıkları araştırmalar video oyunlar ve şiddet arasında bir bağlantı olmadığını ortaya koymuştur.” sözlerini kullandı. Bu karşı çıkışa rağmen pek çok uzman ve insan, faal hale geçmeseler bile şiddet içerikli oyun oynayan çocukların daha saldırgan düşünceler taşıdıklarına inanıyor.

Anlaşılacağı üzere video oyunlar ve şiddet arasında bağlantıyı savunan da mevcut, karşı olan da. Ancak her halükarda oyunların içerikleri ve kapsamı hakkında ihtiyatlı olunmasında fayda bulunuyor. Biz de Oyun Fest olarak 18 yaşından küçük oyunculara şiddet içerikli oyunları önermiyor ve içerik derecelendirmelerine önem verilmesini tavsiye ediyoruz. Sitemizde yer alan oyun incelemeleri de yapımın hangi yaş grubuna uygun olduğu yönünde bilgi içermekte. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Oyunlar iddia edildiği gibi potansiyel birer tehlike mi, yoksa masum eğlencemiz olarak kalmaya devam edebilirler mi?

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Çıkmadan Imperator Rome Hakkında Bilgi Edinin

Çıkmadan Imperator Rome Hakkında Bilgi Edinin


Çıkmadan Imperator Rome Hakkında Bilgi Edinin

Satışa sunulmadan yeni devasa strateji oyunu Imperator Rome'u bizden öğrenin. "Paradox’un yeni eseri Imperator Rome’u çıkmadan oynuyor, sizler için tecrübe ediyoruz. Devasa strateji oyunu denince akla uzun yıllardır Paradox dışında başka bir firma gelmiyor. Geliştirdikleri oyunlar...

PlayStation 5 Hakkındaki İlk Bilgiler Geldi

PlayStation 5 Hakkındaki İlk Bilgiler Geldi


PlayStation 5 Hakkındaki İlk Bilgiler Geldi

PlayStation 4’ün Sistem Mimarisi Lideri olan Mark Cerny, gerçekleştirdiği röportajda PlayStation 5 hakkında ilk bilgileri açıkladı. Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 üzerinde birkaç yıldır çalıştığını hepimiz biliyoruz. Ancak şimdiye dek birkaç ima ve sızıntı dışında elimize pek...

Role Playing Yaparken Dikkat Edin

Role Playing Yaparken Dikkat Edin


Role Playing Yaparken Dikkat Edin

Bir oyun ya da evren ile alakalı rol yaparak ilerlettiğiniz eğlenceniz baltalanırsa nasıl toparlarsınız? İşte size bir örnek. Öncelikle bu içeriğin kaynak (source) olarak https://yabgunizampasha.com olduğunu belirtelim. Daha fazla içerik, sadece oyun değik, kültür, dünya, tarih gibi nice...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir