Şiddet İçerikli Oyunlar Gençlik Çağında Saldırganlığa Sebep Oluyor

Şiddet İçerikli Oyunlar Gençlik Çağında Saldırganlığa Sebep Oluyor

Yapılan son araştırmalara göre şiddet içerikli oyunlar, gençlik çağındaki insanlarda artan saldırganlığa ve öfkeye sebep oluyor. 

Oyunlar ve sebep oldukları olumsuzluklar üzerine araştırmalar artarak devam ediyor. Birkaç ay önce Dünya Sağlık Örgütü oyun bağımlılığını hastalık olarak kabul etmiş ve önlemler alınacağını açıklamıştı. Yeni yapılan bir araştırmada ise uzmanlar, gençler üzerinde oyunların etkisini inceledi ve şiddet içerikli yapımların erken yaşta saldırganlık gelişimine sebep olduğunu keşfetti.

Birleşik Devletler’de faaliyet gösteren Ulusal Bilim Akademisi’nin yüz yılı aşkın süredir yayınladığı bir derginin son araştırma konularından birisi de video oyunlar ve şiddet arasındaki bağlantıydı. 9-19 yaş arasında bulunan 17.000 ergenlik çağındaki deneğin katıldığı çalışmada, sekiz yıl boyunca (2010-2017) denekler çeşitli testlere tabi tutuldu. Bu testler sonucunda şiddet içerikli oyunlar oynamanın çocuk ve gençlerde fiziksel saldırganlığı tetiklediği ortaya çıktı.

Yapılan araştırmalarda Birleşik Devletler, Kanada ve Almanya’nın aralarında bulunduğu 24 ülkenin çalışmaları incelendi. Bu çalışmalar da küçük yaşlardan beri devam eden şiddet içerikli video oyun alışkanlığının şiddete eğilimi artırdığını gösterdi. Çalışmanın başyazarı Darmouth Koleji Sosyal Bilimler Fakültesi Yardımcı Dekanı Jay Hull, iki kavram arasındaki bağlantının “göreceli olarak küçük, ancak istatistiksel açıdan reddedilemez,” olduğunu belirtti.

Pek çok insan ‘Oyunlar gerçekten de çocukların saldırgan davranmasına sebep oluyor mu?’ diye soruyorlar. Bunun bir olasılık olduğunu belirtebilirim. Bir diğer olasılık da bu tür oyunları oynamanın son derece kötü bir işaret olduğu. Eğer çocuklarınız bu oyunları oynuyorlarsa, doğru ve yanlış arasında seçim yapmalarını sağlayan karar mekanizmasının zarar görme olasılığı bulunuyor. Tabi durum ne olursa olsun ortada endişelenilmesi gereken bir şeyler var.” diyen Jay Hull durumun olumsuz sonuçlarına dikkat çekti. E3 fuarı ve ESRB derecelendirme standartları ile tanıdığımız Eğlence & Yazılım Derneği (ESA) ise araştırma sonuçlarını reddetti.

ESA Sözcüsü yaptığı bir açıklamada “Birleşik Devletler Yüksek Mahkemesi ve önde gelen sağlık uzmanlarından oluşan grupların defalarca kez yaptıkları araştırmalar video oyunlar ve şiddet arasında bir bağlantı olmadığını ortaya koymuştur.” sözlerini kullandı. Bu karşı çıkışa rağmen pek çok uzman ve insan, faal hale geçmeseler bile şiddet içerikli oyun oynayan çocukların daha saldırgan düşünceler taşıdıklarına inanıyor.

Anlaşılacağı üzere video oyunlar ve şiddet arasında bağlantıyı savunan da mevcut, karşı olan da. Ancak her halükarda oyunların içerikleri ve kapsamı hakkında ihtiyatlı olunmasında fayda bulunuyor. Biz de Oyun Fest olarak 18 yaşından küçük oyunculara şiddet içerikli oyunları önermiyor ve içerik derecelendirmelerine önem verilmesini tavsiye ediyoruz. Sitemizde yer alan oyun incelemeleri de yapımın hangi yaş grubuna uygun olduğu yönünde bilgi içermekte. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Oyunlar iddia edildiği gibi potansiyel birer tehlike mi, yoksa masum eğlencemiz olarak kalmaya devam edebilirler mi?

Harika!
Harika! Bayıldım Asfdsaf:D Şoktayım! Yapma Bunu! Bu Ne Şimdi!
Bu yazıyı paylaş :

Benzer Yazılar

Battlefield V’teki Nazi Savaş Hikayesi İçin DICE’tan Açıklama

Battlefield V'teki Nazi Savaş Hikayesi İçin DICE'tan Açıklama


Battlefield V'teki Nazi Savaş Hikayesi İçin DICE'tan Açıklama

Battlefield V'in Naziler'e odaklanacak olan "The Last Tiger" isimli Savaş Hikayesi için DICE yetkililerinden açıklama geldi. Battlefield V'in tek oyunculu deneyimini oluşturacak ve 2. Dünya Savaşı'nı farklı hikayelerle gösterecek olan Savaş Hikayeleri modu için birkaç gün önce bir tanıtım...

Hitman 2’deki İlk Zorlu Hedefimiz Ünlü Aktör Sean Bean Olacak!

Hitman 2'deki İlk Zorlu Hedefimiz Ünlü Aktör Sean Bean Olacak!


Hitman 2'deki İlk Zorlu Hedefimiz Ünlü Aktör Sean Bean Olacak!

Ölmelerden kurtulamayan ünlü aktör Sean Bean bu sefer de Hitman 2'deki zorlu hedeflerimizden biri olacak. 2016'nın başlarında ilk kez çıkış yapan ve sene içerisinde altı bölüm olarak sunulan Hitman, ünlü seriye yeni bir soluk getirmiş ve beğenileri kazanmıştı. Bunun ardından yapımcı IO...

Call of Duty: Black Ops 4’ün Türkiye Lansmanı Yapıldı

Call of Duty: Black Ops 4'ün Türkiye Lansmanı Yapıldı


Call of Duty: Black Ops 4'ün Türkiye Lansmanı Yapıldı

Call of Duty: Black Ops 4'ün Aralgame tarafından gerçekleştirilen Türkiye lansmanına sizler için katıldık. Büyük bir merakla beklediğimiz ve daha önce de iki beta aşamasının ön incelemesini yaptığımız Call of Duty: Black Ops 4 bugün resmen çıkışını gerçekleştirdi. Tüm dünyada olduğu gibi...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir